Sabat Yule – Święto życia i światła. Trochę historii i kilka rytuałów.

Yule to czas potężnej magii światła zwyciężającego mrok. W Tym roku czas ten będzie jeszcze bardziej wyjątkowy niż dotychczas, bowiem będzie to czas Narodzin Nowego Czasu Świata.

Sabat Yule jest to prawdopodobnie najstarsze święto ludzkości, które przetrwało do czasów współczesnych, a same Sabaty są tak stare, jak stara jest sama Ziemia.
W tę właśnie noc Bogini Matka Ziemia ponownie staje się Wielką Matką i wydaje na świat syna Pana Światła – Boga Słońca. Z dnia na dzień staje się on silniejszy i mocniej ociepla Ziemię swoim blaskiem, obdarza radością i energią życia. Koło Roku obraca się przynosząc nowe życie. I jednocześnie w tę ciemną noc w naszych Duszach rodzi się iskra nadziei – Święty Ogień, Światło Świata. Jest to radosne święto przypominające o reinkarnacji i wiecznym cyklu odradzania!

Przesilenie Zimowe to termin opisujący określoną konfigurację astronomiczną. Termin „przesilenie” oznacza dosłownie „słońce stoi w miejscu” i nawiązuje do niskiego, powolnego, niemal niedostrzegalnego ruchu słońca w tym czasie. Dlatego zwrot „Środek Zimy” jest używany jako synonim Przesilenia Zimowego. Z kolei termin Yule zwykle wiąże się z licznymi uroczystościami religijnymi i obrzędami o charakterze duchowym.

Środek Zimy jest również ściśle powiązany z astronomią i ruchami niebios. W czasie Przesilenia Zimowego wielkie Koło Czasu osiąga punkt zwrotny i zaczyna ponownie obracać się w stronę światła. Wraz z upływem Przesilenia Zimowego dni wydłużają się, a temperatura powoli wzrasta. Nic dziwnego, że starożytni radowali się w czasie Yule. Wiedzieli, że wraz z nadejściem Przesilenia Zimowego zmagania wkrótce ustąpią i znów powrócą ciepło, światło oraz mnóstwo jedzenia. Astronomiczne Przesilenie Zimowe – najdłuższa noc w roku – zwykle przypada na 21 lub 22 grudnia. Jest ono częścią cyklu astronomicznego, który powtarza się co roku z niewielkimi różnicami. Dla mieszkańców półkuli północnej Przesilenie Zimowe oznacza początek zimy – najkrótszy dzień i najdłuższą noc w roku, a im dalej na północ, tym bardziej można to zauważyć.
W przeszłości wiele uroczystości związanych z Pełnią Zimy obejmowało tańce, ucztowania i zabawy, które w większości przypadków nie były bliskie pojęciu przyzwoitości głoszonemu w tym czasie przez Kościół. Ogólnie rzecz ujmując, huczne zabawy pojawiające się po przesileniu często nazywano „Świętem Głupców”. Były to prawdopodobnie próby ucieczki od kościelnych rządów żelaznej ręki. Pomimo wysiłków Kościoła, by zdławić te zabawy (które są bardzo podobnie do dzisiejszych obchodów Mardi Gras), Święto Głupców w niektórych częściach Europy przetrwało aż do XVII wieku.
Sabat Yule nosi w sobie ogromną moc, która uwalniana w odpowiedni sposób, będzie służyć nam przez kolejne miesiące. Sabat ten jest również idealnym przykładem na to jak kościół katolicki potrafili ładnie i zgrabnie wpleść swoją ideologię w tradycje naszych przodków. Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, ale wszystkie świąteczne zwyczaje pochodzą od naszych przodków, rodzimowierców słowiańskich, którzy w tamtym okresie obchodzili Szczodre Gody. Tradycja naszych przodków została zmieniona pod ideologię, a 99% katolików nie zdaje sobie sprawy, że wszystkie święta w tym Boże Narodzenie jest opartych na tradycjach pogańskich.
Od niepamiętnych czasów nasi przodkowie starali się wtedy przyciągnąć do domów obfitość i pomyślność. W ten dzień dekorowali wiecznie zielone drzewko – symbol życia niepokonanego darami ziemi: jabłkami, orzechami i słodyczami. Wieczorem zapalali w domu jak najwięcej świec, żeby uczcić zwycięstwo światła nad ciemnością. Zapraszali też najbliższych do wspólnej biesiady, obdarowywali się prezentami.

Czy to nie brzmi znajomo? Choinka, wieczerza, prezenty…. Czy nie dowodzi, że wciąż istnieje ciągłość tradycji i to właśnie starych, pogańskich, czy nie oznacza prawdziwej mocy i magię, której KK zakazuje, sam ją celebrując….
Warto pamiętać, że obchody Yule to to nie tylko noc z 21 na 22 grudnia. Dawniej obchody przesilenia zimowego świętowano do 6 stycznia, a więc aż 17 dni!

JAK OBCHODZIMY YULE?
W tym magicznym czasie wskazane jest porządne wysprzątanie naszej przestrzeni. Robimy więc porządki i oczyszczamy swoją przestrzeń. W tym celu doskonała jest szałwia czy palo santo. Jak oczyścić dom, opisuję ponizej, więcej rytuałów oczyszczenia znajdziesz we wpisie:
https://magicznyzielnikdziewanny.com/2019/08/02/dobra-energia-w-domu-jak-o-nia-dbac-jak-oczyscic-mieszkanie-i-zapewnic-spokoj-zdrowie-i-dostatek/

Następnie warto go pięknie udekorować, jeśli posiadasz miejsce gdzie praktykujesz magię, ołtarz lub inne miejsce do czynienia magii, udekoruj go również. Czym ozdabiamy: gałązkami ostrokrzewu, iglastymi gałązkami jodły, świerku lub sosny, wszelkimi zielonymi o tej porze roku gałązkami oraz gałęziami dębu. Tradycją Yule jest również wykonywanie bogato zdobionego wieńca, nawiązującego do Koła Roku/ Koła Życia lub dekorowanie drzewka zimozielonego, symbolizującego wciąż odradzające się życie. Wśród ozdób powinny znaleźć się symbole pomyślności i obfitości np. pierniczki, monety, które przyciągną ku nam bogactwo i pomyślność finansową, jabłka zapewniające zdrowie i witalność, orzechy i jagody by zapewnić płodność oraz inne symbole tego, czego chcielibyśmy mieć pod dostatkiem w nadchodzącym roku.
Nie zapomnij o jemiole. Istotne jest jednak, aby powiesić ją dopiero 25 ego, ponieważ powieszona wcześniej może przynieść pecha. Pamiętaj również, ze jemiołę wieszamy zawsze do góry łodygami i nigdy nie wstawiamy do wazonów. Jemioła zapewni Twojemu domowi zdrowie, szczęście i bogactwo, ale również ochroni przed negatywną energią i sprowadzi do domu harmonię.
Jeśli jesteś zakochana i zależy Ci na zapewnieniu trwałości związku, pamiętaj o pocałowaniu pod jemiołą swojego ukochanego.
Kolejną rzeczą jest zadbanie o duchową stronę, a więc oczyszczenie umysłu poprzez medytację, o ciało również musimy zadbać. Kąpiel oczyszczająca w soli i ziołach jest niezbędna przed każdą praktyką magiczną.

A teraz kilka rytuałów, które zebrałam.

RYTUAŁ OCZYSZCZAJĄCY I BŁOGOSŁAWIĄCY DOM

Przetrzyj drzwi wejściowe oraz wszystkie katy szałwią, jałowcem, cedrem i skrop wodą z solą (sól morska, kamienna lub specjalna sól do celów magicznych). Pamiętaj, ze czynności takie wykonujemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wskazane jest również otwarcie okien. Podczas czynności wymawiamy zaklęcie:
Niech Cię wiatry inspirują,
ziemia chroni,
woda uzdrowi,
a ogień zawsze rozgrzewa serce.

Podczas rytuału, klaszcz w ręce aby rozproszyć starą energię, a następnie zadzwoń dzwoneczkiem na powitanie nowej, świętej energii. Podczas oczyszczania zostaw w pomieszczeniach elementy zabezpieczające lub powieś nad oknami czy drzwiami talizmany ochronne.
– element Ziemi czyli kryształy, kamienie, miseczki z solą morską itp.
– element powietrza: kadzidełka, wrząca woda z ziołami lub naturalnymi olejkami eterycznymi
– element ognia czyli świece lub ogień w kominku
– element wody: woda ze źródełka, rzeki itp. w szklanych dzbankach

Koło Roku/ Koło Życia

RYTUAŁ OCHRONNY LORIKA

Powtarzaj poniższe słowa na powitanie wschodu słońca lub przed wstaniem z łóżka w dzień przesilenia. Mogą one również posłużyć Ci za mantrę przez resztę zimy, aż do wiosny.
Wstałam dziś dzięki siłom niebios,
światłu słonecznemu,
blasku ognia,
jasności lodu,
prędkości wiatru,
głębi śniegu,
stabilności ziemi,
twardości skały.
Oto powróciło światło!

RYTUAŁ ŻYCZEŃ

Rytuał wykonujemy wieczorem w dniu przesilenia. Potrzebujemy trzy świece, w kolorach przypisywanych sabatowi Yule: białą, czerwoną i zieloną, kartkę papieru i magiczne lub wieczne pióro. (Jeśli nie posiadasz może być srebrny cienkopis). Świece ustaw w jednym rzędzie i zapal po kolei: białą, czerwoną i zieloną. Na kartce napisz życzenie, jakie chcesz, żeby się spełniło w nadchodzącym roku. Jednocześnie wizualizuj sobie sytuację spełnionego życzenia lub jak będzie wyglądać Twoje życie, kiedy marzenie się zrealizuje. Złóż kartkę, zaginając każdy jej koniec do środka, aby powstała mała koperta. Następnie weź każdą świecę i nakap kilka kropli wosku na środek, aby ją zalakować. Przechowuj kopertę ze swoim życzeniem przez cały rok do następnego przesilenia. Wtedy ją spal. Pamiętaj, że świece muszą wypalić się do końca, a ogarki oddaj ziemi (zakop).


RYTUAŁ NA POWODZENIE DLA BLISKICH

W wieczór Yule zapal tyle czerwonych świeczek, ile masz bliskich osób. Świece ustaw w kręgu na ołtarzu do rytuałów. Przy każdej połóż jakiś dar (orzechy, nasiona, kartkę z życzeniami). Kiedy wszystkie świece zapłoną równie silnym płomieniem, zamknij oczy i powiedz na głos:

Niech wasze serca i myśli ten ogień oczyści
i doda wam sił i nadziei, aby pokonać
przeszkody i wykorzystać życiowe szanse.
Świece pozostawiamy aby całkowicie się wypaliły i oddajemy ziemi. Dary zadedykowane bliskim zużyj podczas przygotowywania potraw, a kartki dołącz do prezentów.

PALENIE KŁODY YULE

Jedną z bardzo ważnych tradycji obchodów przesilenia zimowego było spalanie w palenisku jesionowej lub dębowej kłody, co miało zapewnić pomyślność i obfitość i finansowy dobrostan. W kłodzie żłobiono trzy otwory, w których paliły się świece. Całą kłodę obkładano ostrokrzewem, jemiołą i świerkowymi gałązkami, symbolizującymi zjednoczenie Boga i Bogini. Kłoda Yule płonęła w domowym ognisku przez 12 nocy świątecznego okresu. Przez cały następny rok trzymano ją w domu w bezpiecznym miejscu, aby chroniła domowników przed chorobami i innymi nieszczęściami. Z jej popiołów robiono amulety wzmagające płodność i ochraniające całą rodzinę. Do takiego rytuału koniczny jest kominek, nie każdy jednak takim dysponuje, więc możemy rytuał odrobinę uprościć, dlatego podaję dwa sposoby na jego wykonanie.
Wybierz się do lasu, znajdź grubą i dużą kłodę i pal w kominku. Jeśli nie masz takiej możliwości możesz nazbierać gałązek i palić je w kociołku. Nigdy nie odcinaj ani nie ułamuj żywego drzewa, bo to przyniesie odwrotny skutek. Polano zapalamy innym kawałkiem suchego drewna, Ci którzy praktykują co roku tę tradycję, zachowują kawałek polana i właśnie nim podpalają nowe. Polano należy namaścić olejkiem eterycznym z sosny, cedru lub jałowca, dziękując za to, że drzewa chronią nas przed zimnem. Na polanie możemy wyryć znaki runiczne lub symbole tego co ma symbolizować dla nas polano. Możemy również wyryć na niej wizerunek Boga słońca. Zapal polano uroczyście przy zgaszonym świetle. Wraz z unoszącym się dymem pomyśl o swoich życzeniach o prośbach, które wysyłasz do swoich opiekunów duchowych.

Yule Log Painting; Christmas: Yule Log Art Print for sale

RYTUAŁ PRZYCIĄGAJĄCY SZCZĘŚCIE

Sabat Yule jest dobrym momentem na magię przyciągającą ku nam szczęście i dobry Los. W tej intencji możesz wykonać prosty rytuał, do którego będziesz potrzebować pomarańczę lub cytrynę (możesz użyć ich więcej – ważne jednak, aby ich liczba była nieparzysta), goździków korzennych i czerwonej wstążki. W wybrany przez siebie owoc wbij jak najwięcej goździków i tak przygotowany zawieś na czerwonej wstążce nad drzwiami wejściowymi, w kuchni. Gdy owoc po kilku tygodniach zacznie się kruszyć, spal go w kociołku lub zakop w ziemi.

RYTUAŁ YULE SCOTTA CUNNINGHAMA

Ozdób ołtarz roślinami zielonymi jak sosna, rozmaryn, laur, jałowiec, cedr itp. które mogą także posłużyć do oznaczenia granic kamiennego kręgu (najlepiej wykonać ołtarz na zewnątrz, na ziemi lub na podłodze), rozsyp na ołtarzu suche liście. Jeśli czynisz rytuał w domu na żaroodpornej powierzchni ustaw kocioł, który należy wypełnić palnym spirytusem (alkoholem), względnie ustawić w nim czerwoną świecę. Jeżeli przeprowadzasz rytuał na łonie natury, rozpal w kotle ogień. Rozłóż ołtarz, zapal świece i kadzidła oraz stwórz Kamienny Krąg. Wyrecytuj Pieśń Błogosławienia. Przywołaj Boginię i Boga. Stań przed kotłem i zacznij wpatrywać się w jego czeluść, wypowiedz następujące słowa:
Nie smucę się, choć świat leży pogrążony we śnie,
Nie smucę się, choć lodowaty wicher gna,
Nie smucę się, choć śnieżna zawieruch dmie,
Nie smucę się, wnet zniknie po nich wszelki ślad.

Zapal znajdującą się w kotle ciecz lub świecę, wykorzystując do tego celu długą, wąską świecę, ewentalnie wyjątkowo wrzuć z pewnej odległości zapaloną zapałkę (nie są one bowiem polecane w magii, jednak w tym wypadku chodzi o Twoje bezpieczeństwo).
Kiedy płomień buchnie, powiedz:
Na Twoją cześć, Bogini Matko, ogień ten zapalam,
Tyś życie ze śmierci, a ciepło z zimna stworzyła;
Słońce ponownie ożyło, czas światła przybywa.
Witaj, zawsze powracający Bogu Słońca!
Witaj, Matko wszechbytu!

Okrąż powoli ołtarz i kocioł, poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie odrywaj przy tym wzroku od płomieni. Po pewnym czasie wypowiedz następujące słowa:
Koło wiruje, moc ogniem buzuje.

Pogrąż się w medytacji nad Słońcem i ukrytymi energiami, które śpią zimowym snem (nie tylko na Ziemi, ale także w swoim wnętrzu). Pomyśl o narodzinach jako kontynuacji, a nie początku nowego życia. Powitaj powrót Boga. Po pewnym czasie przerwij medytację i ponownie stań przed ołtarzem oraz kotłem, mówiąc:
Wspaniały Bogu Słońca,
Witam Twój powrót,
Zaświeć jasno nad Boginią,
Zaświeć jasno ponad ziemią,
Ziarno rozrzucając i glebę zapładniając.
Bądź pobłogosławion!
Odrodzone Słońce!

Potem możesz przystąpić do zabiegów magicznych (o ile odczujesz taka potrzebę). Dokonaj celebracji Skromnej Uczty i uwolnij krąg.

RYTUAŁ YULE JOANNY WIŚNIEWSKIEJ

Do wykonania tego rytuału będą Ci potrzebne: świeca czarna (lub fioletowa ) czyli symbol tego co było złe, co nas gnębi, co chcemy odciąć, świeca złota czyli nasze życzenia, coś dobrego co będzie i świeca czerwona, która oczyści nam energię i doda siły. Kadzidło najlepiej sandałowe, olejek sandałowy lub sosnowy, dwie kartki papieru, pióro magiczne lub długopis, lak, pieczęć, nitka czerwona.
Świece namaszczamy olejkiem sandałowym. Czarną ustawiamy po lewej stronie, złotą po prawej, a czerwoną po środku. Zapalamy kadzidło. Zapalamy pierwszą czerwoną świecę, potem dwie kolejne. Niech świece chwileczkę się popalą, aby oczyścić atmosferę. Bierzemy do ręki pióro i na jednej kartce piszemy to wszystko, co nas trapi, uwiera, boli. Na drugiej to, co chcielibyśmy, żeby się w przyszłym roku spełniło. Karteczki lakujemy ewentualnie zawiązujemy czerwoną nitką. Kartkę zażaleń spalamy w ogniu świecy czarnej.
Mówiąc przy tym: Niech ogień tego koloru oczyści z tych rzeczy nasze życie.
Kartkę z życzeniami spalamy w świecy złotej powtarzając słowa: Niech niesie ta świeca nasze życzenia do wszechświata. Świece powinny wypalić się do końca. Po zakończonym rytuale zbieramy wszelkie resztki i zakopujemy je w ziemi.

RYTUAŁ YULE MARII BUCARDI

Rytuał rozpoczynamy od zapalenia świecy przewodniej (biała, złota lub srebrna) . Można także zapalić gruba biała, złota lub srebrna świece z namalowanymi symbolami (serce, runa Hagalaz, kolo roku).

Następnie zapalamy inne świece np. na ołtarzu, ogień w kominku czy ognisko na zewnątrz. Okadzamy mieszkanie jałowcem lub szałwia. Obchodzimy wszystkie kąty mieszkania mówiąc: “Szczęście do domu, pech i nieszczęścia na zewnątrz”. Następnie przechodzimy do rytuałów – podziękowania za to wszystko, co otrzymaliśmy.
Teraz nadszedł czas na rytuały przywołujące to, czego pragniemy. Tej nocy robimy wszystkie rytuały, każdy ma silna moc. Zalecam jednak ograniczyć się do maksymalnie 3, tych dla Ciebie najważniejszych. Przez cala noc nie zasypiamy, czekamy na wschód słońca. W ciągu nocy świętujemy, jak kto lubi. Należy zwrócić uwagę by świeca na świeczniku stale się paliła, gdy się wypala należy odpalić od niej kolejna. Gdy słonce wstaje – jemy obfite świąteczne śniadanie, przy stole zostawiamy min. jedno miejsce wolne. Kończymy święto i idziemy spać. Warto spać przynajmniej 12 h i po obudzeniu zapisać wszystkie sny. Popiół z ogniska warto zachować i przechowywać w mieszkaniu np. w ozdobnym słoiczku do przyszłego roku.

Pamiętajmy, że to dzień wyjątkowy i wszelkie rytuały powinny być wykonane „na bogato” Jeśli mamy taką możliwość najlepiej zamiast na ołtarzu wykonać rytuał na ziemi lub podłodze w mieszkaniu. im większy będzie nasz ołtarz i bogatszy tym lepiej.

Czym dla mnie jest Yule? Sama Wigilia Yule to dla SZAMANÓW czas bardzo trudny, w tą noc otwierają się bowiem wszystkie portale, to czas kiedy Szaman musi zmierzyć się z siłami ciemności. Albowiem w czas przesilenia zimowego niektórzy świętują kulminację ciemności jako jej zakończenie, inni jednak palą ognie na znak triumfu zła, ogłaszają zwycięstwo własnej chytrości i sprytu. Jako Szamanka – kapłanka miłości, palę co roku WIELKI ogień dla całego świata – światełko dla wszelkich istot żyjących na znak MIŁOŚCI I POKOJU, na znak ZWYCIĘSTWA ŚWIATŁA nad mrokiem, na znak triumfu światła nad ciemnością. Będę prosiła o pomoc Raróga, strażnika krainy Bogów ognistego ptaka aby nie wpuszczał do naszej krainy zła i ciemności. RARÓG to boski przyboczny, który przynosi ludziom światło i ciepło.

Cudownego czynienia kochani i wszystkiego najlepszego dla was!
Pozdrawiam z miłością Dziewanna.

Źródła: wiedza własna, książka „Yule Susan Pesznecker oraz strony:
https://joannafortunawrozk.wixsite.com/joannawisniewska/blog
https://bucardimaria.com/

Jedna uwaga do wpisu “Sabat Yule – Święto życia i światła. Trochę historii i kilka rytuałów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s