SOK
Świeży sok, przepyszny, słodziutki, gęsty, szkarłatnoczerwony soczek z pianką. On potrafi zdziałać naprawdę cuda, wszystko co cenne w buraku, w formie DOSKONAŁEJ to właśnie świeżo wyciśnięty SOK, wszelkie witaminy, enzymy zostają nienaruszone i w pełni przyswojone przez nasz boski organizm. Jeśli dokucza wam anemia, a może problemy z nadciśnieniem ? Nieprzyjemne objawy menopauzy ? Koniecznie włączcie do swojego menu soczek z buraka, a zapomnicie o wszelkich dolegliwościach. Czyż to nie cudowne kochani ? Jeśli nigdy nie rozkoszowaliście się tą czerwoną ambrozją na początek spróbujcie wyciskać jedną czwartą szklanki buraka, pół jabłka i rozcieńczyć wodą do pełna, po paru dniach pół szklanki soku z buraka, pół jabłka i odrobinę rozcieńczyć z wodą, później stopniowo zwiększamy ilość buraka. Oczywiście jeżeli tylko macie taką możliwość wyciskamy wraz z liśćmi, w liściach znajdziemy mnóstwo dobroci. Od kiedy zostałam frutarianką zrezygnowałam z kiszonek i warzyw korzeniowych, ale czasami zimą na pewno uraczę się jeszcze tym przepysznym czerwonym jegomościem.
ZAKWAS
Kwas buraczany to napój o cudownych właściwościach leczniczych, proces fermentacji znacznie zwiększa ilość witaminy C zawartej w buraku, ponadto kwas mlekowy, który powstaje w trakcie kiszenia wpływa bardzo korzystnie na nasze zdrowie, bakterie te są niezwykle ważne dla przebiegu procesów trawiennych i szklaneczka takiego soczku ureguluje pracę naszych jelit. Doskonale zwalczy ewentualne zaparcia, wzmocni odporność, to wspaniały sposób na odkwaszenie organizmu i to doskonały probiotyk.
SKŁADNIKI Przepis na 3 litrowe naczynie.
7 średnich buraków,
1 główka czosnku,
6 liści laurowych,
korzeń chrzanu,
gałązka kopru włoskiego,
6 ziarenek ziela angielskiego
spora szczypta pieprzu czarnego
3 litry przegotowanej ciepłej wody osolonej 3 łyżkami soli kamiennej lub kłodawskiej
WYKONANIE
Buraczki szorujemy szczoteczką, nie obieramy, kroimy w słupki na całą ich długość (lub ścieramy na tarce o grubych oczkach, wtedy możemy wykorzystać buraczki do pysznego barszczyku), Na dno 3 litrowego słoja lub garnka glinianego wyparzonego, wykładamy czosnek, chrzan, liście laurowe, koper, ziele angielskie i buraki, zalewamy wodą, tak aby buraczki były zakryte wodą, dodajemy pieprz, przykrywamy gazą i zabezpieczamy gumką recepturką i pozostawiamy w ciemnym i ciepłym miejscu do fermentacji. Codziennie mieszamy wyparzoną, drewnianą łyżką, zakwas lubi być dopieszczany, zazwyczaj po 3 dniach jest gotowy.
Jeśli robisz zakwas i nie wychodzi lub podchodzi pleśnią, spróbuj nastawić w innym naczyniu i postawić go w całkowicie innym miejscu niż zwykle.
Pozdrawiam Dziewanna. 💚🍀💚
2 uwagi do wpisu “Sok i zakwas z buraka.”