Rozumienie zdrowia i choroby.

Rozumienie zdrowia i choroby.

„Należałoby teraz zwrócić uwagę na to, w jaki sposób przyczyny chorób definiuje współczesna medycyna konwencjonalna. Kwestia ta jest bardzo interesująca ponieważ poglądy na temat zdrowia człowieka na przestrzeni wiekowego rozwoju medycyny niejednokrotnie ulegały zmianie. Główną przyczynę chorób 500 lat temu upatrywano w działaniu złych duchów, dlatego w celu wyleczenia z różnorakich przypadłości wykonywano w czaszkach pacjentów specjalne otwory, przez które nieczyste siły mogły opuścić dręczony organizm. Współcześnie podobną rolę przypisuje się bakteriom i wirusom – to one we współczesnej medycynie wskazywane są jako źródło większości schorzeń.

Ta krótka dygresja uzmysławia, jakim zmianom uległy poglądy w medycynie, a także, że obowiązujących obecnie teorii nie należy traktować jako wiedzy, która w przyszłości nie mogłaby zostać zakwestionowana i zmieniona. Przekonania zmieniały się wielokrotnie, nawet dzisiaj nie mamy żadnych podstaw do myślenia, że medycyna na obecnym stadium swego rozwoju dysponuje pełnią wiedzy i że nie nastąpią już żadne zasadnicze  zmiany i nowe odkrycia. Także współcześnie różne choroby i ich przyczyny w obrębie nauk medycznych wyjaśniane są na różne sposoby. Często takie schorzenia pozostają zagadką. Co prawda, w wielu podręcznikach przyznaje się, że patogeneza niektórych chorób jest niepotwierdzona, nieznana lub mało zbadana, ewentualnie można sformułować przypuszczenia dotyczące przyczyn choroby, lecz nie można ich w sposób miarodajny potwierdzić i tak dalej, i tak dalej. Przyjdzie o tym jeszcze wspomnieć podczas omawiania konkretnych schorzeń.

Ogólną tendencję współczesnej diagnostyki można scharakteryzować jako próby poszukiwania przyczyn rozwoju chorób we wpływie jakiś czynników zewnętrznych, najczęściej infekcji, mówiąc w uproszczeniu – bakterii i wirusów. Przytoczona dygresja nie na próżno mówi o tym, że z punktu widzenia współczesnej medycyny bakterie i wirusy odpowiadają za większość schorzeń. Jest to bardzo wygodna teoria, w mniemaniu jej zwolenników posiadająca wiele zalet. Przede wszystkim generalnie znosi konieczność nad stanem człowieka jako takiego.

Można przedstawić to w następujący sposób: do organizmu cieszącej się pełnią sił i zdrowia jednostki ludzkiej na skutek nieszczęśliwego przypadku przedostaje się „zła” bakteria. Gdyby to się nie wydarzyło, wszystko nadal układałoby się jak najlepiej. Jako, że taka sytuacja zaistniała, człowiek w jednej chwili z całkowicie zdrowego stał się chorym, nastąpił okres inkubacji, bakteria okrzepła, rozmnożyła się i wywołała zapalenie lub inne procesy patologiczne.

Przy takim myśleniu o przyczynach schorzeń wszystkim, czego oczekuje się od lekarza, jest uśmiercenie bakterii i zatrzymanie procesów, które ta bakteria uruchomiła. Gdy to się stanie, człowiek znowu będzie zdrowy i szczęśliwy. Logika powyższego sposobu myślenia wyraża się w poglądzie, że dowolny całkowicie zdrowy człowiek może się rozchorować, jeśli do jego ustroju przedostaną się bakterie.

Taka konstatacja z reguły kończy wszelką refleksję, pomija się nawet fakt istnienia całej nauki w obrębie medycyny, jaką jest immunologia, zajmująca się badaniem odporności człowieka rozumianej jako zdolność organizmu do podtrzymywania niezmienności swojego wewnętrznego ustroju (homeostazy), a więc do obrony przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Mimo stałego jak można sądzić, rozwoju immunologii i jej, z jej osiągnięcia tylko w niewielkim stopniu są adoptowane przez przedstawicieli przedstawicieli innych dziedzin medycyny.

Analiza dostępnej literatury medycznej prowadzi do wniosku, że schemat opisu pojawiania się chorób (zwłaszcza o przebiegu związanym z wystąpieniem stanu zapalnego) w większości przypadków jest bardzo podobny, a jako zasadniczy i często jedyny warunek wyzdrowienia postrzega się usunięcie bakterii chorobotwórczych.

Jak natomiast na przyczyny powstawania chorób patrzy naturopatia? Rzecz jasna, ujmuje to w w sposób diametralnie odmienny. Bardzo zrozumiały i bliski jest mi pogląd, zgodnie z którym człowiek w przyrodzie nie ma wrogów i żadne bakterie, pasożyty, pierwotniaki czy wirusy nie są czymś jednoznacznie złym i szkodliwym, oddziałującym na człowieka wyłącznie destrukcyjnie. W dalszej części moich rozważań, gdy mowa będzie o tym, w jaki sposób rozwijają się procesy zapalne, na konkretnych przykładach przedstawię mechanizmy współdziałania człowieka z naturą.

Skoro przyczyn schorzeń powinniśmy szukać nie w środowisku zewnętrznym (zakładając, że w przyrodzie nie mamy wrogów), to należy ich upatrywać w samym człowieku, wewnątrz jego ciała. Jaka jest zatem natura owych czynników? Zgodnie z tym co zostało już wspomniane, chodzi o to, że organizm człowieka ulega stałemu zanieczyszczeniu. Jeśli procesy związane z tym zjawiskiem przeważają nad oczyszczaniem, zachodzi odkładanie się zanieczyszczeń w ciele człowieka, co w konsekwencji prędzej czy później znajdzie odzwierciedlenia w zakłóceniu jego funkcji.

Należy kilka słów poświęcić naturze tych zanieczyszczeń, czym są i skąd się biorą. Otóż ich głównym źródłem jest nienaturalna żywność. Naturalne pożywienie to takie, które zostało przypisane przez przyrodę do człowieka jako gatunku biologicznego..”.

…Kardynalna różnica pomiędzy żywnością naturalną i nienaturalną polega na tym, że ta druga w procesie metabolicznym pozostawia substancje, które organizm zmuszony jest w dużej ilości wydalać. Substancje te obciążają ciało człowieka, jego układy wydalnicze do tego stopnia, że nie jest on w stanie poradzić sobie z ich usuwaniem. Następuje ich gromadzenie, odkładanie się w zakamarkach ciała do momentu, gdy pojawią się warunki do tego, by te zanieczyszczenia usunąć…”

82959089_1877493679054691_8029624484392599552_n.jpg

Michał Sowietow „Szkoła zdrowia” część 1

Michał Sowietow jest 42 letnim dyplomowanym lekarzem z zakresu urologii i uroginekologii. Przez ponad 12 lat z sukcesami praktykował w zgodzie z metodami medycyny akademickiej. Aktualnie jest lekarzem naturopatą, a także FRUTARIANINEM. Jego książki „Szkoła zdrowia” polecam każdemu, kto pragnie doprowadzić swoje zdrowie do doskonałej formy. W części pierwszej „Szkoły zdrowia” autor wyjaśnia czym jest zdrowie, omawia grupy produktów, podstawy zdrowego żywienia, a także rodzaje diet. Książki z serii „szkoła zdrowia” to prawdziwa encyklopedia zdrowia, która powinna znaleźć się w każdym domu. 💝 Edukujcie się kochani, w tych nieciekawych czasach.

Wszystkie części książki Michała Sowietowa kupisz w podanym przeze mnie linku. Składając zamówienie wpisz w okienku: UWAGI dotyczące zamówienia hasło: DZIEWANNA, a otrzymasz 5 % rabatu, nie tylko na tą książkę, ale na wszystkie publikacje wydawnictwa AST.

https://www.wydawnictwo-ast.pl/?fbclid=IwAR00ghczSFKXNWDNMZyjoFTReFmhvIM82BD-e2mItuuBe1VCBxakBRuOwp4

Pozdrawiam z miłością Dziewanna. 💗

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s