Jemioła – „Święte Ziele”.

49376455_1505364409600955_999568009381019648_n.jpg

„…tu gdzie z dębu jemioła migotliwa
silnie złoci się, gdy dnia przybywa,
tu mój dom, w nim kos mój gwiżdże, drze się
jakby był w wesołym lesie…”
Konstanty Ildefons Gałczyński

JEMIOŁA POSPOLITA(viscum album) JEMIOŁA JODŁOWA (viscum abietis) JEMIOŁA ROZPIERZCHŁA (viscum laxum) Inne nazwy i nazwy ludowe: Starzęśla, Jimieli, Omeli, Imeły, Imiel. 

mistletoe-2081244_1920.jpg

MAGIA I SYMBOLIKA JEMIOŁY.

Jako, że jest ona przytwierdzona do drzewa, nie ma bezpośredniej styczności z ziemią, „dołem”. Z drugiej strony będąc umiejscowioną wysoko na drzewie, nie sięga do nieba, „góry”. Znajduje się więc w obszarze granicznym (zawieszona pomiędzy), a jak wiemy granica to miejsce objawiania się sacrum i wszystko, co ma związek z granicą nabiera właściwości magicznych. Ponadto, w odróżnieniu od swoich żywicieli, jemioła jest wiecznie zielona, a więc stanowi przeciwieństwo cyklu życia, śmierci i odradzania, który reprezentują rośliny „umierające” na zimę. Tym samym ukazuje nam ona wieczny porządek, jaki panuje w zaświatach, gdzie nie istnieje upływ czasu. Dodatkowo jemioła gdy usycha, zmienia barwę z zielonej na żółtozłotą, a kolor złoty jest łączony właśnie z sferą zaświatową.

Gałązki jemioły wkładano do uli wraz z woskiem, by w następnym roku cieszyć się dużymi ilościami pozyskanego miodu. By zapewnić dostatek i powodzenie młodożeńcom, zatykano jej gałązkę w weselny korowaj. Można też było przyczepiać jemiołę do drzwi domu weselnego, lub ułożyć przed sypialnią, by uchronić nowożeńców przed koszmarami. Magiczne wykorzystanie jemioły miało naszym przodkom przede wszystkim przynosić szczęście i dostatek, co widać również w innym zwyczaju, który nakazuje uderzanie jemiołą krów, by zwiększyć ich płodność i mleczność. Okadzanie uli przy pomocy jemioły miało mieć wpływ na siłę i odporność pszczół przeciw chorobom. Ziele jemioły dodawane do ciepłej kąpieli miało wzmacniać chorowite i słabowite dzieci.

Od wieków była symbolem mądrości, odrodzenia, nieśmiertelności i płodności i od wieków uważana za Świętą roślinę.

Według wierzeń celtyckich owoc jemioły reprezentował boskie nasienie.

Pod jemiołą od zawsze i w wielu kulturach i regionach świata stawały młode panny, które oczekiwały licznego potomstwa.
Szczególnie czczona przez Druidów i Słowian zwłaszcza ta która rosła na dębie. Ścinano ją złotym sierpem, pod drzewem zaś rozścielano białą płachtę, aby ścięta nie dotykała ziemi, gdyż wtedy traciła swą moc.

Najpotężniejsze działanie przypisywane jest tej ściętej w przesilenie zimowe 21-22 grudnia.

Jemioła ma chronić domostwa przed uderzeniami piorunów i złymi duchami.

heart-80223_1920.jpg

„Jemiołę głogową lub jabłonną do kolebek dzieciom kładę, aby strachy do nich nie przychodziły”

( Marcin Siennik)

W krajach skandynawskich była symbolem pokoju, bogactwa i zgody.

Nazywano ją również ” drzewem krzyżowym ” i wierzono, że krzyż Jezusa był zrobiony z jemioły i właśnie dlatego Bóg przemienił ją potem za karę w pasożytniczy krzew.
Dla Magów, Szamanów, Wiedźminów i Kapłanów to od wieków do dziś dnia Święte ziele i potężny talizman.

Celtowie pili ją jako odtrutkę, używali jako afrodyzjak i leczyli nią bezpłodność.

Kilka zasad dotyczących jemioły.

– Jemiołę obłamujemy ręką lub ścinamy sierpem albo obuchem od siekiery nigdy ostrzem. Jemioły NIGDY Nie rzucamy na ziemię!
– Nie można odmówić pocałunku pod jemiołą, bowiem za karę grozi nam staropanieństwo lub nieszczęście w miłości do końca życia.
– Jemiołę zawsze wieszamy, zawsze ściętymi gałązkami do góry, nie wstawiamy jej do wazonu.
– Jemioła powieszona nad drzwiami, chroni nasz dom przed nieproszonymi gośćmi, nieprzyjaciółmi, złymi mocami i złodziejami.
– Jemioła powieszona w kuchni nad kuchenką, piecem lub kominkiem ochroni nas przed pożarami i piorunami.
– Jemioła powieszona w jadalni nad stołem przyniesie szczęście i dostatek dla domowników.
– Różdżka wykonana z jemioły posiada moc odnajdowania w ziemi skarbów, w szczególności złota.
– Życzenia składane pod jemiołą, pod warunkiem, że wyszły ze szczerego serca spełnią się, a jeśli chcemy się z kimś pogodzić lub przeprosić i zrobimy to pod jemiołą zawarta zgoda będzie trwała i niezniszczalna.

mistletoe-3103441_960_720.jpg

WŁAŚCIWOŚCI I WSKAZANIA
Gatunek z rodziny sandałowców (SANTALACAE). Krzewinka zimnozielona o kształcie kulistym, osiąga 1 metr średnicy, łodyga zielona, niekorowacejąca, rozgałęziająca się pseudodychotomicznie. Roślina dwupienna z jednopłciowymi kwiatami, niezdolna do samzapładniania, kwiaty żółtawe o przyjemnej woni. Owoce białe lub żółte utrzymują się przez całą zimę, z nasionami w środku . Każde nasiono zawiera od jednego do trzech zarodników (poliemrionia). Kleista maź w owocach jemioły zwana jest „nasieniem jemioły” (semen viscum).

Wykazuje bardzo duże zróżnicowanie jeśli chodzi o preferencje i gospodarza. Kwitnie od lutego do kwietnia, zasiedla się na drzewach dwudziestoletnich. W Polsce występuje jemioła biała, pospolita i rozpierzchła. Jest półpasożytem z drzew pobiera wodę z solami mineralnymi, resztę związków potrzebnych do życia wytwarza sama. Jej liście zawierają chlorofil i prowadzą aktywną fotosyntezę. Ziele zawiera wiele substancji aktywnych biologicznie , witaminę C i E. Pomaga w leczeniu miażdżycy, problemach z oddychaniem i układem krążenia. Obniża ciśnienie, jest też stosowana w leczeniu raka, wzmacnia pracę trzustki. Działa rozkurczająco, wzmacniająco, wpływa regulująco na przemianę materii. Jest stosowana przy leczeniu padaczki, krwotokach płucnych i przy zbyt obfitych krwawieniach miesiączkowych.

landscape-2191173_960_720.jpg

Ważna informacja dotycząca stosowania wyciągi alkoholowe i wodne GORĄCE krwotoki maciczne, miażdżyca, przepuszczalność naczyń krwionośnych, choroby wątroby i woreczka żółciowego, skąpomocz, wyczerpanie nerwowe, skurcze jelitowe, zaburzenia metabolizmu.

Wyciągi ZIMNE – nadciśnienie, zapalenie dróg moczowych, dusznica, krwiomocz, krwawienia miesiączkowe, krwawe biegunki, osłabienie serca, choroby zakaźne, nowotwory, nerwice wegetatywne, stany lękowe. W Polsce najczęściej można spotkać ją na drzewach szybko rosnących, jak topola, brzoza, jabłoń, lecz nie gardzi też dębem (i to właśnie ta jest najwyżej ceniona) z drzew iglastych jest spotykana na sosnach. Jemiołę można łączyć ze skrzypem polnym, pokrzywą, jasnotą białą i innymi ziołami.

Przypominam jak zwykle kochani przy pozyskiwaniu darów natury, nie niszczymy drzew, odnosimy się z szacunkiem do roślin, nie straszymy zwierząt, zawsze dziękujemy za pozyskane dary i zawsze o nie prosimy. Pamiętajmy, że rośliny też żyją, reagują i czują nasze intencje i zamiary. Pozwalają nam korzystać ze swoich owoców, otaczajmy je za to szacunkiem i miłością.

mistletoe-2684556_1920.jpg

SUSZENIE I ZBIÓR
Jemiołę zbieramy zimą, jest wtedy najcenniejsza, ścinamy obuchem siekiery lub obłamujemy, delikatnie cienkie gałązki ze skórzastymi liśćmi, pozostawiając grubsze. Suszymy w temperaturze nie wyższej niż 25 stopni C. przechowujemy w przewiewnym miejscu. Owoce oraz ziele jemioły możemy również mrozić, nie traci ona na wartości.

MACERAT
2 – 3 łyżki rozdrobnionego ziela zalać szklanką letniej przegotowanej wody na około 8 godzin, odcisnąć i pić 3 – 4 razy dziennie po 100 ml. Dzieci 15 – 20 kg. po 21 – 28 ml., 25 – 30 kg. po 37 – 42 ml., 35 – 40 kg. po 50 – 57 ml. 50 – 57 kg. po 65 ml. 3 – 4 razy dziennie.

NAPAR
2 łyżki suchego ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć 20 minut. Pić jak macerat.

ODWAR
Garść ziela zalać szklanką wody i podgrzewać powoli, nie doprowadzając do wrzenia około 5 minut. Stosować do nasiadówek przy stanach zapalnych narządów płciowych.

 

lo.png

SYROP Z JEMIOŁY (sirupus visci)
0,5 szklanki świeżego mielonego ziela (ewentualnie może być suche) zalać 200 ml. przegotowanej wody w temperaturze pokojowej, odstawić na 12 godzin. (Nie dłużej, bo skiśnie) Przecedzić, na każde 100 ml. wyciągu dać 100 ml. miodu, wymieszać. Pić 3 – 4 razy dziennie po 30 ml.

NALEWKA Z JEMIOŁY z suszu (tinctura visci)
0,5 szklanki suszu zalać 400 ml. wódki 40 – 50 % wytrawiać 14 dni, przefiltrować, zażywać 2 – 3 razy dziennie po 10 – 15 ml. rozpuszczonych w 50 ml. wody.

NALEWKA Z JEMIOŁY ze świeżego ziela
40 dag. świeżych liści jemioły zalać 1 litrem białego, słodkiego wina. Odstawić na 10 dni, zlać do ciemnej butelki. Stosować 2 razy dziennie przed posiłkiem po 0,5 szklanki. Kurację przeprowadzamy przez 15 dni, stosujemy przy miażdżycy, nadciśnieniu, obfitych miesiączkach.

WYCIĄG OLEJOWY (oleum visci)
0,5 szklanki zmielonego ziela lub suszu zalać 100 ml. oleju o temperaturze pokojowej. wytrawiać 14 dni w ciemnym miejscu. Przefiltrować, zażywać 3 razy dziennie po 1 łyżce.

MAŚĆ Z ZIELA I JAGÓD JEMIOŁY (unguentum visci)
0,5 szklanki świeżego ziela i owoców (pół na pół) zemleć i zalać 50 ml. oleju o temperaturze pokojowej, wytrawiać 30 dni w ciemnym miejscu. Przefiltrować, wymieszać z maścią linomag lub lanoliną, w proporcji jedna część oleju, jedna część maści. Ucierać w kąpieli wodnej o temperaturze 30 stopni, na końcu dodać 2 łyżki świeżych zmielonych owoców jemioły, wymieszać. Smarować 3 – 4 razy dziennie, poleca się 6 godzinny opatrunek zamknięty. Leczy guzy, choroby dermatologiczne, rany, oparzenia.

d2fjptcxnxgxlju_src_5172-jemiola_pospolita.jpg

MAŚĆ Z OWOCÓW JEMIOŁY
100 gram owoców jemioły, 35 gram soli fizjologicznej, 15 gram gliceryny, 20 gram linomagu, 30 gram oleju rycynowego. Wszystkie składniki, które dodajemy do owoców jemioły zmieszane razem muszą mieć wagę równą owocom czyli 100 gram. Składniki wraz z owocami, ucieramy w moździerzu, to żmudna i długa praca, możemy ewentualnie użyć blendera z końcówką do miksowania. Ale osobiście uważam, że wszystko co robione ręcznie ma większą moc, ze względu na nasz trud i nasze serce włożone w pracę. Maść działa na wszelkie wrzody, odciski, a nawet guzy rakowe. Maść należy przechowywać w lodówce.

MASECZKA Z JEMIOŁY NA WŁOSY I SKÓRĘ
Garść rozdrobnionych liści jemioły miksujemy z 20 ml. mleka kokosowego. Nakładamy na oczyszczoną twarz, po 15 minutach zmywamy. Tak samo postępujemy z maseczką na włosy, z tym, że tu zamiast mlek używamy oleju rycynowego, zwiększając ilość surowców zależnie od potrzeb. Maseczka na twarz działa oczyszczająco i odżywczo. Maseczka na włosy to doskonała odżywka wzmacniająca.

blackbird-3321951_960_720.jpg

Na koniec jeszcze taka historia związana z jemiołą z mitologii skandynawskiej.

Baldur najpiękniejszy i najszlachetniejszy z Bogów, Bóg wiosny, światła, sprawiedliwości, ukochany przez wszystkich Asów, syn Odina i Friggi, miał proroczy sen, sen zapowidał, że grozi mu niebezpieczeństwo. Co ciekawe również jego matka również miała podobny sen. Poprosił więc ojciec Baldura prastarą Walę o pomoc, a ta oznajmiła iż Baldur zostanie zabity przez własnego brata, ślepego Hodura. Uradzili więc wszyscy, że wszelkie stworzenie na niebie i ziemi, złożą świętą przysięgę, iż niczego złego Baldurowi nigdy nie uczynią. A jego matka Frigga skłoniła ogień, wodę, wszelkie zwierzęta oraz wszelkie rośliny, elfy, olbrzymy i ludzi aby trzymały się świętej przysięgi. Od tamtej chwili wszelka broń, którą kierowano przeciw Baldurowi nie trafiała celu. Zły Bóg i wielki intrygant Loki, zdobył informację, że kiedy Frigga związywała przysięgę, zapomniała o jemiole. W trakcie zabawy podał on ślepemu Hodurowi łuk, wycelował strzałą z jemioły w Baldura i w ten oto okrutny sposób pozbawił go życia. Matka jego Frigga zapłakała tak rzewnie, że jej łzy zamieniły się w owoce jemioły. A po śmierci Baldura, to właśnie jemioła przejęła jego funkcje i włada zamiast niego od jesieni do wiosny sklepieniem niebieskim i światłem słonecznym. Warto tu również wspomnieć, iż podwójne liście jemioły symbolizują gwiazdozbiór bliźniąt.

UWAGA!

Nie jestem lekarzem, jestem tylko skromną szamanką, nie musisz się ze mną zgadzać, a ja nie odpowiadam za złe zastosowanie lub zrozumienie wyżej wymienionych porad. Służą one wyłącznie w celach informacyjnych. Wszelkie kuracje lecznicze należy skonsultować z lekarzem. Albo lepiej z dobrym naturopatą. Jemioła to zioło o bardzo silnym działaniu, dlatego należy ją stosować pod kontrolą lekarza ! Zachowajmy ostrożność w dawkowaniu – przedawkowanie może wywołać wymioty, drgawki, kolki itp. Nie używajmy bez konsultacji z lekarzem, gdyż w dużych ilościach może być trująca !


Pozdrawiam z miłością Dziewanna. 💚🍀💚

jemiola.jpg

Źródła: Korzystałam z własnej wiedzy i zapisków, z książki „Fitoterapia i ziołolecznictwo” Dr. Henryk Różański oraz strony archeos.pl.

Jedna uwaga do wpisu “Jemioła – „Święte Ziele”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s