ŻYWOKOST – Święty Śluz roślin. 🌿🌸

Jak dbać o cerę aby była piękna i jędrna, nie wykorzystując naszych mniejszych przyjaciół zwierząt.

59697297_1604276959709699_624292836711333888_n.jpg

David Hoffman, w wyniku swoich badań wskazuje, że niektóre jadalne zioła charakteryzują się śluzowatowością, która pomaga w produkcji kolagenu. Zjawisko to nazywa Świętym Śluzem roślin. Do tych roślin należy zarówno skrzyp, jak i żywokost oba są ziołami leczącymi rany i odbudowującymi komórki skóry. Dodatkowo wspomnę iż moja babcia również powtarzała : „Żywokost to zdrowe, mocne kości i piękna cera”
O skrzypie będę oczywiście pisała dzisiaj żywokost.
Żywokost pobudza ziarninowanie, naskórnikowanie. Hamuje stany zapalne w przewodzie pokarmowym (błony śluzowe) i na skórze. Doskonały jest także w przypadku nieżytu układu oddechowego (suchy kaszel, chrypka, zapalenie gardła i krtani). Przyśpiesza gojenie ran. Aktywuje procesy regeneracji chrząstek i kości, przyśpiesza zrastanie się kości złamanych i pękniętych. Działa przeciw- wrzodowo. Reguluje wypróżnienia, wzmacnia i regeneruje stawy. Posiada właściwości rozkurczowe i odżywcze.
Z żywokostu można sporządzać syropy, oleje, maści, ocet i odwary. Maseczki z żywokostu wspaniale nawilżają, regenerują i odżywiają skórę. Usuwają cienie pod oczami. Zmniejszają rogowacenie naskórka. Zwiększają elastyczność skóry. Możemy zakupić sobie olej z żywokostu, ale możemy również w bardzo prosty sposób przygotować go samodzielnie.
Pamiętajmy aby pozyskiwać zioła z czystych terenów, z dala od ulic i przemysłu ! Nie niszczyć roślin, 1/3 stanowiska zawsze pozostawiamy nietknięte !
OLEJ Z ŻYWOKOSTU – Oleum Symphyti.
1 szklankę świeżych, ewentualnie suchych korzeni zalać 300 ml oliwy o temperaturze 60 stopni C, wytrawiać 14 dni, przefiltrować. Ja filtrowałam przez gazę z suchego korzenia, po odstaniu na spodzie pojawił się osad, przefiltrowałam go jeszcze raz i użyłam jako peeling do ciała.
Oliwkę wklepywać w umytą oczyszczoną skórę. Doskonała jako dodatek do maseczek lub baza do kremów.
Jeśli chcemy poprawić tylko kondycję skóry nie przesadzajmy z ilościami. 0,5 łyżeczki do sałatki z owocami bogatymi w witaminę C będzie idealną dawką (!patrz uwagi).
Olej możemy również używać wewnętrznie przy chorobie wrzodowej, wszelkich chorobach skórnych, zaparciach, hemoroidach. Zażywać leczniczo 3 razy przez 7 dni po 1 łyżce (!patrz uwagi).
Będę jeszcze pisała więcej o żywokoście i będzie więcej przepisów ponieważ to fascynująca roślina jest i warto jej poświęcić więcej uwagi.

UWAGA !

Kupując żywokost w sklepie zielarskim na opakowaniu nie znajdziemy już informacji na temat zastosowania wewnętrznego tego zioła. Nie ma go też na wykazach ziół doustnych ogłoszonym przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Zgodnie z  Dz. U. Nr 76, poz. 682 – załącznik 1 żywokost jest dopuszczony do sprzedaży poza aptekami (sklepy zielarskie, a nawet ogólnospożywcze), jednakże przeznaczenie żywokostu jest zewnętrzne.

W II połowie XX wieku opublikowano bowiem dane toksykologiczne dotyczące alkaloidów pirolizydynowych obecnych, między innymi w żywokoście. W ten sposób zdyskwalifikowano również inne surowce zielarskie jako środki lecznicze, np. Senecionis vulgaris Herba, Senecionis jacobaeae Herba. Doświadczalnie wykazano hepatotoksyczne i kancerogenne właściwości tych alkaloidów. Komisja E dopuszcza jedynie zewnętrzne stosowanie żywokostu w formie 5-20% maści i żelu.

Oczywiście w nieoficjalnej medycynie ludowej korzeń żywokostu jest nadal używany wewnętrznie, podobnie jak i w niektórych krajach pozaeuropejskich. Decyzję tę pozostawiam indywidualnie.

UWAGA! 

Nie jestem lekarzem, jestem tylko skromną szamanką, nie musisz się ze mną zgadzać, a ja nie odpowiadam za złe zastosowanie lub zrozumienie wyżej wymienionych porad. Służą one wyłącznie w celach informacyjnych. Wszelkie kuracje lecznicze należy skonsultować z lekarzem albo lepiej z naturopatą.

Pozdrawiam z miłością Dziewanna. 💚

4 uwagi do wpisu “ŻYWOKOST – Święty Śluz roślin. 🌿🌸

 1. Gdyby nie ZYWOKOST miałbym dzisiaj problem z poruszaniem się dzięki niemu zaoszczędzilem sobie i znajomym ogrom bóli stawowych i nie tylko
  TAKIE NIEPOZORNE ZIÓŁKO ,A CZYNI TYLE DOBRA DLA MNIE A nie dla firm farmaceutycznych .CZŁOWIEKU ROZUMNA ISTOTO TWOJE ZDROWIE CZEKA NA ŁĄKACH PRAWIE ZA DARMO!!!!!!!!!

  Polubione przez 1 osoba

 2. Rozumna istoto jesteś jak KRÓL w jedwabnych szatach ze złotym berłem i koroną na głowie siedzący na rozstaju dróg i żebrzesz o zdrowie.
  Wokół CIEBIE całe połacie łąkowe usłane zdrowiem wyciąga ręce i woła ,weź mnie ,tutaj jestem lecz TY jesteś głuchy ,ślepy i leniwy.
  Każdy chwast po którym deptasz jest lekarstwem na Twoje cierpienie i choroby tylko musisz go poznać i się z nim zaprzyjaźnić ale cóż brakuje Ci czasu ,obyś go nie miał za dużo na cierpienie i chorowanie .
  Czy lepiej jest połykać trujące chemię na których firmy farmaceutyczne zarabiają miliardy ,przecież STWÓRCA wyposażył Cię we wszystko co potrzeba.ZIOŁA odpowiednio dobrane leczą i nie szkodzą, dowodem tego są rady OJCA KLIMUSZKI oraz wielu mądrych zielarzy którzy swoje życie poświęcili dla pomagania biednym ,w ogólnym słowa znaczeniu istotom nie gromadząc przy tym dla siebie majątku. Powinniśmy to docenić i nie sponsorować farmatrucicieli dla których liczy się tylko zysk ,uzależnienie,
  oraz ZNIEWOLENIE.Przykładem jest przeklęty COVID 19 i jego machina sterująca
  WŁACZMY MYŚLENIE DZIESIĘC RAZY MIERZ ,RAZ UTNIJ.
  NATURA CZEKA Z UTĘSKNIENIEM NA CIEBIE ,JAK NIEKTÓRZY NA SZCZEPIONKI !!!!!!!!!J

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s