Elixir Króla Danii. Na wszelkie problemy z głosem, krtanią, oskrzelami i nie tylko.

ziololecznictwo_1-900x600.jpg

Krople te były stosowane ponad 100 lat temu w leczeniu wszelkich problemów związanych z głosem, nieżytu oskrzeli, chrypki, kaszlu i kataru.
Krople Króla Danii łagodzą objawy alergii objawiającej się ze strony układu oddechowego: katar sienny, skurcze oskrzeli. Są polecane przy odbudowie i osłabieniu strun głosowych i wiązadeł głosowych, grzybicy gardła, idealnie oczyszczą krtań i wzmocnią i oczyszczą wiązadła. Oczyszczają nabłonki dróg oddechowych i wzmagają ich odnowę.
Tam gdzie medycyna akademicka będzie bezsilna, naprawdę warto zadać sobie odrobinę trudu i przygotować ten lek.
Lukrecja hamuje stany zapalne i autoagresji immunologicznej za sprawą wpływania na receptory kortykosteroidów i aldosteronu.
Lukrecja działa też przeciwhistaminowo. Amoniak ułatwia oddychanie i odkrztuszanie, ponadto przyśpiesza oddychanie. Także składniki olejku koprowego i anyżowego mają wpływ na układ dokrewny (estrogenny), przez co hamują stany zapalne. Ponadto rozszerzają oskrzela i pobudzają komórki Klary w nabłonku do czynności wydzielniczych. Ułatwiają oczyszczanie nabłonków z antygenów.
PRZYGOTOWANIE.
Elixir Pectorale Regis Daniae
Extr. Liquritiae 1 część
Liq. Ammon.anisatum 1 część
Aq. Foeniculi 3 części.
Składniki zmieszać. Zażywać 30-40 kropli 3-4 razy dziennie.
Pierwszy składnik w recepturze to ekstrakt z korzenia lukrecji Extractum Glycyrrhizae.
100 suchych korzeni lukrecji zmielić i zalać 300 ml przegotowanej, letniej wody, pozostawić na 24 h od czasu do czasu mieszając, przefiltrować, przelać do butelki i włożyć do lodówki. Odcedzoną masę korzeni ponownie zalać 300 ml, ale tym razem gorącej wody, pozostawić na 6-8 h, przecedzić, obydwa wyciągi połączyć. Wlać do płaskiego naczynia najlepiej naczynia żaroodpornego, włożyć do ciepłego piekarnika 80-100 stopni, z termoobiegiem i pozostawić na kilka godzin do odparowania do połowy, tak aby pozostało około 300 ml. Pilnować aby nie doszło do wrzenia !!!
liquorice-2243175__340.jpg
Drugi składnik to roztwór spirytusowy amonii z olejkiem anyżowym, składał się z: Liquor Ammonii caustici (10% roztwór amoniaku na wodzie) 5 części, Oleum Anisae (olejek anyżowy naturalny) 1 część, spiritus vini (spirytus czysty) 24 części. Olejek anyżowy wytrząsnąć ze spirytusem, następnie dodawać roztwór amoniaku, intensywnie mieszając, wstrząsnąć lek kilka razy.
anise-3037175__340.jpg
Trzeci składnik woda koperkowa Aqua foeniculi. 1 część olejku eterycznego koprowego (koperkowego), 10 części talku i 990 części wody destylowanej. Olejek koperkowy ucieramy z talkiem, następnie talk nasączony olejkiem wykłócamy z wodą o temperaturze 40 stopni C. Po 2 dniach przesączyć, można w tym celu użyć filtry do ekspresów do kawy włożone w lejek.
koper-421046__340.jpg
Pozdrawiam Dziewanna.
UWAGA !
Amoniak do pieczenia, jaki jest w sklepach spożywczych to nie jest tak naprawdę amoniak, to wodorowęglan amonu. Do receptury potrzebujemy wodę amoniakalną 10%. Gdy amoniak (jest to gaz NH3) rozpuścimy w wodzie uzyskamy wodorotlenek amonu NH4OH, zwany potocznie amoniakiem. Amoniak jest dostępny w POCH, Alchem i innych firmach zajmujących się sprzedażą odczynników (w handlu jest roztwór 25-28%, proszę wybierać jakości czda.=cda. czysty do analiz.
Woda koperkowa dostępna w aptekach nie ma w składzie talku, ale talk to jedynie substancja pomocnicza; którą dawniej i tak oddzielano na sączkach, bowiem zanim woda koperkowa poszła na sprzedaż była filtrowana przez filtr bibułowy.
Może więc spokojnie można użyć wody koperkowej dostępnej w aptekach.
Korzystałam z materiałów: Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s