Kurkuma – ostryż magiczne złoto w proszku.

58dbf0aca5fcced51c7d42e28099.jpg

Kurkuma (Curcuma Curcuma longa) Ostryż Długi inne nazwy: kurkuma długa, szafran indyjski, ostryż indyjski, szafranica, żółcień, ostryż barwierski.

Kłącze ostryżu – kurkumy (Rhizoma Curcumae) pozyskiwane jest z dwóch gatunków: ostryżu barwierskiego – Curcuma longa L. i ostryżu jawajskiego – Curcuma xantorrhiza Roxb., z rodziny imbirowatych Zingiberaceae.

Kurkuma wywodzi się z Indii i pobliskich rejonów Azji Południowej. Tam też była hodowana od tysięcy lat, występuje dziko w lasach Azji Południowo-Wschodniej. Jednoznaczne ustalenie konkretnych obszarów, na którym moglibyśmy doszukiwać się początku historii kurkumy jest trudne, także pochodzenie i pierwotne zastosowanie kurkumy wciąż pozostaje kwestią dyskusyjną, tak jak to zwykle bywa w przypadku roślin wywodzących się ze starożytności. Niezaprzeczalnym jest fakt, iż roślina ta występowała w obiegu handlowym już za czasów starożytnych. Do Europy dotarła poprzez arabskich kupców. Asyryjskie księgi traktujące o ziołach i ich wykorzystaniu, pochodzące z I wieku przed naszą erą, poruszają na swych stronach temat ostryżu długiego. Interesującym zapisem dotyczącym tej niezwykłej rośliny jest jeden z pierwszych ajurwedyjskich dokumentów naukowych i medycznych, znaleziony w sanskryckim Kompendium z Caraka (napisany między IV wiekiem p.n.e. a II wiekiem n.e), w którym zalecano kurkumę jako skuteczny środek na zatrucie pokarmowe. Z zapisków starożytnych uzdrawicieli z regionu Azji można się dowiedzieć, że stosowano ją również w celu złagodzenia bólów menstruacyjnych, leczenia wrzodów żołądka i łagodzenia wszelkiego rodzaju stanów zapalnych.

Dziś indyjskie miasto Nizamabad uważa się za największego producenta kurkumy i najważniejsze jej centrum handlowe na świecie.

Turmeric-photo-2.png

Sama nazwa kurkumy (staroarabskie „kurkum”) wydaje się wskazywać na jej związki z Bliskim Wschodem, choć z reguły zwykło się identyfikować ją z Indiami lub przyległymi obszarami Południowej Azji. Współcześnie możemy spotkać również inne określenia: żółty imbir (z uwagi na wizualne podobieństwo do korzenia imbiru), ostrzyż długi czy indyjski szafran, gdzieniegdzie przyjęło się także angielskie określenie „turmeric”, przypuszczalnie mające źródłosłów łaciński.

W Indiach, Pakistanie, Bangladeszu i wielu innych krajach azjatyckich ciężko byłoby znaleźć choćby jeden dom, w którym mogłoby zabraknąć kurkumy. Oprócz celów obrzędowych, ma szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej, stanowiąc nieodłączny element tradycyjnych potraw, takich jak korma czy popularne curry.

Arabowie z Afryki Północnej używają jej do sporządzania ras el hanout, mieszkańcom Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej służy natomiast do przyprawiania kofty (kulek przypominających polskie pulpeciki), kibbeh (libańskiej przekąski) oraz kabsy (narodowe saudyjskie danie). Słynne w Indiach kompozycje przypraw, tzw. masale, również nie mogą obyć się bez dodatku żółtego imbiru, który nadaje im specyficzny smak i kolor. Istnieje teoria, według której Hindusi, ze względu na wysokie spożycie kurkumy, rzadziej padają ofiarą chorób cywilizacyjnych niż mieszkańcy innych części świata. Czy to prawda? Na pewno lecznicze działanie przyprawy ma tu spore znaczenie, jednak warto wziąć także pod uwagę fakt, że na tym obszarze nie jada się praktycznie mięsa, co również przyczynia się znacznie do stanu zdrowia i długowieczności.

Dawniej indyjskie kobiety wcierały kurkumę w policzki w celu nadania im naturalnego, złotego blasku. Natomiast pasta z kurkumy była używana jak depilator, w celu wyeliminowania zbędnych włosów.

turmeric1.png                    Aishwarya’e Rai to miss world z 1994 roku aktorka i światowej sławy modelka. W Indiach jest niesamowitą gwiazdą, krąży plotka, że za stanem jej nienagannej cery stoi właśnie kurkuma.

W kosmetykach, kurkuma jest stosowana głównie jako składnik przeciwzapalny, antyoksydacyjny, dodatek do zapachów i barwników. Najczęściej zawierają ją produkty do pielęgnacji skóry ze względu na silne właściwości przeciwutleniające. Nadaje się także doskonałe do środków zapobiegawczych i leczniczych przeznaczonych do stosowania w wielu schorzeniach skóry, w tym łuszczycy, trądziku i egzemie. Może znaleźć także zastosowanie w preparatach przyśpieszających gojenie ran i oparzeń oraz kremach zapobiegających uszkodzeniom skóry spowodowanym przez słońce i przedwczesnemu starzeniu się.

Kurkuma jest również stosowana do ochrony produktów żywnościowych przed światłem słonecznym. Kurkuma jest wykorzystana jako barwnik w produkcji spożywczej do serów, jogurtów, mieszanek przypraw, sosów do sałatek, masła i margaryny. Często nadaje kolor musztardzie, konserwom, bulionom i wielu innym środkom spożywczym, używana również w cukierniach i piekarniach, w przemyśle tekstylnym służy jako barwnik do tkanin.

OPIS

Łodygi ostryżu długiego osiągają zazwyczaj około 1 metra wysokości. Jeśli zaś chodzi o kłącze rośliny, to zazwyczaj długość oscyluje w granicach od 5 do 6 cm. Kłącza są dość cienkie, zazwyczaj mają 10-15 milimetrów średnicy. Liście wyrastające w dolnej części łodygi kurkumy osiągają długość do 50 centymetrów, oraz rosną w rzędach, obejmujących od 4 do 6 liści, które otaczają łodygę. Ostryż posiada też piękne kwiaty o rurkowatej strukturze kielichu.

gf-mUf8-nb4H-y7K5_kurkuma-664x442.jpg     Kwitnąca kurkuma, czy nie  jest przepiękna?

MAGIA

Kurkuma uznawana jest za świętą w Indiach i w innych krajach Dalekiego Wschodu.

W Indiach podczas ceremonii przedślubnej (nazywanej haldi, co stanowi także jedną z wielu nazw kurkumy), państwo młodzi ozdabiani są pastą z tej przyprawy i kąpani w mleku, co ma zapewnić im płodność i pomyślność, jednocześnie oczyszczając ciało oraz umysł.

Wykorzystuje się ją do tworzenia naszyjników – równoważnych pierścieni małżeństwa.

Podczas festiwalu Tamil Pongal w Indiach, oraz uroczystościach podobnych do naszych dożynkowych w społecznościach tamilskich na całym świecie, całe rośliny i świeże kłącza kurkumy przekazywane są na ofiarę dziękczynną dla Suryanu –Boga Słońca.

Kurkuma używana była przez tysiące lat w różnych ceremoniach hinduistycznych. Obecna jest na ceremoniach w wielu obszarach tego państwa: Bengal, Pendżab, Maharashtra i Gujarat.

Roślina ta, uznawana za świętą, odegrała ważną rolę w hinduskiej duchowości. Szaty mnichów są tradycyjnie malowane barwnikiem wykonanym właśnie z kurkumy.

Ze względu na jej kolor – jasny pomarańczowo-żółty – roślina ta w mitologii Tamil (starożytnej religii) była silnie związana ze słońcem. Ponadto, kolor żółty uważany jest za jeden z siedmiu ośrodków energetycznych w ciele, który nazywany jest „ośrodkiem władzy”.

SKŁAD, WŁAŚCIWOŚCI, ZASTOSOWANIE

Do tej pory opublikowano ponad 5600 recenzowanych prac badawczych nad kukumą, prowadzonych przez instytuty na całym świecie. Wykazano, że kurkuma jest tak samo, a nawet bardziej efektywna niż syntetyczne leki. Działa wolnej, ale skuteczniej, nie powodując skutków ubocznych. Doktor Bharat Aggarwal z Centrum Badań nad Rakiem im. Andersona w Houston, prowadząc długoletnie badania, wykazał, że kurkumina niszczy komórki rakowe i ogranicza przerzuty na inne narządy, nie wywołując jednocześnie żadnych skutków ubocznych.

Surowiec zawiera kurkuminoidy – ok. 2% (w wśród nich kurkumina, monodemetoksykurkumina, didemetoksykurkumina), kwas ferulowy i olejek eteryczny 3-5% (bisabolen, gwajan, zingiberen, ksantorizal, kurkumen, turmeron).
Kurkuminacurcumin jest to dimer kwasu ferulowego o żółtej barwie i dużej aktywności biologicznej. Kurkumina przenika z jelit do krwi w 65% po podaniu doustnym. Jest wydalana z ustroju w połączeniu z kwasem glukuronowym.
Kurkumina wykazuje silne działanie żółciopędne i żółciotwórcze, rozkurczowe i przeciwzapalnie. Wyciągi z kurkumy przywracają prawidłową kurczliwość pęcherzyka żółciowego, pobudzają wydzielanie śliny, soku żołądkowego, jelitowego i trzustkowego. Wydatnie poprawiają proces trawienia i wchłaniania składników pokarmowych. Ułatwia rozpuszczenie i usunięcie złogów żółciowych z układu żółciowego. Składniki terpenowe i ferulowe kurkumy odkażają drogi żółciowe.

Liczne badania udowodniły również właściwości przeciwbakteryjne, hepatoprotekcyjne (ochraniające miąższ wątroby), przeciwmiażdżycowe, antywirusowe i antynowotworowe. Kurkumina zmniejsza ryzyko wystąpienia raka skóry i jelit. Hamuje syntezę prostaglandyn i jest inhibitorem lipooksygenazy. Stanowi naturalny czynnik hipolipolidyczny. Powstrzymuje rozwój następujących mikroorganizmów (bakterie i grzyby): Corynebacterium diphtheriae, beta-hemolytic streptococci, Microoccus pyogenous var aureus, Staphylococcus aureus, Mycobacterium tuberculosis, Vibrio cholerae, Salmonella typhi, Clostridium perfringens (w stężeniu 0,05%), Klebsiella aerogenes, Sclerotium solfsii, Fusarium moniliforme, Helminthosporium sacchari, Physalospora tucumanesis, Aspergillus niger. Curcuminum i inne kurkuminoidy hamują wzrost bakterii i grzybów S. aureus, S. paratyphi, Trichophyton gypseum i Mycobacterium tuberculosis, w koncentracji 1 do 20,000.

lo0.png

Kurkuma jest stosowana w leczeniu niewydolności wątroby, kamicy żółciowej, wirusowego zapalenia wątroby, stanów zapalnych i zatruć wątroby, żółtaczki i zaburzeń wydzielania soków trawiennych. Kurkumina jest silnym środkiem przeciwzapalnym, więc jak najbardziej może pomóc przy zapaleniu stawów i istnieje wiele badań to potwierdzających. W badaniu z udziałem pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, kurkumina była bardziej skuteczna niż leki przeciwzapalne.  Istnieją badania oceniające wpływ kurkuminy na dnę moczanową (artretyzm) zauważona znaczne zmniejszenie dolegliwości i poprawę stanu zdrowia. Kurkumina podnosi poziom neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego i może cofnąć część zmian w mózgu wywołanych przez depresję. Istnieją również dowody na to, że kurkumina może pozytywnie wpłynąć na neuroprzekaźniki w mózgu – serotoninę i dopaminę. Kurkumina działa równie silnie jak leki sterydowe stosowane w leczeniu m.in astmy, tocznia i chorób zapalnych. W badaniach kurkuma wypadła porównywalnie z deksametazonem – silnym środkiem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym, immunosupresyjnym.

UWAGA! Bardzo ważną i istotną kwestią dotyczącą kurkumy, jest to aby była ona dobrej jakości. Kurkuma w proszku dostępna w sklepach jest zwietrzała i nie posiada silnych właściwości leczniczych, no może jedynie jako barwnik spożywczy czy przyprawa. Aby miała działanie lecznicze musimy używać świeżego korzenia, tylko wtedy ma on wysoką zawartość kurkuminy. Najlepsza jakościowo jest ta z Sir Lanki. Najlepiej kupić sobie korzeń i samemu ususzyć (temp. do 42 stopni), a następnie samemu mielić. Jeśli kupujemy kurkumę już sproszkowaną możemy zostać oszukani przez dystrybutorów, którzy często, aby zyskać na objętości dodają obce substancje na przykład mąkę. Można to w prosty sposób sprawdzić. Rozpuszczamy szczyptę kurkumy w szklance wody, jeśli na dnie widzimy osad, to oznacza, że nasza kurkuma zawiera jakąś domieszkę.

 

Surowa kuchnia Dziewanny(1).png

Sposoby przygotowania kurkumy i dawkowanie leczniczo.
Odwar – 25g na 0,5  litra wody, w ciągu dnia wypić całą porcję.
Sproszkowane kłącze – 3 x dziennie po 1 g.
Nalewka – na alkoholu przynajmniej 70%, 1:5. Doustnie 5 ml 3 razy dziennie po rozmieszaniu z wodą.
Suszone zioło – 1-3 g dziennie
Napar 3- 9 g dziennie
Wyciąg płynny 5-14 ml 1:1 dziennie
Kurację można rozpocząć od standardowych dawek, pod warunkiem obserwacji stanu zdrowia (*1)
University of Maryland Medical Center podaje: w przypadku takich chorób, jak rak, chorób kardiologicznych, układu pokarmowego czy stanów zapalnych stosuje się:
Korzeń świeży: 1,5 – 3 g na dobę
Suszony, sproszkowany korzeń: 1 – 3 g na dobę
Nalewka (1:2): 15 – 30 kropli, 4 x dziennie
Centrum Medyczne Uniwersytetu Kalifornijskiego, który zajmuje się badaniami nad chorobą Alzhaimera, zaleca stosować na pusty żołądek rozpuszczoną w płynie o podwyższonym ph np. soku z wiśni.

Kurkuma jest bardziej przyswajalna (nawet 2000x) z układu pokarmowego kiedy występuje z piperyną, która zawarta jest w pieprzu.

NALEWKA

3 części świeżej kurkumy startej na tarce lub pokrojonej w cieniutkie plasterki.
5 części 70% alkoholu. Rozdrobnione kłącze zalewamy alkoholem i odstawiamy na 14 dni w ciemne miejsce. Od czasu do czasu potrząsamy. Filtrujemy i przelewamy do buteleczek z ciemnego szkła. Jeśli chcemy przygotować nalewkę księżycową, należy nastawić ją podczas nowiu, następnie wystawić na działanie światła księżycowego podczas pełni, po czym przefiltrować i zlać do butelek.

23TY_TURMERIC_P_23_1661949g.png

NALEWKA Z GREJFRUTEM I CYTRYNĄ (działa wzmacniająco i oczyszczająco, doskonała przy przeziębieniach, osłabieniach) 

Składniki: 0,5 szklanki startej na tarce kurkumy, 1 łyżeczka świeżo mielonej kurkumy,
1 szklanka spirytusu, 1 szklanka świeżo wyciśniętego soku z czerwonych grejpfrutów oraz wyparzone skórki z nich, pokrojone na mniejsze kawałki, wraz z białą otoczką (do przepisu radzę użyć owoce bio), 1 cytryna pokrojona w plastry (wyparzona bio), 1 łyżka czarnego pieprzu, szczypta pieprzu cayenne, 0,5 szklanki syropu daktylowego, lub jeśli ktoś używa miodu.

Wszystkie składniki mieszamy w słoju litrowym, zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce na 10 do 14 dni. Po tygodniu zlewamy do butelki pozostawiając osad z dna słoika. Osad zalewamy 250 ml. białego półsłodkiego wina i pozostawiamy na 3 dni. Po tym czasie mieszamy ze sobą obie nalewki.

HERBATKA przeciwzapalna, przeciwbólowa, rozgrzewająca i wzmacniająca.

Herbatka jest idealna dla osób cierpiących na przewlekłe bóle, stany zapalne (artretyzm, zapalenie stawów, reumatyzm, nerwobóle). Doskonałe lekarstwo przy wszelkiego rodzaju infekcjach, przeziębieniach, grypie i problemach przewodu pokarmowego i wielu innych dolegliwościach. Skutecznie zwalcza ból i działa przeciwzapalnie, podnosi odporność, oczyszcza organizm z toksyn, przyśpiesza metabolizm, dodaje energii i wigoru.

Podane składniki wystarczą na 2 dni kuracji (możemy zmniejszyć ich ilość o połowę).
3 łyżeczki świeżo mielonej kurkumy, 1 łyżeczka świeżo zmielonych goździków,
2 łyżeczki zmielonego kardamonu,  2 łyżeczki świeżo zmielonego cynamonu,
0,5 cm. kawałek startego imbiru lub 1-2 łyżeczki zmielonego, 1.5 litra dobrej jakości wody, do osłodzenia syrop z daktyli lub klonowy, kto używa może być miód.

Wszystkie składniki wsypać do rondelka (do przygotowywania ziół nie używamy metalowych naczyń!), zalać wodą. Gotować na małym ogniu 10 minut .
Przed podaniem przecedzić i dosłodzić. Każdą porcję przecedzamy i słodzimy bezpośrednio przed wypiciem!

MIKSTURA OCZYSZCZAJĄCA I WZMACNIAJĄCA

1 cytryna pokrojona w plasterki, 0,5 szklanki płynnego miodu lub opcja dla wegan 1/4 szklanki syropu daktylowego lub klonowego, 0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej
1/4 łyżeczki kurkumy, szczypta soli dobrej jakości, sok z połowy cytryny, litr wody źródlanej.
Wodę i miód wlać do żaroodpornego naczynia, dodać plastry cytryny, gałkę i kurkumę.
Zagotować zbierając drewnianą łyżką gromadzące się szumowiny, do czasu aż płyn stanie się klarowny dodać sok z cytryny i sól. Pić lekko schłodzony.

Magiczny zielnik Dziewanny.png

PASTA Z KURKUMY

¼ szklanki świeżo mielonej kurkumy
½ szklanki wody
Wlać do rondelka wodę, dodać kurkumę, podgrzewać na małym ogniu co najmniej 5 minut cały czas mieszając drewnianą łyżką i nie dopuszczając do wrzenia. Kiedy zgęstnieje i przybierze konsystencję pasty szybko przekładamy do słoiczka. Przechowujemy w lodówce.

ZŁOTE MLEKO

Złote mleko jest tradycyjnym napojem rozgrzewającym na bazie kurkumy, stosowanym w medycynie ajurwedyjskiej także jako lekarstwo na wiele schorzeń.

Do szklanki gorącego mleka dodać łyżeczkę pasty z kurkumy (początkowo możemy zacząć od mniejszej ilości), dobrze wymieszać, dodać szczyptę pieprzu lub pieprzu cayenne ze względu na obecność piperyny. Dosłodzić miodem lub wersja dla wegan syropem daktylowym czy klonowym. Można również wymieszać pastę z zimnym mlekiem i dodatkami np. imbirem i wszystko razem podgrzać. Jako, że przepis oryginalny jest wykonywany na bazie mleka krowiego, my weganie z powodzeniem możemy użyć mleka roślinnego np. migdałowego lub kokosowego, napój nie straci na niczym, tą wersję również podaje się od dawna osobom z nietolerancją laktozy.

zolty-napoj-jpg.png

ZŁOTE MLEKO

Około 1 cm kawałek korzenia kurkumy i  imbiru, sok z 2 pomarańczy, 1 szklanka mleka kokosowego, kawałek laski wanilii, szczypta pieprzu, 1 – 2 łyżki syropu daktylowego.  Wszystkie składniki zmiksować.

MIKSTURA stosowana przy nowotworach, cukrzycy, reumatyzmie i zapaleniach.

250 ml. przecieru pomidorowego (domowego, własnej produkcji, jeśli nie mamy możemy po prostu użyć świeżych pomidorów zblendowanych z odrobiną soli i soku z cytryny), 1 stołowa łyżka świeżo mielonej kurkumy, 1 ząbek czosnku, 1 łyżka oliwy z oliwek tłoczonej na zimno. Dobrej jakości woda, wodę dodajemy tylko odrobinę, możemy nie dodawać wcale, im jej mniej tym lepiej. Napój spożywamy przed snem w ilości jednej szklanki. Najlepszy efekt otrzymamy, stosując miksturę przez minimum miesiąc. Można go stosować dłużej, jednak jak to z każdym ziołem, należy robić kilku lub kilkunastu dniowe przerwy.

MIESZANKA na drożdżycę i kandydozę

Silnie działająca mieszanka ziołowa, która pomoże w leczeniu drożdżycy, kandydozy.

¼ łyżeczki kurkumy, ½ łyżeczki lukrecji, ¼ łyżeczki shardunika (Gymnema Sylvestre).
Zioła zemleć bardzo dokładnie na proszek. Przyjmować łyżeczkę mieszanki 2 x dziennie, przez 30 dni lub do do ustąpienia objawów.

MIKSTURA NA PASOŻYTY I OCZYSZCZENIE ORGANIZMU Z TOKSYN

Zagotować w szklance wody po szczypcie imbiru, kurkumy i cynamonu, dodać szczyptę pieprzu i 0,5 małej łyżeczki oleju kokosowego, ewentualnie dosłodzić miodem lub syropem z daktyli lub klonowym.
Pić 2 razy dziennie rano na czczo i wieczorem jako ostani płyn po szklance.

ZŁOTY PROSZEK DLA WĄTROBY

Oczyszcza wątrobę z toksyn, wzmaga produkcję żółci.
Kuracja nie wskazana jest przy kamicy i przewężeniu dróg żółciowych.

½ g sproszkowanej kurkumy zażywać 3 x dziennie po jedzeniu popijając szklanką ciepłej wody.

PŁUKANKA przy bólu gardła.

Do szklanki ciepłej wody wsypać szczyptę soli i kurkumy, płukać roztworem gardło kilka razy dziennie.

 

217053_kurkuma-waskolistna_1108749.png Kurkuma może również służyć jako piękna ozdoba, tutaj kurkuma wąskolistna w doniczce.

NALEWKA SANDOMIERSKA

Nalewka wzmacnia trawienie i żoładek, uśmierza bóle głowy, pomocniczo, w niewielkich ilościach można ją stosować w astmie. Posiada silne działanie żółciotwórcze i żółciopędne, przeciwskurczowe w obrębie dróg żółciowych. Pobudza przepływ żółci z pęcherzyka żółciowego do dwunastnicy, zapobiega powstawaniu kamicy żółciowej. Ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne w obrębie dróg żółciowych. Zalecana jest przy zbyt małym wydzielaniu żółci, niewydolności i stanach zapalnych wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Pomocna przy  nieżycie żołądka, słabym wydzielaniu soków trawiennych, przy uporczywych zaparciach i wzdęciach.

Składniki: 10 g kurkumy, 5 g kardamonu malabarskiego, 1 litr wódki czystej 45%

Wszystkie składniki zmieszać ze sobą w szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu
Macerować w ciepłym miejscu dwanaście godzin, przecedzić starannie przez filtr do kawy. Nalewka jest odrobinę mętna, ma intensywnie żółty kolor. Jest bardzo ostra i wyborna w smaku, ale nie czuć w niej alkoholu.

58a63aca72d01c384e68396d1694d27a.png

MASECZKA rozjaśniająca 

Kurkuma rozjaśnia cerę, wygładza ją, wyrównuje jej koloryt, likwiduje przebarwienia, blizny potrądzikowe, sprawi, ze skóra nabiera blasku i wygląda świeżo. Ponadto likwiduje bakterie i grzyby, które są częstą przyczyną problemów skórnych, takich jak np. trądzik.

1 łyżeczka kurkumy, 2 łyżeczki miodu, 2 łyżeczki soku z cytryny. Wszystko wymieszać na gęstą masę. Maseczkę położyć na twarz (koniecznie nałożyć rękawiczki). Zostawić na 20 minut, następnie zmyć ciepłą wodą. Maseczkę wykonujemy na noc ponieważ odbarwia skórę. Aby pozbyć się żółtego odcienia, należy smarować skórę olejem np. kokosowym, czy migdałowym, a następnie dokładne wytrzeć starym, ogrzanym ręcznikiem (uwaga ręcznik zaplami się od kurkumy, dlatego używajmy do tego celu jakiegoś starocia). Jeśli to nie wystarczy, można jeszcze raz przetrzeć skórę z dodatkiem soku z cytryny. Do rana żółtawy kolor powinien zniknąć.

MASECZKA nawilżająca

1 łyżeczka kurkumy, 1 łyżka oliwy z migdałów, 1 łyżka soku z aloesu. wszystkie składniki mieszamy, nakładamy na twarz na 20 minut, po czym zmywamy letnią wodą.

175px-Curcuma_zedoaria_-_Köhler–s_Medizinal-Pflanzen-048.png

MAŚĆ NA TŁUSZCZAKI

 

1 łyżka świeżo mielonego korzenia kurkumy, 1 łyżka sproszkowanej gwiazdnicy pospolitej, 6 łyżek maceratu z szałwii lekarskiej na oleju kokosowym lub oliwy z oliwek, 2 łyżki wosku pszczelego.

Rozpuścić wosk w kąpieli wodnej, dodać macerat, przestudzić do temperatury 30 stopni dodać zioła i kurkumę. Dobrze wymieszać, przełożyć do słoiczka z ciemnego szkła.

Maść tą możesz zakupić u mnie jeśli z jakiegoś powodu sam nie możesz jej wykonać, zapraszam  https://magicznyzielnikdziewanny.wordpress.com/2019/07/08/magiczne-masci-i-oleje-dziewanny/

UWAGA!

Nie jestem lekarzem, jestem tylko skromną szamanką, nie musisz się ze mną zgadzać, a ja nie odpowiadam za złe zastosowanie lub zrozumienie wyżej wymienionych porad. Służą one wyłącznie w celach informacyjnych. Wszelkie kuracje lecznicze należy skonsultować z lekarzem. Albo lepiej z dobrym naturopatą. Dużych ilości kurkumy nie powinny spożywać kobiety w ciąży, ponieważ przyprawa pobudza pracę macicy. Kurkuma może zmniejszyć krzepliwość krwi, nie zaleca się stosować kuracji kurkumą na 14 dni przed zabiegiem. Z tych samych powodów z kuracji kurkumą powinny zrezygnować osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, przyprawa może bowiem wzmocnić ich działanie.

Korzystałam z zapisków prywatnych, z książek ” Lecznicze nalewki” Andrzej Sarwa, „Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie” Vasant Land, Dawid Frawley , „Dawna medycyna. Jej tajemnica i potęga. Egipt, Babilonia, indie, Chiny, Meksyk, Peru” Jurgen Thorwald, „Ukryta historia ziół” Hurst Kim

Oraz stron: https://rozanski.li/247/kurkuma-ostryz-curcuma/, https://en.wikipedia.org/wiki/Curcumin, http://mojaharmoniazycia.pl/kurkuma-magiczny-zloty-proszek/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s