Zarówno żercy, jak i wołchwowie zajmowali się składaniem ofiar z jadła, wróżeniem i przeprowadzaniem rytuałów.
Zdecydowanie różnił ich jednak styl.
– Żercy we wspólnocie sprawowali wiele praktycznych funkcji: wyznaczali terminy świąt, a także kojarzyli osoby do swaćby, słowiańskiego obrządku ślubnego. Żerca zwykle wykonuje swoją posługę „po godzinach”, czyli posiada zwykłą pracę i prowadzi normalne życie, a żercą staje się głównie na czas obrzędów.
– Wołchwom blisko było do szamanów, gdyż kontakt ze światem nadprzyrodzonym utrzymywali za pomocą ekstazy wywołanej tańcem lub środkami odurzającymi. Wołchow był też strażnikiem tradycji ustnej – zwykło się kojarzyć go również ze śpiewem bądź recytowaniem poezji do wtóru gęśli.
Kontynuatorami tej dawnej tradycji są dziś ludowi gawędziarze. Zwierzchnicy Kościoła, nie mogąc dostatecznie zdemonizować guślarzy, aby przejąć nasze rodzime tradycje, rozwiązywali kwestię wołchwów za sprawą bardziej radykalnych metod, jak bestialskie morderstwa i palenie na stosach. Jednak na szczęście nie udało im się do końca nas zniszczyć, a tradycja odradza się i powraca, powstajemy z kolan. Wracamy do naszych świętych obyczajów, do praw gdzie najważniejsze były dla nas NATURA, miłość, szacunek, pokój, gdzie ziemia była świętą, kobieta godną nosić na rękach, a dzieci najważniejszym skarbem.
Zapewne znacznie mniej wiedzielibyśmy dziś o świecie dawnych Słowian, gdyby nie nawyki oralne wykształcone w naszych genach za sprawą słowiańskich szamanów – nie zapominajmy wszakże o tym, że duża część słowiańskich mitów i wierzeń jest dziś rekonstruowana właśnie w oparciu o podania ludowe.
A i żercy są nadal pośród nas, ale nie obnoszą się tym, nie robią z Siebie świętych, czynią swoją powinność bezinteresownie, z miłością i szacunkiem do wszelkiego stworzenia. Nie noszą się na lektykach, ale chodzą pieszo, nie chodzą w czarnych sukienkach, ale w pięknych lnianych, białych szatach. Nie budują złotem ociekających świątyń, ale zielone lasy, polany i bory.
Pozdrawiam Dziewanna. 💚🍀💚
źródło :
https://www.slawoslaw.pl/zerca-i-wolch-slowianscy-duchowni/