BURAK ĆWIKŁOWY burak czerwony.

Któż z nas nie zna Pana Buraka, czy warto się z nim zaprzyjaźnić ? Ba może nawet zakochać… Postanowiłam troszkę bliżej poznać owego jegomościa.

55625730_1574537912683604_2623376830534516736_n.jpg

Mało kto z nas wie, że burak jest gatunkiem w różnych systemach klasyfikacyjnych zaliczanym do rodziny KOSMOWATYCH lub SZARŁOWATYCH. Wszystkie znane odmiany pochodzą od buraka dzikiego występującego dzisiaj na Bliskim Wschodzie, między wybrzeżami Morza Śródziemnego i Czarnego oraz Indiach. Najstarsze rysunki buraka pochodzą z Sumeru, nieco późniejsze z wieku XII pne. z państwa Hetytów. Najstarszy dokument, w którym wspomina się o buraku pochodzi z Babiloni. W 722 roku uprawiany był w ogrodach króla Belodaka – Baladana, około 400 pne. uprawiano je w Grecji, a w 600 pne trafiły do Republiki Rzymskiej, gdzie były używane jako afrodyzjaki (udowodniono naukowo,że to za sprawą BORU, który pozytywnie wpływa za produkcję hormonów odpowiedzialnych za libido). W Średniowieczu uprawiany jako warzywo liściaste we Francji i Italii, a w Niemczech od XII wieku. W 1747 roku Andreas Sigismund Marggraf odkrył w burakach sacharozę, a 6 lat póżniej Karol Lineusz opisał wszystkie gatunki i nadał im nazwy łacińskie obowiązujące do dziś. W 1801 roku na Śląsku Franz Karl Achard rozpoczął produkcję cukru buraczanego. W 1924 roku Austriak Waldecker rozpoczął doświadczenia z otoczkowaniem nasion, a w latach 30 XX wieku wyhodowano w ZSRR pierwsze pojedyncze, jednonasienne buraki. W Polsce uprawiane są od VI w. pne. Obecnie jest uprawiany na wszystkich kontynentach w różnych odmianach. Wszystkie uprawiane gatunki pochodzą od podgatunku BETA VULGARIS. Obecnie wyróżnia się następujące grupy : burak liściowy – boćwina, w Polsce mało znany, buraki korzeniowe, a wśród nich burak cukrowy (jego korzeń zawiera 20 % cukru), burak ćwikłowy – roślina warzywna i burak pastewny – uprawiany na paszę dla zwierząt.

beetroot-3648330__340.jpg

WŁAŚCIWOŚCI

W czasach współczesnych burak ćwikłowy znajduje się w czołówce SUPERFOODS zawiera dwa bardzo rzadko spotykane metale RUBID i CEZ., jest doskonałym źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B. w 100 gram warzywa możemy znaleźć 300 mg. potasu, 84 mg. sodu, 25 mg. wapnia, 15 mg. magnezu, 3,2 mg. fosforu, 0,4 mg. żelaza oraz cynku. Są również bogate w betacyjany (odpowiedzialne za czerwoną barwę) bardzo pomocne w profilaktyce nowotworowej, zawierają przeciwutleniacze. Stanowią doskonałe źródło żelaza, błonnika oraz pektyn, które usuwają toksyny z organizmu. Zawierają mnóstwo kwasu foliowego, przeciwutleniaczy oraz właściwości alkalizujące, które pomagają w zachowaniu równowagi kwasowo – zasadowej, regulują przemianę materii, poprawiają sprawność fizyczną. Wspomagają pracę nerek, wątroby, nerek, łagodzą objawy menopauzy, regulują ciśnienie, zwalczają wolne rodniki. Doskonale wspomagają organizm w anemii, (wspomagają wytwarzanie czerwonych krwinek), w białaczce, po chemioterapii, zapobiegają chorobom układu secowo – naczyniowym i chorobom serca. Betamina zawarta w buraku reguluje pracę wątroby, woreczka żółciowego i przewodów żółciowych. Regenerują i goją owrzodzenie przewodu pokarmowego, leczą zapalenie żołądka , wrzody, hemoroidy, zwalczają zgagę i zaparcia. Dla osób zmagających się z nadwagę są wprost nieocenione, wspomagają przemianę materii i powodują poczucie sytości. Doskonale oczyszczają organizm z metali ciężkich, usuwają kwas moczowy, oczyszczają krew. Kwas foliowy zawarty w burakach działa kojąco, uspokajająco, wzmaga koncentrację, pamięć, pomaga w bezsenności, leczy depresję, stres, poprawia samopoczucie. Azotany zawarte w buraku rozszerzają naczynia krwionośne, wspomagają przepływ tlenu i krwi przez tkanki. Jak widzicie to warzywo jest naprawdę nieocenione i nie sposób wymienić wszystkich jego właściwości. Pragnę jeszcze dodać, że najlepsze buraki to takie które mają cienką skórkę, błyszczący miąższ i jednolitą barwę, im więcej marmurkowej faktury, tym więcej celulozy w buraku. Ponadto jeżeli kupujemy buraki, starajmy się zawsze wybierać te mniejsze, których średnica nie przekracza 8 cm.. Najlepszymi odmianami, które posiadają najwięcej walorów smakowych i zdrowotnych są CZERWONA KULA, GLOB F1, BURAK OPOLSKI.Warto też dodać, ze boćwina zielone liście i łodygi buraka są dużo mniej kaloryczne , w 89% składa się z wody, zawiera mnóstwo potasu, fosforu, żelaza, witaminy A, B1, B2, PP, E, poza tym mnóstwo witaminy C.

Przepisy na sok, zakwas oraz przepyszne dania z burakiem w roli głównej znajdziecie w mojej książce „Surowa kuchnia Dziewanny”, a jeśli nie posiadasz znajdziesz je również tutaj.

https://magicznyzielnikdziewanny.wordpress.com/2019/05/10/sok-i-zakwas-z-buraka/

Pozdrawiam z miłością Dziewanna. 💚🍀💚 

beetroot-4116443__340.jpg

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s