POSTACIE LEKÓW ZIOŁOWYCH I SPOSOBY ICH PRZYRZĄDZANIA.

Nasze łąki i lasy to apteka, ale to nie wystarczy, trzeba jeszcze wiedzieć jak działają i w jaki sposób z nich korzystać. 🍃🌻🌿🌳🌾🌱

53046763_1554630934674302_4367468706188492800_n.jpg

ZIOŁOLECZNICTWO leczenie i wspomaganie się ziołami jest znane od zarania dziejów i można śmiało powiedzieć, że istnieje od czasów, od kiedy istnieje ludzkość. Człowiek od zawsze szukał sposobów na uśmierzenie bólu i ulgę w chorobie, szukał więc leków instynktownie, w naturze oraz obserwując zwierzęta. .
Przede wszystkim bardzo ważną i istotną zasadą jest to, że zioła mają moc wszechstronną i tu sposób ich przygotowania ma bardzo istotne znaczenie. Dlaczego?

W dużej mierze zależy od ziół. Niektóre zalewa się wrzątkiem- zwykle są to cienkie i drobne liście lub kwiaty, to wystarczy by substancje dobroczynne znalazły się w naparze. Natomiast kiedy substancje są trudniejsze do wydobycia z rośliny, zalanie zimną wodą ma spowodować, że roślina namięknie więc woda dotrze do substancji wewnątrz, gotowanie je z wodą zwiąże, następnie w nabraniu mocy pomoże odstawienie go na jakiś czas. Niektórych ziół z kolei nie należy zalewać wrzątkiem, a tylko gorącą wodą kilka minut po wrzeniu (około 80 stopni C) bo zbyt wysoka temperatura niszczy zdrowotne właściwości rośliny. To samo tyczy się przygotowywania nalewek i wyciągów alkoholowych, w zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć oraz jakie ciała wyekstrahować z rośliny w taki sposób traktujemy surowiec.

Przykładem może być na przykład ziele dziurawca potraktowane alkoholem pomaga w stanach depresyjnych, poprawia humor, natomiast zalany wrzątkiem jest ziołem wspomagającym trawienie.
Niektórych ziół z kolei nie należy zalewać wrzątkiem, a wodą kilka minut po wrzeniu bo zbyt wysoka temperatura niszczy zdrowotne właściwości rośliny. Tak samo istotny jest nie tylko sposób parzenia czy temperatura, ale i ilość użytej wody, częstotliwość zażywania i pora konsumpcji. Dlatego właśnie słyszy się często opinię piłam i nie pomogło. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że aby wydobyć z zioła jego leczniczą moc należy je odpowiednio przyrządzić i zażyć w odpowiednim stężeniu. Przygotowanie leku z zioła nie polega na zaparzeniu z niego herbatki.

Takie samo znaczenie ma również to jakiego surowca użyjemy czy jest świeżo zerwany, czy na przykład ususzony. To bardzo istotna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Wiele osób w dzisiejszych czasach pije litrami zioła, ale nie wszyscy robią to w sposób właściwy. To tyczy się także wielu innych kwestii na, które ja zwracam uwagę np. faza księżyca w którą zrywamy roślinę oraz w jaką przygotowujemy nalewkę. Większość nalewek najlepiej przygotowywać w nów i zlewać w pełnię. Dlatego zawsze opisując zioła zaznaczam przy przepisie w jakich schorzeniach należy go przyjmować, ponieważ nie ma tutaj jednej reguły dla wszystkich. Dlatego też należy zwrócić baczną uwagę i trzymać się zasady zalecającego. Jeśli zielarz zaleci napar trzymamy się ściśle jego zaleceń, co do przygotowania i co do stosowania. Błędnym jest myślenie, że jeśli napiję się więcej czy częściej pomoże szybciej. Zioła to nie tabletka przeciwbólowa, nie działają natychmiast, pamiętajmy też o tym, że zioła mają bardzo potężną moc, może się zdarzyć, że zamiast sobie pomóc, możemy sobie zaszkodzić. Jeśli sami chcemy wspomóc się ziołami zasięgnijmy porady kogoś doświadczonego, udajmy się do zielarza, naturopaty, sami się edukujmy i pamiętajmy, że każdy jest inny, ma inną tolerancję, inną wchłanialność, tryb i sposób życia, dietę. Jeśli borykamy się z jakąś chorobą zapytajmy osoby kompetentnej czy możemy skorzystać z kuracji, czy nie koliduje ona z lekami, które przyjmujemy. Jaką dietę powinniśmy zastosować w trakcie kuracji, czy możemy korzystać ze słońca itd, itp…

Przy zbiorach ziół oraz przygotowywaniu leków ziołowych bardzo istotną kwestą jest faza księżyca. Przygotowujemy je w nów lub pełnię. O tym napiszę obszerniej niebawem.

Postacie leków ziołowych i sposoby ich przyrządzania

Istnieje wiele postaci leków galenowych stosowanych w ziołolecznictwie. Jedne z nich są nietrwałe to wyciągi wodne i należy je zużyć w ciągu 24 godzin, inne natomiast są trwałe i można je przechowywać wiele lat to nalewki, octy i wina, krócej natomiast wyciągi glicerynowe.

NAPAR (INFUSUM)

Napar jest to wyciąg wodny z rozdrobnionego ziela, ma na celu wydobycie z rośliny ciał czynnych. Sporządzamy go z ziół, które łatwo ekstrahują z wodą, czyli delikatne części roślin: kwiaty, drobne nasiona, liście lub całe ziele, napary sporządzamy z roślin wrażliwych na wysoką temperaturę. Naparów używamy do użytku wewnętrznego oraz zewnętrznego. Rozdrobniony surowiec w ilości przeważnie 1-2 łyżki stołowe, zalewamy wrzącą wodą w ilości od 200 do 250 ml, odstawiamy pod przykryciem do naciągnięcia na około 20 minut po czym przecedzamy.

herbal-3504948_960_720.jpg

ODWAR (DECOCTUM)

Odwar przygotowujemy z surowców, które trudno ekstrahować, czyli : kora, kłącza, korzenie, cebule, bulwy oraz surowce krzemionkowe. Surowiec rozdrabniamy zalewamy zimną lub gorącą wodą i gotujemy na bardzo małym ogniu. Długość gotowania zależy od rodzaju surowca, z reguły trwa od 5 do 40 minut. następnie przykrywamy odwar i odstawiamy na około 20 minut, przecedzamy przez gazę.

MACERAT (MACERIATIO)

Macerat jest to wyciąg wodny z surowców, które są nieodporne na wysoką temperaturę. Rozdrobniony surowiec zalewamy wodą w temperaturze około 20 stopni, pozostawiamy pod przykryciem na około od 8 do 10 godzin , przecedzamy.

Działanie wyciągów możemy wzmocnić poprzez ich odparowanie, gotujemy je wtedy na bardzo małym ogniu szerokim naczyniu, mieszając cały czas energicznie. Mają silniejsze działanie więc używamy ich w mniejszych dawkach.
Ze świeżych surowców również możemy przyrządzać odwary, napary i maceraty.

chives-2338089_960_720.jpg

UWAGA !
Należy pamiętać, ze wszystkie wyciągi wodne przygotowujemy w naczyniach fajansowych, szklanych lub emaliowanych, których używamy tylko w tym celu. Nigdy nie używamy naczyń aluminiowych, niklowanych, miedzianych lub uszkodzonych!

NALEWKI (TINCTURA)

Nalewki to wyciągi alkoholowe, sporządzamy je z rozdrobnionego surowca w stosunku zazwyczaj 1 część ziół i 5 części alkoholu. Surowiec zalewamy alkoholem (od 30 do 70 %), zakręcamy szczelnie i pozostawiamy na 14- 21 dni. Filtrujemy i zlewamy do ciemnych butelek. Nalewki rozcieńczamy z wodą, miodem lub herbatką ziołową.

64758693_1643862849084443_4301870098718654464_n.jpg

INTRAKT (ALKOHOLATUREE STABILISATAE)

Wyciąg alkoholowy ze świeżych surowców, aby go uzyskać zalewamy surowiec alkoholem w temperaturze około 80 stopni, macerujemy od 7 do 14 dni. Im dłuższa maceracja, tym intrakt będzie silniejszy. Ja stosuję 14 dni. Następnie filtrujemy. Przy przyrządzaniu należy zachować ostrożność ! Płomień nie może mieć kontaktu z alkoholem !

ALKOHOLATURA ZIMNA (ALKOHOLATURA EX HERBA RECENTE)

Wyciąg alkoholowy ze świeżych surowców 1:5 macerujemy 14 dni, filtrujemy, zlewamy do ciemnych butelek.

ALKOHOLOMEIDY (ALKOHOLOMEL)

Nalewkę lub intrakt mieszamy z miodem w proporcji 1:1 lub 1:2. Spożywamy rozcieńczony.

WINO ZIOŁOWE (VINUM MEDICATA)

Surowiec zalewamy winem, macerujemy od 14 do 30 dni w ciemnym miejscu, filtrujemy i zlewamy do ciemnych butelek.

Magiczny zielnik Dziewanny.png

MIODY ZIOŁOWE LECZNICZE (MELLITA)

Sproszkowany surowiec mieszamy z miodem 1:1 ( możemy dodać kilka kropel alkoholu, aby składniki połączyły się łatwiej)

OCTY LECZNICZE ( ACETA MEDICATA)

Wyciągi ze świeżych lub suszonych ziół. Ocet spożywczy zazwyczaj w stosunku 1:1 mieszamy z ziołami i macerujemy w ciemnym miejscu od 14 do 21 dni. używamy zewnętrznie lub wewnętrznie po rozcieńczeniu z wodą 1:2.

elder-3436872_960_720.jpg

WYCIĄGI OLEJOWE (OLEA)

Świeże, rozdrobnione surowce zalewamy gorącym olejem, naczynie okrywamy kocem i odstawiamy na 24 godziny. Następnie przestawiamy w ciemne miejsce na 14 dni. Filtrujemy i zlewamy do ciemnych butelek. Używamy do potraw lub okładów, kąpieli i masaży.

51182406_1530875970383132_3199938192446849024_n.jpg

SYROPY (SIRUPI)
Syropy to stężone roztwory cukru w wyciągach roślinnych. uzyskujemy je poprzez rozpuszczenie cukrów w wyciągu w stosunku 1:1 , w celu przedłużenia żywotności możemy dodać 40 % alkoholu 50 ml. alkoholu na 100 ml. syropu.

maple-2232088_960_720.jpg

SOKI( SUCCI RECENTES PLANTARUM

Soki uzyskujemy poprzez wyciskanie surowców przy pomocy sokowirówki, wyciskarki lub gazy. Aby przedłużyć ich żywotność dodajemy alkohol 40-60% w stosunku 1:1 lb pasteryzację.

PROSZKI I ZASYPKI (PULVERES ET CUTIPULVERES)

Dokładnie wysuszone surowce rozdrabniamy dokładnie przy pomocy moździerza lub młynka. Zasypki otrzymujemy poprzez połączenie proszku z talkiem lub mąką ziemniaczaną.

MIESZANKI ZIOŁOWE (SPECIES)

Pozyskujemy po wymieszaniu co najmniej dwóch surowców, przy sporządzaniu mieszanek, należy pamiętać, aby surowce nie wchodziły ze sobą w inter reakcje i nie zawierały takiego samego składu chemicznego !

herbs-1913472_960_720.jpg

 

OKŁADY

Okłady przygotowujemy z rozdrobnionych ziół zalanych wrzątkiem, aby powstała z nich gęsta papka. Po około 10 minutach papkę zawijamy w gazę i przykładamy na chore lub bolące miejsce.

UWAGA!

Nie jestem lekarzem, jestem tylko skromną szamanką, nie musisz się ze mną zgadzać, a ja nie odpowiadam za złe zastosowanie lub zrozumienie wyżej wymienionych porad. Służą one wyłącznie w celach informacyjnych. Wszelkie kuracje lecznicze należy skonsultować z lekarzem. Albo lepiej z dobrym naturopatą. Przy sporządzaniu samodzielnemu leków ziołowych, zawsze zachowujemy ostrożność, należy dobrze sprawdzić działanie, proporcje, dawkowanie, warto w tym celu zasięgnąć porady specjalistów. Surowce pozyskujemy z dobrych sprawdzonych źródeł.

Pozdrawiam z miłością Dziewanna 💚🍀💚

Po gotowe mieszanki przyrządzane przeze mnie zapraszam tutaj

https://magicznyzielnikdziewanny.wordpress.com/2019/06/28/mieszanki-ziolowe/

Zapraszam również do mojego wpisu jak przyrządzać samodzielnie octy ziołowe.

https://magicznyzielnikdziewanny.wordpress.com/2019/06/14/magiczne-octy-dziewanny/

oraz do wpisu o ziołach

https://magicznyzielnikdziewanny.wordpress.com/2019/05/10/co-powinnismy-wiedziec-o-ziolach-ziola-w-slowianszczyznie-ziola-we-wspolczesnym-swiecie-2/

Źródła: korzystałam z wiedzy własnej oraz ze strony dr. H. Różańskiego

https://www.rozanski.ch/fitoterapia1.htm

herb-cradle-1508598__340.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s