KLESZCZE 😱 Poznaj wroga !

Powolnymi krokami zbliża się wiosna kochani, a co za tym idzie niestety rozpoczął się sezon dla niezbyt przyjaznych nam stworzonek, mianowicie od marca do listopada głównie w lesie, ale nie tylko, w parkach i wszelkich zaroślach również, siedzą sobie cichutko i czekają na okazję KLESZCZE.
Jak nie dać się zwariować, zminimalizować, niebezpieczeństwo i cieszyć się swobodnym kontaktem z przyrodą ?
Przede wszystkim poznaj wroga !

53687155_1561665103970885_7514757888145883136_n.jpg

Wbrew powszechnym opiniom, kleszcze nie spadają na nas z drzew w głębi ciemnego lasu. Najczęściej czają się na swoje ofiary nie wyżej niż metr nad ziemią, w wilgotnych krzakach i na źdźbłach trawy. Często wybierają skraje lasu oraz ścieżki którymi przemieszczają się ludzie oraz zwierzęta. Czas najwyższej aktywności kleszczy to późna wiosna oraz wczesna jesień. Latem gdy jest sucho, i gorąco oraz zimą kiedy temperatury mocno spadają pajęczaki są znacznie mniej aktywne. To samo dotyczy pory dnia, atakują częściej rano lub pod wieczór niż w południe.
Czego nie lubią kleszcze ? Są pewne zapachy i rośliny których nie znoszą nalezą do nich na pierwszym miejscu będzie zdecydowanie WROTYCZ. Można rozgnieść zioło i natrzeć nim skórę, możemy również zaparzyć mocny napar i spryskać nim skórę. Doskonały też będzie olejek eteryczny z wrotyczu. Niestety zapach wrotyczu nie dla każdego może być przyjemny. Oprócz wrotyczu kleszcze nie znoszą również innych zapachów, które również możemy zastosować są to olejki: cedrowy, miętowy, różany, lawendowy, goździkowy, szałwiowy i z drzewa herbacianego. Nigdy jednak nie powinniśmy nanosić olejków eterycznych bezpośrednio na skórę o ile nie zostaną rozcieńczone, ponieważ mogą wywołać podrażnienia.

Domowy preparat na kleszcze sporządzamy mieszając 10 kropli pachnącego olejku z 30 ml oleju bazowego np. ze słodkich migdałów czy pestek winogron.

PREPARAT RÓŻAŃSKIEGO – BARDZO SKUTECZNY Przygotowanie go zajmuje troszkę czasu i fatygi jednak jest doskonały i naprawdę działa.

Składniki:

  • 5ml olejku eterycznego anyżowego
  • 5ml olejku eterycznego eukaliptusowego
  • 10ml olejku eterycznego lemongrasowego (trawka cytrynowa)
  • 10ml olejku eterycznego cytronella
  • 10ml salicylanu metylu lub olejku eterycznego golteriowego
  • 10ml octanu etylu
  • 100ml nalewki burszynowej na etanolu powyżej 70%
  • nafta 850ml

Składniki mieszamy i przelewamy do buteleczki z rozpylaczem. Przygotowany preparat nanosimy na ubranie lub na skórę uprzednio natłuszczoną !!!

Dobrym rozwiązaniem okazuje się zjedzenie przed spacerem kilku ząbków czosnku – insekty bardzo nie lubią intensywnego zapachu tej rośliny, którym przesiąka nasza skóra. Pamiętajmy również aby po powrocie ze spaceru czy wyprawy do lasu, dokładnie obejrzeć całą powierzchnię ciała (swojego, dzieci i zwierząt domowych). Kleszcz zazwyczaj nie wbija się od razu w miejscu w którym udało mu się przyczepić do człowieka, lecz szuka odpowiedniej miękkiej i ciepłej miejscówki. Na koniec kochani jeszcze taka porada jeśli już nam się przytrafi ten nieproszony gość – Nie panikujemy. Nie drażnimy kleszcza, podrażniony pajęczak ma ślinotok, a w śliniankach mamy wszystkie patogeny. Kleszcz działa wtedy jak strzykawka z chorobą, nie smarujemy niczym. Wyjmujemy kleszcza. Łapiemy przy samej skórze, lekko łukowatym ruchem wyciągamy. Nie kręcimy w prawo lub w lewo, ponieważ na „ryjku” ma haki, które nie są prawo lub lewo skrętne. W aptekach są dostępne specjalne przyrządy do usuwania kleszczy, ale jeśli ich nie posiadamy, najlepszym sposobem na usunięcie go jest pusta strzykawka z dużym otworkiem. Dociskamy strzykawkę do ciała, tak aby kleszcz znalazł się w otworku, i pociągamy tłok. Jeśli zrobimy to prawidłowo, kleszcz zostanie wyssany.
Jeśli nie jesteśmy w stanie wyjąć pajęczaka sami, idziemy do najbliższej placówki opieki zdrowotnej.
Rana po wyjęciu kleszcza powinna zostać zdezynfekowana. Czasami to co zostaje w skórze to zwykle jest fragment ryjka i nie jest on bardzo groźny. Skóra usunie go sama przez reakcję zapalną. Po prostu wtedy dezynfekujemy ranę częściej. Bardzo uważne obserwujemy, co się z nami dzieje. Jeżeli pojawi się okrągłe zaczerwienienie wokół miejsca żerowania, od centymetra wzwyż, wtedy mamy pewność, że rozpoczęła się borelioza. Chodzi o rumień wędrujący, który może pojawić się od trzech dni do trzech tygodni po zarażeniu boreliozą. Do sześciu tygodni od żerowania kleszcza może pojawić się rumień. Nie u wszystkich borelioza zaczyna się w ten sposób, rumień niekoniecznie musi się pojawić. Czasami są to stany podgorączkowe. Wydaje nam się, że zaczyna się jakieś przeziębienie, grypa, coś nas łamie w stawach, zawroty głowy. Ogólnie jeśli już mieliśmy problem z kleszczem warto udać się na badania. Warto również profilaktycznie pić ziele czystka. Na pocieszenie kochani średnio co setny kleszcz zaraża. Nie warto więc z ich powodu zrezygnować z wypadów do lasu. W swoim życiu miałam mnóstwo kleszczy, już jako dziecko babcia nauczyła mnie sobie z nimi radzić i nigdy żadnych problemów z nimi nie miałam.
Czego wam kochani również z całego serca życzę.

UWAGA !!! Olejki eteryczne nie używamy dla małych dzieci i zwierząt ! Nie stosujemy bezpośrednio na skórę. Nie stosujemy w przypadku alergii na którykolwiek ze składników.  Nie poleca się używać większości olejków eterycznych u dzieci poniżej 6 ego miesiąca życia. Ich zmysł węchu dopiero się rozwija. Niektóre olejki mogą podrażnić delikatne drogi oddechowe.W przypadku podrażnienia skóry lub błon śluzowych przemyć obficie wodą. W przypadku połknięcia natychmiast zgłosić się do lekarza.!!!
Polecam kochani olejki eteryczne dostępne w moim sklepie, pod tekstem wstawię link.
https://biovedaherbs.pl/c/1…/olejki-kosmetyki-naturalne.html
Pozdrawiam Dziewanna. 💚🍀💚

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s