Laur czyli wawrzyn szlachetny.

Las laurowy.

Liść laurowy znamy wszyscy i zapewne w każdym domu używa się go jako przyprawy, jednakże liście te potrafią znacznie więcej, niż tylko nadanie pięknego aromatu potrawie, cała roślina jest bardzo cenna i używana w ziołolecznictwie oraz magii od setek lat.

WAWRZYN SZLACHETNY Laurus nobilis
Inne nazwy: laur szlachetny, wawrzyn szlachetny, wawrzyn bobek, bobkowe drzewo, drzewo laurowe.

Liść laurowy, zwany często bobkowym, swojej kariery nie rozpoczął w kulinarnym świecie początkowo uchodził za symbol zwycięstwa oraz sławy. Pierwsze wzmianki o liściu laurowym pochodzą z czasów starożytnego Rzymu i Grecji. Wtedy to liście lauru stosowane były jedynie do zdobienia głów zwycięzców oraz wodzów. Jako symbol chwały wieniec laurowy pojawił się w starożytnej Grecji, ale to Rzymianie rozpowszechnili zwyczaj wieńczenia laurem cesarzy i zwycięskich wodzów oraz wybitne osobistości nauki i sztuki („laicki” symbol zwycięstwa). Stąd grecka nazwa daphne jest dużo mniej znana od łacińskiej laurus i pochodzących od niej laurea (wieniec laurowy), laureatus (laureat, zwycięzca).

OPIS

Wawrzyn szlachetny to gatunek wiecznie zielonego krzewu należący do roślin z rodziny wawrzynowatych. Osiąga wysokość do 15 metrów. Ma czarną korę i epileptyczne, skórzaste, wiecznie zielone liście o ostrym końcu.
Kwiaty wawrzynu są niepozorne, białawo- zielone, tworzą kwiatostany wyrastające z kątów liści.
Owocem jest jajowata czarna jagoda mająca 2 cm długości, która dojrzewa w październiku. Dziko rosnący wawrzyn może żyć nawet 100 lat i osiągnąć do 18 metrów wysokości.
Ojczyzną liści laurowych jest prawdopodobnie Azja Mniejsza i Półwysep Bałkański. Z Azji rozprzestrzenił się na obszary śródziemnomorskie, a następnie do innych krajów charakteryzujących się podobnym klimatem. Obecnie uprawiany jest praktycznie w każdym kraju położonym w basenie Morza Śródziemnego, największe uprawy znajdują się w Grecji, Turcji, we Włoszech, Hiszpanii, Meksyku i Gwatemali. Można go spotkać również na Krymie, w Gruzji, a także w południowej Irlandii, w Ameryce Północnej i Południowej, w Australii, a nawet w Belgii.

MAGIA

W Grecji i Rzymie nie tylko cesarze, poeci i bohaterowie nosili wieńce z liści laurowych. Również lekarze otrzymywali wieniec laurowy, który uznany był za panaceum na wszelkie dolegliwości. Wieńce laurowe znane były także sportowcom starożytnej Grecji, kiedy to były nagrodą dla tryumfujących zwycięzców igrzysk olimpijskich począwszy od 776 r.p.n.e. W obecnych czasach wieńce laurowe zdobią zwycięzców grand prix.
Wierzono, że laur zapewniał bezpieczeństwo, strzegąc od bóstw odpowiedzialnych za grzmoty i pioruny. Cesarz Tyberiusz zawsze nosił wieniec laurowy podczas burzy.

W starożytnej Grecji krzew laurowy był czczony jako święta roślina boga Apollo. Greckie słowo określające wawrzyn brzmi „dafni”, nawiązując do mitu o Daphne. Legenda opowiada o Apollo, który trafiony przez strzałę Erosa bez pamięci zakochał się w nimfie Dafne. Ta jednak nie odwzajemnia jego uczuć i zwraca się o pomoc do bogów, którzy zamieniają ją w krzew laurowy. Apollo aby uczcić pamięć po swojej niedoszłej kochance mianuje krzew świętym i jak głosi mit, od tego czasu roślina ta staje się symbolem mądrości, chwały i zwycięstwa. W dzisiejszych czasach związek rośliny z czcią i chwałą jest obecny w symbolice słowa „laur” – laureat.

Jeżeli chcemy oczyścić dom z negatywnej energii lub podczas rytuału zdjęcia klątwy palimy liście lauru, robimy to kiedy księżyc zmierza do Nowiu lub podczas samego nowiu.

Liście laurowe noszone w kieszeni pomagają spełnić marzenia i odpędzają negatywne energie.
Włożone pod poduszkę sprowadzą prorocze sny, a włożone do portmonetki w liczbie nieparzystej przyciągają pieniądze.

Jeśli na liściu napiszemy swoją krwią życzenie i podczas spalania wizualizujemy sobie to marzenie, z pewnością się spełni.

W celu uświęcenia i oczyszczenia domu należy naparem lub odwarem skropić ściany pomieszczeń.
Podobnie zadziała dym z palonych liści.
Przestrzenie nasycone zapachem liści bobkowych przyciągają pieniądze, sukcesy i zwycięstwa, wprowadzają harmonię i spokój w międzyludzkich stosunkach, potęgują przyjaźń.
Zapach lauru wzmacnia wolę, wytrwałość, witalność i energię.
Liście spalane w kadzielnicy podczas medytacji da nam wgląd w przyszłość i wprowadzi w stan skupienia.
Pomoże też w przepowiadaniu przyszłości i wszelkich wróżbach.

Roślinka rosnąca w domu lub przed nim ochroni przed chorobami i atakami energetycznymi oraz zapewni dobrobyt.

RYTUAŁ SUKCESU I ZWYCIĘSTWA

Włóż do małego garnuszka kilka listków laurowych i wlej zimnej wody. W ten sposób będą działać razem cztery żywioły – woda, ogień, ziemia (liście) i powietrze (para). Podczas podgrzewania mieszaj listki w wodzie i wizualizuj sobie sukces, którego pragniesz, swoje zwycięstwo, wymarzony awans itp. Wdychaj woń liści laurowych, do momentu aż woda się zagotuje. Listki oddaj ziemi (zakop) lub wysusz i spal. Natomiast przestudzoną wodę możesz wykorzystać do ochrony, skrop nią ziemię wokół domu czy bloku, w którym mieszkasz, z intencją, by była barierą dla wszelkich negatywnych energii.

Laur ma właściwości narkotyczne i Szamani używają jego liści do wprowadzania się w trans. Podobno sama Pytia – delficka kapłanka wprowadzała się w trans żując liście wawrzynu…

Apollo i Dafne – płaskorzeźba z pałacu w Wilanowie. Fot. A. Indyk

WŁAŚCIWOŚCI I SKŁAD

Liść wawrzynu – Folium Lauri, zawiera 1-3% olejku eterycznego, flawonoidy, lignany, laktony seskwiterpenowe, alkaloidy izochinolinowe: retikulina, boldyna; alkohol mirycylowy.
Olejek laurowy – Oleum Lauri obfituje w 1,8-cineol, linalol, eugenol, kostunol, geraniol, pinen, felandren, terpineol. Eremantyna, kostunolid i laurenobiolid należą do seskwiterpenów.

Wodne i alkoholowe wyciągi z liści laurowych pobudzają krążenie krwi, wzmagają skurcze mięśnia sercowego, usprawniają krążenie w kończynach ( o ile nie jest to spowodowane niedoczynnością tarczycy) i mózgowiu. Działają ochronnie na miąższ wątroby, żółciopędnie, żółciotwórczo, rozkurczowo i stymulująco na centralny układ nerwowy. Wawrzyn wzmaga diurezę i wydzielanie potu, a wraz z nimi usuwanie szkodliwych i zbędnych metabolitów.
Wawrzyn poprawia trawienie i przyswajanie składników pokarmowych. Wyciągi z wawrzynu hamują rozwój bakterii i grzybów.

Zastosowane na skórę poprawiają jej koloryt (zaróżowienie), osuszają i odkażają. Mieszkańcy miasta Aleppo od ponad 2000 lat ręcznie wyrabiają mydło, którego bazą jest olej laurowy i oliwa z oliwek- Syryjskie mydło Alep (z Aleppo). Posiada właściwości antybakteryjne, dlatego mogą po nie sięgać osoby zmagające się z trądzikiem, krostami i podobnymi problemami skórnymi. Dodatkowo mydło – dzięki prostemu składowi – nie wywołuje alergii i jest delikatne dla wrażliwej skóry. Można go stosować nawet do mycia dzieci i niemowląt. Dostosowuje się do każdego rodzaju i typu cery. „Szare mydło”, tak niegdyś popularne powoli wraca do łask, to jedno z najlepszych mydeł jakie istnieje.

Kwiaty wawrzynu

Owoc laurowca zawiera ok. 1% olejku eterycznego – Aetheroleum Lauri, 25-30% tłuszczu (Oleum Lauri), cukry, gumy, skrobię (ok. 20-25%) i ok. 3% popiołu. W owocach i liściach zawarte są alkaloidy (boldyna, retikulina, launobina, izodomestycyna, nandigeryna, neolitsyna), proantocyjanidyny, kwasy tłuszczowe nasycone (masłowy, kapronowy, izowalerianowy), katechiny, laktony: kostunolid, laurenobiolid.

Kostunolid = costunolide i jego pochodne mają udowodnione działanie przeciwnowotworowe (inhibitory telomerazy), szczególnie wobec raka piersi. Hamują proliferację komórek rakowych i wzbudzają apoptozę. Dodatkowo costunolide wywierają wpływ przeciwwirusowy, przeciwzapalny i antybakteryjny. Posiadają aktywność fungistatyczną. Owoc wawrzynu z jednej strony leczy nerwice, lęki i nadmierne podniecenie psychiczne, z drugiej działa wzmacniająco psychicznie i usuwa znużenie oraz ospałość. Przedawkowany działa narkotycznie. Może obniżać ciśnienie tętnicze krwi.

Z liści sporządza się olejek laurowy, który tonizuje i pobudza psychicznie. Pamiętajmy, że olejki do spożywania doustnego muszą być dobrej jakości. Olejek laurowy eteryczny – Oleum Lauri aethericum do smarowania ugryzień/ukąszeń, do smarowania skóry jako środek profilaktyczny, przeciwko grzybicom i roztoczom (1 część olejku na 5 części oleju z oliwek). Doustnie 1-3 razy dziennie. Znosi bóle brzucha i bóle miesiączkowe. Zapobiega wzdęciom. Sprawdza się również w leczeniu przeziębienia. W smaku jest iglasto-eukaliptusowy, z nutą lekkiego tataraku. Bardzo przyjemnie pachnie.

Olejek i wyciąg alkoholowy z liści zwiększają ukrwienie narządów płciowych. Zwiększają wrażliwość sfer erogennych na bodźce seksualne.

NAPAR Z LIŚCI

2 łyżki liści zalewamy 250 ml. wrzącej wody, przykrywamy i odstawiamy na 30-40 minut. Pić 3-4 razy dziennie po 100-150 ml. Napar z liści laurowych świetnie oczyszcza organizm z wszelkich toksyn.

ODWAR

Odwar z liści laurowych przyspiesza leczenie zmian skórnych i wspaniale działa na skórę. Odwarem należy przemywać twarz z wypryskami lub trądzikiem. Tampon zmoczony w wywarze możemy także przykładać do opryszczki. Jeszcze silniejsze właściwości lecznicze ma olejek laurowy.
1 łyżkę stołową pokruszonych liści zalewamy 250 ml. wody i gotujemy 15 minut, pozostawiamy pod przykryciem do ostygnięcia, przecedzamy i używamy do przemywania kilka razy dziennie. Odwar możemy przechowywać w lodówce do 3 dni. Pamiętając aby przed nałożeniem na twarz podgrzać go do temperatury pokojowej.

NALEWKA Z OWOCÓW

Owoce świeże lub suche rozdrobnić i zalać ciepłym alkoholem 50-60% (1 część surowca na 5 części alkoholu), odstawić na przynajmniej 7 dni, przefiltrować. Zażywać po 1-3 ml 1-2 razy dziennie.
W dawce 5-10 ml działa pobudzająco i antydepresyjnie. Pobudza trawienie i poprawia samopoczucie. Do przemywania miejsc ugryzionych przez owady i pajęczaki. Korzystnie działa na skórę zapalnie zmienioną i z wypryskami. Można spróbować do leczenia atopowego zapalenia skóry, bo często daje dobre wyniki. Wcierana we włosy likwiduje łupież. Hamuje nadmierne podziały naskórka w przebiegu rybiej łuski i łuszczycy. Hamuje odczyny autoimmunologiczne w skórze. Zażywana doustnie niszczy grzyby w przewodzie pokarmowym. Jest również doskonała do zwalczania nieprzyjemnego zapachu z ust.

NALEWKA Z LIŚCI

Świeże liście należy drobno posiekać i zalać alkoholem 60%. Na każde 30 gramów liści 300 ml. alkoholu. Nalewkę zakręcamy szczelnie i pozostawiamy w ciemnym miejscu na 14 dni. Codziennie należy potrząsając słojem.

INTRAKT Z LIŚCI

Liście świeże lub suszone rozdrobnić, pokruszyć, zalać alkoholem 50 % o temperaturze 60 stopni w stosunku 1 : 3. Zakręcić szczelnie i pozostawić na okres minimum 7 dni, codziennie potrząsać słojem.

Zarówno nalewki jak i intraktu można używać do masażu bolesnych obszarów. Wewnętrznie spożywamy 10 kropli, rozpuszczonych w wodzie, 3 razy dziennie przed posiłkiem. Nie dłużej jak 30 dni!

ZACIERKA DO LECZENIA CHORÓB AUTOIMMUNOLOGICZNYCH I NOWOTWOROWYCH

Świeże owoce wawrzynu rozcierać ze spirytusem 70% na jednolitą papkę, następnie dodawać świeżo tłoczony olej czarnuszkowy lub inny olej dobrej jakości (do celów leczniczych wybierać ten ostry w smaku i ze specyficznym zapachem tymochinonu!) małymi porcjami, ciągle ucierając. 1 część owoców na 2 części spirytusu i 3 części oleju. Uzyskaną emulsję zażywać 3 razy dziennie po 1 łyżce. Lek skuteczny również w zwalczaniu grzybic układu pokarmowego. Silnie pobudza wydzielanie żółci.

OCZYSZCZANIE STAWÓW

Kurację należy przeprowadzić przez kolejne trzy dni, na co należy zużyć 15 g liścia laurowego. Podczas kuracji w miarę wydalania soli i piasku mocz może zmieniać barwę od zielonego do jasnoczerwonego. To normalne zjawisko. Po 7 dniach kurację oczyszczenia należy powtórzyć.
Pierwszy dzień – 5 g liścia laurowego drobno pokruszyć, wrzucić do 300 ml wrzątku, gotować na małym ogniu przez 5 minut, następnie wywar wlać do termosu i odstawić na 5 godzin, żeby się odstał. Następnie płyn przecedzić, przelać do naczynia i pić małymi łykami co 15 -20 minut w ciągu 12 godzin.
UWAGA ! Całego naparu od razu pić nie wolno, ponieważ może spowodować krwotok.

W drugim i trzecim dniu należy postępować tak jak w przypadku pierwszego dnia. W trakcie kuracji nie należy spożywać produktów białkowych, czyli mięsa, jaj, mleka jego przetworów.

Należy się przygotować na to, że w trakcie kuracji kości i stawy mogą boleć jeszcze bardziej. Jest to jednak normalne zjawisko i świadczy o tym, że kuracja działa prawidłowo i następuje zdrowienie. Również jeszcze przez kilka dni po kuracji może występować ten efekt czym nie należy się przejmować.

Kiedy boli żołądek, pij to wino z liścia laurowego, kiedy jeszcze ciepłe. A usunie ono zły śluz z twego żołądka, wyniszczy i oczyści przez gorąc w nim zawarty.
Hildegarda z Binen

WINKO HILDEGARDY

Kilka listków zalewamy w garnuszku ½ szklanki czerwonego wytrawnego/półwytrawnego wina.
Podgrzewamy do wrzenia, gotujemy nie dłużej niż 2-3 minuty.
Po lekkim przestudzeniu pijemy małymi łykami.

OLEJ LAUROWY

1,5 szklanki pokruszonych liści laurowych zalewamy w słoiku 200 ml. oliwy dobrej jakości na zimno tłoczonej lub oliwy kosmetycznej np. z migdałów lub z pestek moreli. Zakręcamy i pozostawiamy na minimum 40 dni w ciemnym miejscu.
Olej taki ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne świetnie nadaje się do pielęgnacji cery problematycznej z wypryskami lub trądzikiem. Pomoże zahamować rozwój drobnoustrojów, bakterii i grzybów. Świetnie rozluźni spięte mięśnie, a przy przeziębieniu zastosowany w parówce wodnej oczyści drogi oddechowe. Jest również doskonały do olejowania włosów.

PŁUKANKA DO WŁOSÓW

Płukanka laurowa zapewni włosom blask, zlikwiduje łupież i pobudzi ich wzrost.
5 – 6 liści należy pokruszyć, zalać 300 ml. wody i gotować na małym ogniu ok. 15 minut. Przestudzony płyn należy wcierać w skórę głowy pół godziny przed myciem. Kurację należy stosować minimum raz w ciągu miesiąca.

KĄPIEL LAUROWA

Kąpiel w naparze lub wywarze z tej rośliny łagodzi bóle stawów i mięśni. Wspomaga też leczenie zapalenia oskrzeli.
Dwie garście liści zalać 3 litrami wody i gotować na wolnym ogniu przez 20 minut. Przecedzić i wlać do wanny z wodą. Kąpiel powinna trwać około 15 minut.

Na Maderze znajduje coś cudownego – pierwotny, reliktowy las laurowy Laurisilva wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Taki, jaki pokrywał tereny południowej Europy 15 – 40 milionów lat temu. Niektóre z tych drzew mają podobno ponad 800 lat i były tam zanim Madera w ogóle była zamieszkana.

INNE ZASTOSOWANIA LAURU

Zapach wawrzynu, czyli laurowych liści, zapewnia spokojny sen, wycisza i uspokaja. Możemy zalać kilka liści wrzącą wodą i ustawić naczynie w pobliżu łóżka. Pachnąca para pomoże się odprężyć i zasnąć.
Właściwości nasenne ma również świeża roślina. Należy tylko postawić doniczkę w sypialni blisko poduszki. Poruszyć rośliną, aby uwolnić jej zapach.

Liście laurowe odświeżą oddech po zjedzeniu surowej cebuli lub czosnku. Wystarczy przez kilka minut żuć liść laurowy. Potem wypluć i wypłukać usta. Nieprzyjemny zapach powinien zniknąć. Jeśli żucie nie odpowiada, możemy wypłukać jamę ustną naparem z rośliny. Łyżeczkę drobno pokruszonych liści zalać 3/4 szklanki wrzącej wody i odstawić pod przykryciem na 20 minut.

Do pojemników z sypkimi produktami, a także z suszonymi grzybami włóżmy po 2-3 listki laurowe. Zapach wawrzynu jest nieznośny dla moli. Jeszcze skuteczniej działa eteryczny olejek laurowy. Należy wsypać sodę do małego słoiczka, dodać kilka kropli olejku i wymieszać. Postawić naczynie w szafce z sypkimi produktami, a mole będą ją omijać.

Powietrze bez bakterii możemy zaoferować sobie spalając w popielniczce kilka suchych liści. Unoszący się z nich dym działa odkażająco. Warto stosować tę metodę szczególnie w sezonie przeziębień i grypy. Ale nie tylko. Latem woń zwęglonego wawrzynu odstraszy komary. Zapach palonych liści ma jeszcze inne cenne właściwości – pobudza wydzielanie endorfin w mózgu i poprawia nastrój.

Laur możemy z powodzeniem uprawiać w domu, w doniczce. Roślina ta potrzebuje jednak dużo światła. Zimą podlewać ją należy skąpo, tylko tyle, by ziemia zupełnie nie wyschła. Wiosną zwiększa się podlewanie. Wawrzyn w donicy dorasta do 1,5-2 metrów, ale można go przycinać, by się rozkrzewił.

Pozdrawiam z miłością Dziewanna

UWAGA! 

Nie jestem lekarzem, jestem tylko skromną szamanką, nie musisz się ze mną zgadzać, a ja nie odpowiadam za złe zastosowanie lub zrozumienie wyżej wymienionych porad. Służą one wyłącznie w celach informacyjnych. Wszelkie kuracje lecznicze należy skonsultować z lekarzem albo lepiej z naturopatą. Kuracje liściem laurowym nie powinny być stosowane dłużej niż miesiąc. Laur jest toksyczny w większych ilościach! Trzeba zrobić co najmniej 15-dniową przerwę, zanim ponownie zacznie się je spożywać.

Korzystałam z wiedzy własnej i własnych zapisków. Ze strony https://rozanski.li/162/wawrzyn-laurus/
https://rozanski.li/1324/fructus-lauri-owoc-wawrzynu-w-praktycznej-fitoterapii/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s