Kochani słoneczko już ogrzewa drzewa i krzewy, rozpoczął się sezon na zbiory pączków potrwa on do końca maja, wiosna to wspaniały czas na samodzielne pozyskanie tej pączkowej energii i skorzystania z niej.
W medycynie naturalnej istnieje gałąź, zwana gemmoterapią (mieristemoterapia), wykorzystuje ona pąki kwiatowe, liściowe i pąki młodych pędów pochodzące z różnych drzew i krzewów.
Pąki zawierają bogaty zapas substancji bioaktywnych, witamin i minerałów, a dodatkowo tkankę merystematyczną, której komórki namnażają się poprzez podział, powodując wzrost rośliny. W pąkach, podobnie jak w kiełkach, obecna jest potężna energia życiowa, która pozwala roślinom rosnąć. Są one odpowiednikami ludzkich komórek macierzystych.
W pączkach znajduje się szczególny rodzaj tkanki zwany merystymatyczną jest to roślinny odpowiednik komórek macierzystych.
Co ogólnie zawierają pączki : żywice, trójterpeny, saponiny, flawonoidy, aminokwasy, kwas salicylowy, olejek eteryczny, witaminy C, P, PP, A, E, F oraz witaminy z grupy B, garbniki, śluzy, wielocukry, fitohormony, fitosterole, mnóstwo minerałów, hormonów wzrostu, kwasów nukleinowych i enzymów.
Czy wiecie, że pączki potrafią zwiększyć o 70% wydalanie kwasu mlekowego (szkodliwego produktu przemiany materii, który niszczy stawy i wywołuje bóle mięśni). Usuwają z organizmu wszelkie toksyny, ich moc może uwolnić Cię od kataru, bólu zatok, mięśni i stawów. Doskonale zregeneruje organizm po zimie i wzmocni system odpornościowy. Takie niepozorne maleństwa, a potrafią zrobić w w twoim organizmie gruntowne wiosenne porządki.
Pąki mogą być wierzchołkowe albo boczne. Najczęściej te wierzchołkowe odpowiadają za przyrost pędów. W nielicznych przypadkach (kalina, lilak) za przyrost odpowiadają pierwsze od góry pąki boczne, gdyż te wierzchołkowe się nie tworzą albo są to pąki kwiatowe.
Pąki okryte są łuskami. Liczba łusek może być naprawdę różna: brak łusek – kalina hordowina, jedna łuska – platany, wierzby, dwie łuski – olchy, trzy, cztery łuski – lipy, cztery, pięć łusek – większość pozostałych naszych drzew. Łuski również są bardzo wartościowe w ziołolecznictwie.
Jeśli nigdy nie spożywaliście pączków, na początek radzę nie objadać się zbyt nimi za jednym posiedzeniem. Parę sztuk wystarczy, nie obskubujmy też całej rośliny do goła. Zbierając bazie i pączki drzew i krzewów należy pamiętać, by te surowce zbierać bardzo oszczędnie!
Warto je posmakować i wspomagać się ich potencjałem, ale miejmy świadomość, że są to pożytki niezbędne do prawidłowego rozwoju i harmonii również dla samej rośliny i dla całej Natury! Jeśli już zbieramy pączki pamiętajmy aby korzystać z kilku drzew czy krzewów, nie chcemy przecież pozbawić całkowicie rośliny liści czy owoców. Do spożycia nadają się pączki liściowe jak i kwiatowe.
Jakie pączki są u nas najbardziej popularne, które możemy spożywać i wykorzystywać :
sosna, buk, brzoza, jesion, leszczyna, topola, jałowiec, dąb, olcha, świerk, lipa, morwa, aronia, dzika róża, wiśnia, orzech włoski, głóg, kasztan, dzika jabłonka, dzika grusza, czeremcha, modrzew, klon. Pączki krzewów i drzewek owocowych, ogrodowych oczywiście wszystkie, dlatego ich nie wymieniam bo to oczywiste. Jeśli owoc nadaje się do spożycia jego pączek również.
Pączki możemy dodawać do sałatek, do herbatek, do wszelkich potraw. Możemy rozkoszować się ich delikatnym smakiem wprost z drzew, możemy również pączki macerować, suszyć, możemy przyrządzać z nich napary, kremy, maści, octy. Pączki suszymy najlepiej w temperaturze pokojowej, ewentualnie do temperatury nie przekraczającej 30- 40 stopni.
Możemy je również zakonserwować i wzmocnić działanie alkoholem. Najprostszy, najszybszy i uniwersalny sposób :
🌳Oczyszczone pączki, staramy się zbierać już czyste,żeby nie trzeba było później płukać w wodzie, nie polecam mycia i płukania pączków. Wkładamy do słoja i zalewamy taką ilością alkoholu, żeby były dokładnie przykryte, zakręcamy i odstawiamy na 4 tygodnie, w miarę w ciepłym miejscu na przykład w kuchni na parapecie. Pamiętajmy aby od czasu do czasu wstrząsnąć słojem. Następnie odciskamy dokładnie za pomocą gazy i przechowujemy w ciemnej butelce.
Pijemy 2 razy dziennie po 1 łyżeczce rozpuszczony w 1/2 szklance letniej wody.
Innym sposobem to zalanie 50 g. pączków 100 ml. spirytusu i 100 ml. gliceryny płynnej.
🌲PROSZEK Z PĄCZKÓW
Ususzone pączki mielimy w młynku do kawy, ewentualnie w moździerzu. Zażywamy 2-3 razy dziennie po małej łyżeczce proszku w celach odżywczych, odtruwających i wzmacniających.
🍀TOPOLA NA PRZEZIĘBIENIE
0,5 szklanki posiekanych pąków topoli, łyżka miodu i 1½ szklanki spirytusu 70-proc. (uzyskasz go, mieszając szklankę 40-proc. wódki i szklankę 96-proc. spirytusu). Wymieszaj wszystko w szklanym słoju. Odstaw w ciepłe miejsce na dwa tygodnie, a następnie odciśnij przez gazę. Zawarte w topoli salicylany działają podobnie jak aspiryna, zażywamy po łyżeczce dwa, trzy razy dziennie.
🌿CZARNA PORZECZKA NA UCZULENIA I ALERGIE
Pół szklanki pączków zalej 50 ml gliceryny i taką samą porcją spirytusu 96-proc. Odstaw w ciepłe, nasłonecznione miejsce na 3 tygodnie. Przefiltruj i przelej do butelki z ciemnego szkła. Popijaj po pół łyżeczki raz, dwa razy dziennie.
I na koniec coś bez alkoholu – dla dzieci.
🍃MIÓD Z PĄCZKÓW
1 Kilogram pączków sosny należy oczyścić z brązowych szypułek, jeśli je mają. Nie myje się ich, trzeba tylko je dokładnie przejrzeć, czy nie są spleśniałe. Wszystkie pędy wsypujemy do dużego słoja i zasypujemy cukrem (oczywiście nie polecam białego cukru rafinowanego tylko kokosowy lub trzcinowy) lub miodem. Należy usypać niewielką warstwę pędów i przysypać cukrem na taką samą wysokość i tak na przemian. Każdą warstwę trzeba dobrze ugnieść. Słoik należy przesłonić i odstawić na słoneczny parapet. Kiedy sok stanie się bursztynowy jest gotowy. Trwa to mniej więcej od 4 do 6 tygodni.
Mam nadzieję kochani, że zachęciłam was do korzystania z tych maleńkich, ale jakże wielkich cudowności jakimi są pączki. Oczywiście będę jeszcze pisać o pączkach i wstawiać przepisy z paczkami w roli głównej. I pamiętajcie o zasadach podstawowych kilka pączków z jednego drzewka nie więcej!
Pozdrawiam z miłością Dziewanna. 💚🍀💚
szkoda, ze dzisiaj to czytam wszystko jest juz rozwiniete i cudnie kwitnie
PolubieniePolubienie
Wiedza zostanie na przyszły rok.
PolubieniePolubienie