Uważaj nie wszystko co rośnie nadaje się do jedzenia! Jak przeprowadzić test nieznanej rośliny.

SEZON NA ZIOŁOWE SZALEŃSTWO !!! 🌱☘️🌾🌿🍄🍄
Kochani zachęcam was do korzystania z ziół, jak najbardziej, jednak oprócz zasad zielarza, muszę koniecznie zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz. Pamiętajcie, że wiele roślin jest do siebie bardzo podobnych. Warto zakupić sobie atlas roślin, edukować się, zainstalować sobie aplikację na telefon na przykład PlantSnap. Jeśli nie znacie się na ziołach, jeśli nie macie kogoś, kto was może nauczyć, pokazać. jesteście początkujący to naprawdę może być świetna alternatywa.
Kolejna rzecz statystycznie co trzecia napotkana przez nas roślina może być nazwana rośliną jadalną. Także kochani apeluję o ROZSĄDEK !!! Nie wszystko co wygląda i pachnie nadaje się do jedzenia. Człowiek zgubił już swój pierwotny instynkt uciekając do wygodnickiego życia, zatracił w sobie jedność i porozumienie z naturą. Mało kto dzisiaj umiałby przetrwać w lesie gdyby była taka potrzeba, no może w lecie jeszcze jakoś tak, ale zimą ? Bez zapałek, bez latarki, bez namiotu i zapasów pożywienia, jestem ciekawa ilu by sobie poradziło. Kochani uczmy się jak najbardziej zachowajmy też zdrowy rozsądek.

59983836_1607482106055851_2219082616840126464_n.jpg

TEST
Testu nie przeprowadzamy kiedy jesteśmy bardzo głodni !!!
Przed testem nie jemy nic przez kilka godzin !!!
Po teście również !!!
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy roślina jest jadalna, a chcemy się tego dowiedzieć, możemy przeprowadzić próbę smakową. Jednorazowo próbujemy tylko jednej części rośliny np. liści albo owoców. Najpierw potrzyj roślinę o wewnętrzną część łokcia lub przegubu. Odczekaj 15 – 20 minut na ewentualny odczyn alergiczny. Wybierz fragment testowanej porcji i przytknij go na 3 minuty do zewnętrznej strony powierzchni wargi. Jeśli brak jakichś nieprzyjemnych odczuć, połóż go na języku na 15 minut. Jeśli brak odczucia pieczenia, silnej goryczy i innych niepokojących objawów włóż go do ust i trzymaj przez kolejne 15 minut, nie połykając. Jeśli czujesz, że wszystko jest w porządku połknij próbkę i odczekaj 8 godzin. Jeśli wystąpią niepokojące objawy sprowokuj wymioty, pij dużo wody lub udaj się do lekarza. Jeśli nic się nie dzieje możesz zjeść większą porcję małą garść i odczekać następne 8 godzin. Nie zapominaj też, że są rośliny, które szkodzą dopiero po codziennym, długotrwałym użyciu np. paprocie, a więc jeśli jesteś powiedzmy na innym kontynencie na wczasach i coś ci nawet bardzo smakuje, nie jedz tego bez opamiętania bez przerwy. Pamiętaj, że tubylec może żywić się na co dzień rośliną, od której zjedzenia ty mógłbyś już nie zobaczyć tego pięknego świata.
Na pewno wiesz że na przykład Szamani używają do rytuałów roślin i grzybów silnie trujących, jednak to wymaga wcześniejszych przygotowań i odpowiedniego nastawienia i często bywa bardzo nieprzyjemne a nawet bolesne.
Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam troszkę temat kochani i odrobinę pomogłam.
Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za złe zrozumienie i niewłaściwe wykorzystanie zawartych tu wiadomości, nie zachęcam do spożywania żadnych nieznanych gatunków roślin i grzybów.
Przy okazji kochani chciałabym zachęcić was do obejrzenia wspaniałego filmu pt. „Wszystko za życie”.
Pozdrawiam Dziewanna. 💚🍀💚

 

2 uwagi do wpisu “Uważaj nie wszystko co rośnie nadaje się do jedzenia! Jak przeprowadzić test nieznanej rośliny.

 1. Na załączonym zdjęciu do posta jest muchomor czerwony.

  Ja rozumiem, że chce Pani poedukować ludzi. Lecz czasem proszę się również poedukować.

  On nie jest trujący. Nie ma przypadków śmierci po muchomorze czerwonym. Ba, jest on porządany w niektórych plemionach.

  Polubienie

  1. O muchomorze czerwonym wiem bardzo dużo i doskonale wiem jakie posiada właściwości, jestem praktykującą szamanką. A szamani używają grzybów do swoich rytuałów. Proszę nie osądzać i nie rzucać takich oskarżeń na podstawie zdjęcia. Bo to śmieszne jest i zabawne, się uśmiałam. Pozdrawiam. A zdjęcie, podoba mi się.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s