KOMBUCHA – ELIKSIR DŁUGOWIECZNOŚCI

53413506_1552322128238516_8684307272739848192_n.jpg

Ze względu na swoje dobroczynne właściwości kombucha (inaczej grzybek herbaciany) nazywana jest grzybem długowieczności. Pierwsze wzmianki dotyczące stosowania sięgają 2000 lat. Niegdyś kombucha używana była przez Chińczyków, Japończyków, Koreańczyków i Rosjan.
Kombucha to w rzeczywistości symbiotyczna kolonia grzybów i bakterii (porost), wyglądem przypomina brązowego galaretowatego grzyba. Przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje.
Co zawiera kombucha ?
Mnóstwo witaminy C, witaminy z grupy B (B 1, B 2, B 3, B 6, B 12), to również bogate źródło magnezu, wapnia, miedzi, kwasu foliowego, kwasu glukonowego, mlekowego, kwasu octowego, węglowego i szczawiowego, zawiera kwasy nukleinowe i aminokwasy.
Jakie ma właściwości ?
Oprócz tego, że jest doskonała i bardzo pomocna w odwapnianiu szyszynki doskonale oczyszcza krew i organizm z toksyn, usprawnia pracę wątroby, nerek, pęcherza moczowego oraz układu trawiennego. Odtruwa i wzmacnia układ immunologiczny, pomaga w leczeniu raka, obniża zły cholesterol, reguluje ciśnienie i metabolizm, poprawia koncentrację, wpływa kojąco na układ nerwowy. Bardzo pomaga w odbudowaniu mikroflory jelit po kuracji antybiotykowej. Ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy i pomaga w leczeniu łuszczycy. Łagodzi zespół chronicznego zmęczenia, odkwasza organizm,
posiada również właściwości odmładzające, odchudzające i pielęgnacyjne.
Przygotowanie kombucha jest naprawdę bardzo proste. Bardzo ważna uwaga przy przygotowywaniu i przechowywaniu kombucha, nie używamy metalowych naczyń i przedmiotów !!!
Bardzo ważne jest też aby używać sterylnego sprzętu, czystych przestrzeni roboczych i wysokiej jakości składników. Wszystkie naczynia wyparzone !!!

45748927_1460380807432649_972868336595501056_o.jpg
Podaję proporcje na jeden litr napoju, w zależności od potrzeb zwiększamy proporcje.
💦 W 1 litrze wody zaparzamy herbatę, herbata musi być mocna, przykładowo 4 łyżki herbaty na 1 litr wody. Możemy użyć czarnej, zielonej, yerba matę lub dowolne zioła. Możemy użyć mieszanki herbat lub ziół, co kto lubi. Dodanie do herbacianego naparu poszczególnych ziół pozwala modyfikować i tworzyć bardzo ciekawe kompozycje smakowe. Przykładowo, mogą to być liście maliny, waleriana, koniczyna czerwona, mniszek lekarski, liście truskawek, kwiaty czarnego bzu, liście czarnej porzeczki, pokrzywa. Ważne aby dodatek ziół odpowiadał proporcjom 2 części ziół na 1 część herbaty. Możliwości jest wiele, co pozwala na uzyskanie nowych smaków i dodatkowych korzyści zdrowotnych Dobrze jednak aby była to herbata organiczna, a zioła dobrej jakości. Zaparzoną herbatę należy posłodzić cukrem (będzie on pożywką dla bakterii), cukier może być kokosowy, trzcinowy jaki chcemy. Nie nadaje się jedynie ksylitol. Na każdy litr herbaty dodajemy 0,5 szklanki cukru. Tak przygotowaną herbatę musimy wystudzić. Jeśli jesteśmy w posiadaniu gotowej kombuchy, wystarczy wlać do przygotowywanego napoju filiżankę gotowego i włożyć kawałek grzybka do płynu gładką stroną do góry. Jeśli nie posiadamy grzybka, ani kombuchy możemy przygotować napój dodając 2 – 3 łyżki stołowe octu jabłkowego NIEPASTERYZOWANEGO i najlepiej własnej produkcji. Jeśli nie mamy własnego musimy pamiętać aby ocet był dobrej jakości i koniecznie niepasteryzowany, jeśli mamy matkę octową dodajemy również kawałek matki octowej, ale dosłownie kawałeczek. Jeśli nie mamy nic nie szkodzi, ja swoją pierwszą przygotowywałam na samym occie i wyszła znakomita.
Mieszamy, przykrywamy najlepiej ręcznikiem papierowym albo gazą i zabezpieczamy gumką. Odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce na około 4 – 7 dni, wszystko zależy od temperatury, fermentacja może trwać nawet do 10 dni. W zależności od warunków i od tego czego użyliśmy do produkcji, przykładowo jeśli napój robimy z dolewką gotowej kombuchy proces na pewno przebiegnie szybciej. Jeśli naczynie postawione jest w pobliżu grzejnika proces również przebiegnie szybciej. Zaglądajmy czasami do niego i sprawdzajmy zapach i smak. Napój jest gotowy, gdy zakończy się fermentacja (po poruszeniu słoja nie podnoszą się pęcherzyki). Powinien być kwaskowaty, o kwasowości mieszczącej się w zakresie 2,6 do 3 pH. Kombuchę należy wstawić do lodówki na co najmniej 24 godziny, aby umożliwić jej schłodzenie i zakończenie nasycania. Im dłużej schładzamy ją przed otwarciem, tym bardziej będzie musowała, Podczas butelkowania kombuchy, pozostaw odrobinę powietrza na górze butelki. Powinno to pozwolić na odpowiednią ilość karbonatyzacji, uważajcie na plastikowe korki, mogą pęcznieć pod wpływem gazu. Nigdy przed otwarciem nie wstrząsajcie butelką !!!
Aby uniknąć jakichkolwiek negatywnych skutków ubocznych, zaleca się zacząć od wypicia bardzo małych ilości kombuchy i pomalutku zwiększać dawkę. Ogólna zasada mówi o stosowaniu na początek dawek 3 razy dziennie po 1-3 łyżek stołowych, stopniowo zwiększając ilość, nie przekraczając jednak 1 szklanki dziennie.

Pozdrawiam z miłością Dziewanna. 💚🍃💚

45932491_1460383160765747_1012273987226435584_o.jpg

UWAGA!

Nie jestem lekarzem, jestem tylko skromną szamanką, nie musisz się ze mną zgadzać, a ja nie odpowiadam za złe zastosowanie lub zrozumienie wyżej wymienionych porad. Służą one wyłącznie w celach informacyjnych. Wszelkie kuracje lecznicze należy skonsultować z lekarzem. Albo lepiej z dobrym naturopatą.
Kombucha rozrzedza i oczyszcza krew, dlatego osoby cierpiące na choroby związane z jej krzepliwością powinny koniecznie skonsultować jej spożywanie ze swoim lekarzem.

 

2 uwagi do wpisu “KOMBUCHA – ELIKSIR DŁUGOWIECZNOŚCI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s