Litha – święto światła i miłości.

BlessedLitha

Wykorzystaj światło panujące podczas lata, bowiem pomoże Ci ono dostroić się do światła, które wszyscy nosimy w swoim wnętrzu. Pozwól, aby blask słońca świecącego nad głową przypomniał Ci o tym, że powinnaś patrzeć na życie optymistycznie i pozwolić, aby twoje własne wewnętrzne światło zaświeciło z siłą dostrzegalną dla reszty świata.”

Podczas Przesilenia Letniego mogą wydarzyć się cuda i życie może Cię nieźle zaskoczyć. Dziś bowiem sprzyja nam cały Wszechświat i wszystkie żywioły, niezależnie od tego czy wierzysz w starych Bogów, elfy, dobre wróżki, czy w Anioły, Twoje pragnienia zostaną wysłuchane. Słońce dziś zapowiada początek lata, otwórz się więc na wszelką obfitość i miłość w swoim Sercu!
Dziś jest idealny dzień aby opowiedzieć o swoich pragnieniach Matce Ziemi, kwiatom, drzewom, zwierzyć się strumykom i powierzyć w Ogień to, czego pragniesz. Każdy z Żywiołów wysłucha Cię i jest z Tobą.

9b402ebfd519495c18eac74aa432be3a

Czerwiec to miesiąc szczególny dla wielu kultur. 20 lub 21 czerwca przypada dzień Przesilenia Letniego, celebrowany od setek lat w sposób wyjątkowy przez wiele kultur. Celtowie ten dzień nazywają właśnie Świętem Litha, Słowianie – Nocą Kupały, a u Azteków jest to Uczta Słońca.
Najdłuższy dzień w roku, czas pełni siły Słońca, miłości i radości, siły i potęgi. Czas świętowania bogactwa natury w jej pełnym rozkwicie. Wyjątkowe święto zwycięstwa światła nad ciemnością, dnia nad nocą, życia nad śmiercią. Święto płodności, czas poddania się magii miłości!

Nazwa Litha wywodzi się ze starego anglosaskiego słowa oznaczającego miesiąc czerwiec i zaczęto używać jako wiccańskiej nazwy tego sabatu w drugiej połowie XX wieku. Jednak wielu pogan nadal używa bardziej tradycyjnego “przesilenia letniego”.
Litha to połączenie żywiołów: Ognia i Wody oraz Słońca i Księżyca, symboli Mężczyzny i Kobiety. Nic więc dziwnego, że ta noc poświęcona jest magii miłości. Panny puszczają wianki na wodę, kawalerowie te wianki łowią. Młodzi idą w las szukać baśniowego kwiatu paproci, który kwitnie jedynie w tą wyjątkową noc.

e1f2fc0f5a840e8c00d84abe4ba485c4

Z sabatem Litha związane są kolory zielony, pomarańczowy, złoty, biały i żółty.
A także zioła i kwiaty: bylica, rozmaryn, naparstnica, dziurawiec, werbena, stokrotka, nagietek, róża, lawenda, rumianek, dąb, jarzębina, leszczyna, bez. Bardzo popularny jest również cynamon, który uważany jest za symbol energii witalnej, płodności, obfitości, miłości i mocy magicznej.

Jak obchodzić święto?
Kilka inspiracji z książki „Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie” Deborah Blake.

Słońce
Skoro Przesilenie Letnie jest tradycyjnie skupione na słońcu, to możesz odbywać swój rytuał w południe i włączyć do niego reprezentacje słońca (takie jak: kolor żółty, tarcze słoneczne lub koła, kwiaty związane ze słońcem itp.). Postaraj się wstać wraz z jego pierwszymi promieniami w dniu Przesilenia Letniego i pozdrowić słońce w chwili, kiedy wschodzi. Możesz także je pożegnać, kiedy już zachodzi. Jeżeli musisz odbywać rytuał w pomieszczeniu, postaraj się znaleźć do tego celu jakieś słoneczne miejsce.

Ogień
Ognisko to stała tradycja podczas obchodów Przesilenia Letniego, dlatego warto się o nie postarać i może ono być tak duże albo małe, jak sobie tego życzysz. Jeżeli nie masz przy sobie ognia, równie dobrze sprawdzą się świece lub obrazki ognia. Jeśli masz rozpalone ognisko, możesz wrzucić w jego płomienie ofiary złożone z ziół, modlitwy spisane na skrawkach papieru albo po prostu tańczyć wokół ognia.

e456d5a76a335172a95af5ddcb5f94b0

Woda
Pielgrzymki do świętych źródeł albo innych zbiorników wodnych odgrywały dużą rolę w wielu wczesnych rytuałach. Z uwagi na to, że święta woda zazwyczaj wiązała się z uzdrawianiem, spróbuj zażyć kąpieli z leczniczymi ziołami. Jeśli masz na tyle szczęścia, by mieszkać w pobliżu oceanu, rzeki, strumienia, jeziora czy sadzawki, możesz na własną rękę odbyć pielgrzymkę do tego miejsca, aby podziękować wodzie za jej dary. Nie zapomnij przynieść małej ofiary dla strażników strzegących wody.

images

Celebrowanie wzrostu i obfitości
W czasie Przesilenia Letniego świat natury znajduje się w pełnym rozkwicie. Udekoruj zatem swój dom kwiatami, liśćmi dębu i/lub owocami i warzywami zebranymi we własnym ogrodzie albo od lokalnych hodowców. Urządź ucztę, korzystając z pożywienia, które jest z łatwością dostępne o tej porze roku: świeżych owoców i warzyw, świeżo upieczonego chleba i tradycyjnych napojów, takich jak: miód pitny czy sok owocowy..

W idealnym świecie wszyscy bylibyśmy w stanie spędzić Przesilenie Letnie pośrodku łąki pełnej zachwycających kwiatów, wędrując po ogrodzie albo spoglądając na wiejski krajobraz, gdzie roślinność otaczałaby nas zewsząd. Jednak jeśli nie możemy tego zrobić, pozostają nam inne sposoby na to, aby uchwycić to uczucie obfitości i energii świata natury. Urządź piknik w parku albo na swoim podwórku, używając w tym celu owoców i warzyw właściwych dla letniej pory roku (najlepiej rosnących lokalnie, o ile to możliwe). Jeżeli nie masz ogrodu, kup kilka dorodnych kwiatów i postaw je na stole. Wybierz się na spacer i podziwiaj roślinność, która znajduje się w szczycie swoich możliwości. Znajdź drzewo dębu i podnieś kilka opadłych liści, aby zabrać je do domu. Możesz nawet przytulić się do drzewa i wchłonąć nieco tej cudownej, ziemskiej siły drzemiącej w jego środku. Jeżeli mieszkasz w mieście, możesz zasadzić kilka kwiatów lub ziół w skrzynce na oknie albo doniczce na blacie stołu, starając się tak zaplanować czas ich kwitnienia lub owocowania, aby był on jak najbardziej zbliżony do dnia Przesilenia Letniego. A ucztę możesz urządzić właściwie wszędzie, bez względu na to, gdzie mieszkasz.

Taniec i śpiew
Tańczenie, zwłaszcza w grupie wokół ogniska, to tradycyjna część wielu uroczystości z okazji Przesilenia Letniego. Nie musisz jednak brać udziału w wielkim, publicznym święcie po to, aby przenieść magiczną energię tańca do swojego rytuału. Jeśli masz własne ognisko, możesz sama wokół niego tańczyć. Możesz nawet tańczyć wokół świecy na środku swojego pokoju. Jeszcze inna możliwość to odtwarzanie pieśni albo rytualnego bębnienia z płyty CD, dzięki czemu możesz bez problemu wczuć się w atmosferę pełni lata i tańczyć wszędzie tam, gdzie się akurat znajdujesz. Tak naprawdę nie chodzi tutaj o nic innego, jak tylko o wyrażanie radości w ruchach, więc nie martw się o to, jak wyglądasz, ani o to, czy robisz to „właściwie” – po prostu tańcz.

dec3db0c252aba33b6a3b5e5e7642f7e

Wróżenie
Do obchodów święta możesz włączyć jakąś formę wróżenia z użyciem kamieni runicznych, kart Tarota albo jednego z wielu rodzajów wróżb stosowanych tradycyjnie w różnych kulturach. Prawdopodobnie najczęstszą praktyką w tym okresie było wróżenie w celu dowiedzenia się czegoś o swojej prawdziwej miłości.

f4ad09a7d67b64753206706a5dabf800

Magia
Niektóre tradycje utrzymują, że Przesilenie Letnie powinno być jedynie pretekstem do świętowania, inni natomiast wierzą, że jest to jeden z najlepszych dni w roku do praktykowania magii. Jeśli chcesz odprawiać jakąś formę magii, to energie Przesilenia Letniego są idealne dla: dobrobytu, uzdrawiania, miłości, siły, kreatywności, płodności i radości.

Zbieranie ziół
Przesilenie Letnie było często uważane za najlepszy czas do zbierania ziół, których można użyć do celów magicznych i/lub leczniczych. Jeżeli masz własny ogródek z ziołami, staraj się świadomie wybierać do zasadzenia pewne rośliny, które będziesz mogła wykorzystać w uroczystych obchodach święta. Kiedy je zetniesz, skup się na energii i sile słońca drzemiących w ich liściach oraz na intencjach, w których mają zostać potem użyte. Zbierz zwłaszcza te zioła i kwiaty, które są związane z Przesileniem Letnim, czyli: krwawnika pospolitego, lawendę i dziurawca zwyczajnego.

f2966a26138d63118f9328058f9ee77e

Na koniec rytuał na spełnienie marzeń.
Na kolorowej lub ozdobionej ładnej kartce zapisz swoje życzenie, takie które chciałbyś żeby w najbliższym czasie się spełniło. Zbierz mały pęczek kwiatów afirmując swoje życzenie i wizualizując je. Bukiecik owiń w kartkę i unieś ku słońcu, wypowiadając głośno zaklęcie:
„Siły słońca przeogromne,
Wydarzenie chwilopomne,
me marzenie wraz się ziści
gdy języki ognia pochłoną ten liścik.
Potrójna Bogini i Boże Rogaty
Pomóżcie Wszechświatu swą mocą i potęgom ziścić me marzenie,
by nie było to tylko pragnieniem.

Tak się dzieje a więc tak jest,
Tak się dzieje a więc tak jest
Tak się dzieje a więc tak jest”
Następnie wrzuć bukiecik do ognia lub podpal go w kociołku. Wizualizuj sobie jak wraz z dymem twoje pragnienie spełniło się.

Życzę wam kochani miłości, wszelkiej obfitości aby wszystkie wasze pragnienia ziściły się!
Z miłością Dziewanna
050b58bda997dd63360be3ad45dab7d0

Zdjęcia i grafika pinterst.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s