Papaja zwana”owocem Aniołów”, pasożyty go nie znoszą.

 

Surowa kuchnia Dziewanny(1).png„Owoc aniołów” – melonowiec właściwy, nazywany potocznie papają, pochodzi z Ameryki Południowej, Środkowej i południowych rejonów Ameryki Północnej. Obecnie uprawia się go także w krajach na południu Europy. Jego specyficzny smak i właściwości odżywcze pierwsi docenili Hiszpanie. To dzięki nim owoc ten rozprzestrzenił się z Meksyku (skąd prawdopodobnie pochodzi) na Amerykę Południową. W tych częściach świata lecznicze działanie papai do dzisiaj jest wykorzystywane w medycynie naturalnej, m.in. w celu leczenia wrzodów żołądka, infekcji dróg moczowych, a także czyraków czy kurzajek.
W owocach i liściach papai znajduje się papaina, działanie papainy jest bardzo zbliżone do wytwarzanej przez organizm pepsyny (składnika soku żołądkowego), z tym że papaina działa w każdym środowisku, nie tylko kwaśnym (jak pepsyna). Papaina pomaga zwalczyć problemy zwłaszcza z trawieniem pokarmu zawierającego duże ilości białka. Dzięki temu, że działa także w środowisku neutralnym i zasadowym, nie doprowadza do zwiększenia kwasowości układu pokarmowego, przez co łatwiej łagodzi się dolegliwości układu pokarmowego.Papainę stosuje się jako składnik leków zapobiegających rozwojowi raka (naukowcy z Uniwersytetu na Florydzie dowiedli, że hamuje ona wzrost guzków w przypadku raka piersi, prostaty, raka szyjki macicy, raka piersi, płuc i trzustki.
Papaja zawiera więcej witaminy C, niż pomarańcze i grejpfruty – jeden owoc dostarcza nam dwukrotną dawkę jej dziennego zapotrzebowania.
Cudowny owoc zawiera też fibryny, czyli białko usprawniające krzepnięcie krwi, spożywanie owoców papai korzystnie wpływa na przywrócenie równowagi w przewodzie pokarmowym.
Z kolei dzięki witaminie A papaja poprawia wzrok i pozytywnie wpływa na skórę. Ponadto ta witamina, wraz z flawonoidami (luteiną, zeaksantyną i kryptoksantyną) mają silne działanie przeciwutleniające – zapobiegają starzeniu się organizmu.
Nasiona papai są czarne, okrągłe, pieprzne i gorzkie w smaku. Są uznawane za naturalne lekarstwo, które może pomóc na wiele dolegliwości. Pomagają w stanach zapalnych, łagodzą ból, zwalczają grzybicę, mogą być tez stosowane jako środek przeciwpasożytniczy. Można ich używać jako przyprawy.
Żel z papai – uzyskany z różnych części rośliny (owoców, liści i łodyg) – przyspiesza proces gojenia ran. Zawarty w papai enzym papaina znalazł również zastosowanie w kosmetyce. Jest wykorzystywany do wykonywania peelingu enzymatycznego. Można go również znaleźć w kremach antycellulitowych, kremach na blizny czy preparatach ułatwiających wchłanianie krwiaków.
Pozdrawiam z miłością Dziewanna. 💚

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s