Pięciornik gęsi, srebrnik. Właściwości zastosowanie, magia.

Pięciornik-gęsi

Na podmokłych łąkach i pastwiskach, a także przy rowach i w ogrodach występuje roślina, o której niemal zapomniano już w leczeniu, a jeszcze do niedawna była bardzo szanowanym lekiem. Młode majowe listki miały również zastosowanie kulinarnie. Nasze prababki dodawały je chętnie do sałatek lub przyrządzały jak szpinak.

PIĘCIORNIK GĘSI (srebrnik) Potentilla anserina

Inne nazwy i nazwy ludowe: srebrnik pospolity, gęsie ziele, gęsia trawa, dziewicze ziele, grzmotnik.

Ze starych zapisków.

Bywa wymieniany w glossach staropolskich stale jako srebrnik z powodu liści spodem
srebrnych. Lud zupełnie nie odróżnia zbliżonych do siebie P. anserina i Potentilla argentea L. [pięciornik srebrny], ale obie nazywa zwykle srebrnikiem, a czasem grzmotem lub grzmotnikiem.

Wedle Syreńskiego srebrnik pomaga paniom niepłodnym. Natomiast wedle praktyki ludowej odwar podobnie jak ze srebrnika wiosennego (Potentilla verna L.) piją
dziewczęta i mężatki z Potentilla arenaria, celem spędzenia płodu. Odwar liści wypędza żywcem tasiemca. Leczą nim także żółtaczkę i puchlinę.

W powiecie Nowy Targ święci się srebrnik dla bydła. Górale poświęcone ziele
kładą pod kierniczkę, gdy się masło nie chce robić. Używa się go do okadzania tych krów, którym czarownica mleko odebrała, oraz odwarem tego ziela skrapia się sieczkę dla krów, aby obficie doiły.

1200px-Zilverschoon_plant_Potentilla_anserinaMAGIA

Pięć szpiczastych liści rośliny symbolizuje dobrobyt finansowy, podnosi poziom bezpieczeństwa finansowego i pozwala uwierzyć, że zasługujemy na wszystko co najlepsze. Pozwala uwierzyć we własną siłę i możliwości. Zapewnia siłę i ochronę oraz dobry i spokojny sen. Korzystnie wpływa na przyjaźń i zapewnia dobre relacje międzyludzkie oraz miłość, zdrowie i mądrość. Posiada silną męską energię i odpowiada żywiołowi ognia. Pozostaje jednak pod działaniem aż trzech planet: Merkurego, Jowisza i Wenus. Ze względu na swoje silne konotacje z Wenus, często używa się go w rytuałach sprowadzających miłość.

Jeżeli uda ci się znaleźć łodygę z aż siedmioma listkami, możesz ją włożyć pod poduszkę, aby śnić o ukochanym lub dodać ją do kadzidełka podczas rytuału.

Liście noszone przy sobie zapewniają i przyciągają miłość, zdrowie i mądrość.

Jako roślinę Jowisza, pięciornik można wykorzystać w rytuałach przyciągających pieniądze. Sproszkowany, można rozsypać w portfelu lub w innym miejscu, w którym przechowujemy pieniądze. Zapewni on przepływ energii pieniądza, a osobom rozrzutnym pomoże rozsądnie wydawać materię.

Pięciornik od zawsze był kojarzony z bezpieczeństwem prawdopodobnie za sprawą swojego wyglądu, który przypomina rozpostartą rękę hamującą zło, czy też tarczę. Dla ochrony pięciornik gęsi wiesza się nad drzwiami lub kładzie do łóżka pod prześcieradło.

Aby zapewnić sobie spokojny, niczym nie zmącony sen należy woreczek z zielem powiesić na zewnętrznym oparciu lub ramie łóżka. A jeśli masz problem
z zapamiętywaniem swoich snów, to jest to również dla Ciebie wspaniałe rozwiązanie.

Ziele pomaga przy załatwianiu spraw urzędowych i pozwala mówić ze swadą, aby tak zadziałał należy nosić go przy sobie.

Kąpiel w zielu oczyszcza ciało subtelne i fizyczne, pozwala pozbyć się negatywnych energii. Według legend samo umycie rąk naparem z pięciornika usuwa już złe uroki.

Ziele podarowane przyjacielowi wzmacnia przyjaźń.

pieciornik-krzewiasty-goldstar                         Pięciornik krzewiasty Goldfinger to odmiana holenderska. Wyhodował ją Hans H.Knol ze szkółki Gorssel. Nazwę Goldfinger można przetłumaczyć z języka angielskiego jako „Złoty Palec”.

OPIS

Bylina dorastająca do 45 cm długości, pęd główny krótki, z zakorzenia­jącymi się w węzłach, długimi, cienkimi rozłogami. Liście spodem srebrzy­ste owłosione, przerywano nieparzystopierzaste, odcinki liściowe podługowate, wcinano-ząbkowane. Kwiaty na długich szypułkach, płatki korony żółte, błyszczące, owoc – orzeszek.

Kwitnie od maja do sierpnia. Rośnie na łąkach, nad brzegami wód, na przydrożach, na ugorach, na nieużywa­nych pastwiskach, lubi gleby wilgotne, gliniaste, zasobne w azot, roślina bardzo pospolita.

Surowcem jest ziele srebrnika. Ziele lub same liście zbiera się w maju, w czerwcu i w lipcu, a następnie suszy rozłożone na siatkach lub płótnie w ciemnym, przewiewnym miejscu, w temperaturze do 40o C.

220px-Illustration_Potentilla_anserina0

 SKŁAD

Srebrnik zawiera garbniki – do 6%, flawonoidy, żywice, kwasy organiczne, cholinę, witaminę C – 80-100 mg/100 g, śluzy i inne substa­ncje dotąd niestety nie poznane.

DZIAŁANIE I WSKAZANIA

Srebrnik działa przeciwbiegunkowo, przeciwzapalnie, antyseptycznie, ściągająco, przeciwkrwotocznie, moczopędnie, żółciopędnie, rozkurczowo i przeciwkaszlowo; reguluje wypróżnienia i krwawienia miesiączkowe oraz przemianę materii; „czyści krew”.

Wskazania: nieżyt jelit i żołądka, niestrawność, zaburzenia trawienia, choroba wrzodowa, kaszel, krztusiec, choroby skórne i zakaźne, nieregularne i nadmierne krwawienia miesiączkowe, upławy, brak apetytu.

NAPAR 

2 łyżki suszu zalać 1 szklankami wrzącej wody, zaparzać 20 minut, przecedzić. Pić kilka razy dziennie po 1 szklance. Niemowlęta ważące 3-4 kg -9-11 ml, 5-6 kg – 14-17 ml, 7-8 kg – 20-23 ml, 3-4 razy dziennie. Dzieci ważące 9-10 kg – 25-28 ml, 15-20 kg – 42-57 ml, 25-30 kg – 71-85 ml, 35-40 kg – 100-115 ml, 45-50 kg – 130-150 ml, 3-4 razy dziennie.

606

 ODWAR

2 łyżki liści lub ziela gotować w 250 ml. wody przez 5 minut, odstawić na 20 minut,  przecedzić. Stosować jak napar.

 NALEWKA

1 szklankę liści lub ziela zalać 400 ml wódki, wytrawiać 14 dni, przefiltrować.

Zażywać 3-4 razy dziennie po 5 ml.

Zewnętrznie: Schorzałe miejsca (trądziki, pryszcze, łojotok, łojotokowe zapalenie skóry, rany, oparzenia, owrzodzenia, liszaje, ropnie, nadżerki, odparzenia, pleśniawki, zajady, afty itp. pędzlować lub przemywać nalewką 6 razy w ciągu doby.

Mocnym odwarem (2 łyżki suszu na 1 szklankę wody) płukać jamę ustną przy stanach zapalnych i ropnych oraz profilaktycznie 4-6 razy w ciągu dnia.

Stosować też do przepłukiwania i nasiadówek przy schorzeniach narządów płciowych. W chorobach oczu (stany zapalne, zakażeniowe, łzawienie, światłowstręt, opuchnięcie, przemęczenie, pieczenie) stosować 15 minutowe (co 5 minut zmieniane) okłady z naparu 3 razy w ciągu doby.

MIESZANKA na bolesne miesiączki 

Wymieszać 100 g pięciornika gęsiego i po 50 g kwiatu nagietka i rumianku.
3 łyżki mieszanki zalać parzyć w 3 szklankach wrzątku 10 minut pod przykryciem.
Pić ciepłą herbatkę cały dzień.
Jest to bezpieczny środek przeciwbólowy, szczególnie dla młodych kobiet.
Gdyby bóle miesiączkowe były szczególnie dokuczliwe herbatkę pić przez 7 dni przed spodziewanym okresem.

swieza-roslina-pieciornik-gesi-323369-article

MIESZANKA

Wskazania: zaburzenia trawienia (w tym także u niemowląt), kaszel, przeziębienie, choroby zakaźne, nieżyt jelit l żołądka.

1 stołowa łyżka ziela srebrnika, kwiat rumianku, kwiat i ziele wrzosu, kwiat lipy. Zioła wymieszać, przyrządzać i dawkować jak napar.

MIESZANKA dr. H. Różański

Wskazania: niedostateczne, zaburzenie w wydzielaniu i zastoje żółci. Kamica żółciowa, niewydolność i zapalenie wątroby, bóle wątroby, pęcherzyka i trzustki. Stany zapalne żołądka i jelit, biegunka, niestrawność, zaburzenia trawienia, brak apetytu, osłabienie, choroby skórne i zakaźne, bóle brzucha. Stany zapalne i zakażeniowe układu oddechowego, kaszel, przeziębienie, zaburzenia hormonalne i przemiany materii.

Po łyżce stołowej ziela srebrnika, ziela dziurawca,, kwiatu krwawnika, kwiatu rumianku, ziela mięty, ziela ruty, liści rozmarynu, ziela hyzopu, liści melisy, ziela glistnika, kłączy tataraku. Wymieszać bardzo starannie. Przyrządzać i dawkować jak napar. Mieszanka bardzo cenna.

Pozdrawiam z miłością Dziewanna

UWAGA! 

Nie jestem lekarzem, jestem tylko skromną szamanką, nie musisz się ze mną zgadzać, a ja nie odpowiadam za złe zastosowanie lub zrozumienie wyżej wymienionych porad. Służą one wyłącznie w celach informacyjnych. Wszelkie kuracje lecznicze należy skonsultować z lekarzem albo lepiej z naturopatą.

pieciornikgesi

Korzystałam z wiedzy własnej oraz ze strony: http://www.rozanski.ch/fitoterapia3.htm

z książek: „Święte zioła poleskich znachorek”, „Święte zioła polskich znachorek” Alicja Chrzanowska, „Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych” Słownik Adama Fischera Monika Kujawska, Łukasz Łuczaj, „Zioła z polskich łąk” T. Nowak

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s