Domowy AMOLek Dziewanny i parę słów o historii Amolu.

1.jpg

W XVII wieku w Zakonie Karmelitów powstała receptura na której podstawie stworzono Amol.

W roku 1907 Vollrath Wasmuth niemiecki farmaceuta, który słynął z produkcji preparatów opartych na naturalnych składnikach, rozpoczął wraz z bratem produkcję i wprowadził na niemiecki rynek ten znany do dziś preparat ziołowy.

2.jpg   Vollrath Wasmuth (ur. 1864 r.)

 

Mały rodzinny zakład rozrastał się w bardzo szybkim tempie. Amol zdobył sobie popularność w Niemczech, a następnie w całej Europie i świecie. Pruscy żołnierze używali go w czasie I wojny światowej czego dowodzi fakt, iż nieopodal Ostrołęki na terenie dawnych Pruskich okopów, w 2013 roku została znaleziona butelka ponad 100 letniego Amolu. Na Górnym Śląsku i w zagłębiu Ruhry używali go górnicy, jako skutecznego środka przy wszelkich schorzeniach płuc i górnych dróg oddechowych.

6.jpg

Amol był jednym z pierwszych na świecie reklamowanych leków. Pierwsza jego reklama pojawiła się na początku XX wieku na znaczkach pocztowych. Następne reklamy pojawiały się w różnych kobiecych pismach, później w ogólnej prasie. Doszperałam się wzmianek, że pierwsze reklamowe neony w Hamburgu również dotyczyły Amolu. Amol bardzo szybko zdobył sobie popularność, dzięki temu znany i używany jest do dziś.

10.jpg

Przez wiele lat Amol był sprowadzany do Polski z Niemiec. W 2001 roku Takeda Pharma w Łyszkowicach pod Skierniewicami podjęła się produkcji Amolu w Polsce. Nie podważam produkcji dzisiejszego Amolu, ponieważ tak naprawdę nic o niej nie wiem. Jednak nie mam zaufania do masowej produkcji, ponieważ zdaję sobie sprawę iż świat się zmienia, ponad jakość stawia się dzisiaj zysk. Dlatego preferuję sama wykonywać wszelkie lecznicze mikstury, bardzo duże znaczenie ma dla nie intencja z jaką taki środek się przygotowuje, dobra energia osoby, która go przyrządza oraz faza księżyca w jakiej moje specyfiki powstają. Czy zatem analizując skład Amolu możemy sobie takowy spreparować? Jasne, że możemy, pamiętajmy jednak, że jeśli zamierzamy przyjmować go doustnie olejki eteryczne MUSZĄ być dobrej jakości. Olejek za 12 zł nie ma nic wspólnego z olejkiem eterycznym i w żadnym razie nie polecam takiego zażywać doustnie. Koniecznie zwracajmy na to uwagę kochani, dobrej jakości olejki najlepiej wykonywać samemu, oczywiście nie każdy ma taką możliwość, zwracajcie wiec uwagę kochani aby olejki, których używacie były z wyższej półki. Niestety w Polsce olejki nie posiadają atestu do spożywania ich doustnie, dlatego nie będę podawała jakie olejki ja stosuję. Na temat olejków dużo ciekawych informacji znajdziecie na blogu Herbiness lub u Klaudyny Hebdy.

14.jpg

Podstawowym składnikiem oryginalnego Amolu jest spirytus, tutaj także kochani pamiętajmy aby był on najwyższej jakości. Receptury to tylko kopie dlatego nie używam oryginalnej nazwy, ponieważ ich nazwa jest zastrzeżona.

Do spirytusu dodajemy olejki eteryczne, wszelkiego rodzaju nalewki na bazie olejków eterycznych wykonujemy podczas pełni księżyca, po przygotowaniu jej pozostawiamy ją na noc w blasku księżyca aby ten napełnij ją swoim blaskiem. W skład Amolu oprócz alkoholu wchodzą olejki eteryczne: mentol (mentholum), olejek lawendowy (lavandulae aetheroleum), olejek cytronelowy (citronellae aetheroleum, olejek cynamonowy (cinnamomi zeylanci corticis aetheroleum), olejek goździkowy (caryophylli floris aetheroleum), olejek cytrynowy (limonis aetheroleum), olejek mięty pieprzowej (menthae piperitae aetheroleum).

1 gram oryginalnego Amolu zawiera:

  • 17,23 mg mentolu,
  • 5,70 mg olejku cytrynowego,
  • 2,40 mg olejku cynamonowego,
  • 2,40 mg olejku mięty pieprzowej,
  • 2,40 mg olejku lawendowego
  • 1,00 mg olejku cytronelowego,
  • 1,00 mg olejku goździkowego,
  • pozostałe składniki (substancje pomocnicze): etanol 96% i woda.

Niewątpliwą zaletą przygotowania sobie Amolu samodzielnie jest fakt, iż możemy według własnych potrzeb i upodobań dobierać olejki eteryczne, nie musimy ściśle trzymać się receptury, jeśli któryś z olejków Ci nie odpowiada, jego zapach nie rezonuje z Tobą po prostu go pomiń lub zamień na inny. W przypadku kiedy jest dla Ciebie zbyt mocny, można dodać do niego odrobinę wody destylowanej.

Publikuję dzisiaj trzy z przepisów na domowy Amol jeden skomponowałam na podstawie oryginalnej receptury, drugi znalazłam kiedyś w sieci, na stronie „Sekrety zdrowia” trzeci skomponowałam wedle swojego gustu. Olejki dodajemy kolejno kroplami i zanim dodamy kolejny, poprzedni należy bardzo dokładnie wymieszać. Do przygotowania nie używamy metalowych przedmiotów, a gotowy specyfik przechowujemy szczelnie zakręcony, w ciemnej butelce w chłodnym miejscu. Można je przechowywać bardzo długo. Pamiętajmy jednak aby były szczelnie zakręcone gdyż olejki eteryczne bardzo szybko się ulatniają.

AMOlek skład zbliżony do oryginalnej receptury. 

Do 50 ml. spirytusu dodajemy kolejno 8 kropli mentolu, 3 krople olejku cytrynowego, po 2 krople olejku cynamonowego, olejku mięty pieprzowej, olejku lawendowego, po 1 kropli olejku cytronelowego i goździkowego.

DOMOWY AMOLek

Do 50 ml. spirytusu dodajemy kolejno: po 5 kropli olejku miętowego, cynamonowego i cytrynowego, 4 krople olejku cynamonowego, po 2 krople olejku melisowego, olejku pomarańczowego i olejku goździkowego.

AMOLek DZIEWANNY

Do 50 ml. spirytusu dodajemy kolejno: 4 krople mentolu, po 3 krople olejku cytrynowego, lawendowego, melisowego, po 2 krople olejku goździkowego, cynamonowego, po 1 kropli olejku sosnowego i olejku pomarańczowego.

 

Magiczny zielnik Dziewanny.png

Jak stosować amolek?

Amol stosuje się zewnętrznie oraz wewnętrznie, zarówno w jednym jak i drugim przypadku, stosujemy go w rozcieńczeniu i nie więcej jak kilka kropli!

Zewnętrznie stosujemy do nacierania skroni w przypadku migreny i innych bólów głowy, do nacierania klatki piersiowej, okolic nosa i uszu w przypadku przeziębienia oraz grypy.

Do nacierania mięśni, stawów, bólach reumatycznych, przy rwie kulszowej, po nadmiernym wysiłku fizycznym. W przypadku problemów z zasypianiem, nerwicy, czy problemach z oddychaniem możemy również kilkoma kroplami skropić pościel chorego.

Stosujemy do inhalacji chorych zatok, przy przeziębieniu i infekcjach górnych dróg oddechowych, 1 łyżeczkę wlewamy do miski z litrem gorącej, parującej wody, głowę przykrywamy ręcznikiem i wdychamy naprzemiennie przez nos oraz usta przez kilka minut.

Kropelka specyfiku stosowana miejscowo złagodzi i zdezynfekuje bolesne miejsca po ukąszeniach owadów.

Doustnie zażywamy 4-6 kropli rozcieńczonej w szklance wody lub ziołowej herbaty. Stosujemy w przypadku bólów gardła, głowy, mięśni, stawów, przy przeziębieniach, bólach zębów, nieżytach dróg oddechowych, problemach jelitowych i żołądkowych.

Pozdrawiam z miłością Dziewanna.

UWAGA!

Doustnie, stosujemy TYLKO pod warunkiem, że do przygotowania użyte były 100% naturalne olejki eteryczne z pewnego źródła.

Pamiętajmy używając mikstury zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie aby koniecznie ją rozcieńczyć!

UWAGA!

Nie jestem lekarzem, jestem tylko skromną szamanką, nie musisz się ze mną zgadzać, a ja nie odpowiadam za złe zastosowanie lub zrozumienie wyżej wymienionych porad. Służą one wyłącznie w celach informacyjnych. Wszelkie kuracje lecznicze należy skonsultować z lekarzem. Albo lepiej z dobrym naturopatą. Amolu nie stosujemy przy astmie oskrzelowej, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, zapaleniu wątroby. Ze względu na zawartość alkoholu Amol nie polecany jest kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

 

Zdjęcia oraz historia Amolu pochodzi ze strony: https://www.amol.pl/historia

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s