19 sierpnia – letni Strzybóg.

STRZYBÓG, 💨🌪STRYBOG to BÓG WIATRU.

j.jpg

Zgodnie z tradycją 19 sierpnia należy nam czcić Strzyboga i oddać mu cześć, z wiatrem bowiem lepiej nie zadzierać.

Nasi przodkowie w święto Strzboga (zwano go letni Strzybóg) bacznie obserwowali wiatr, w ten dzień również odbywało się wróżenie z kierunków wiatru.

download.jpg

„Jak prawi Tają Szósta, między Białobogą a Czarnogłowem „…stało się trzecie zbliżenie, od którego zaduł Wicher, a cała Wela napełniła się Powietrzem – tak narodzili się Strzybóg i Stryja”.
Strzybóg i Stryja „…zaraz objęli się i skłębili, a z tych kłębów przyszli na świat Pogwizd, Poświst i Dyj-Bełt, zwany Poświścielem. Wszyscy oni popędzili na Niebo duć w gwiazdy zimne i gorące”.

strzybog01.jpg
Strzybóg przedstawiany jest jako wychudły starzec o długich, splątanych siwych włosach i bielusieńkiej brodzie w potarganych od wiatru szatach. Bóg ten nosi przydomki Strzyboga-Śwista, Strzyboga-Szyba i Strzyboga-Fijusa-Fijnsa. Strzybógowi jak każdemu z Bogów przypisane są rośliny są to: osika, konopie, trzcina, pięciornik i ziele goryczki. Natomiast przypisane mu zwierzęta to żuraw, ważka modra i zając.
Groźne wichry powietrzne od zawsze budziły ludzki lęk. Często w różnych kulturach sądzono, że w wietrze przejawia się dusza istoty potępionej (otrutych, topielców lub wisielców). Do dziś przeto mówi się gdy wiatr mocno wieje, że ktoś się powiesił. Gdzieniegdzie wierzono w to, że dusze te toczą ze sobą niekończącą się wojnę, której skutkiem ubocznym są głośne podmuchy wiatrów. Słowiańskim odpowiednikiem takiej wiary są słynni PŁANETNICY których można traktować jako demonicznych pomocników Strzyboga.
Śladem kultu Strzyboga mogą być nazwy miejscowe, takie jak Stribož i Stribože (jezioro na Rusi), a w Polsce wieś Strzyboga pod Skierniewicami bądź też wzmiankowany w XIII w. strumień Striboc pod Tczewem. Bóstwo to należy traktować jako samodzielne, choć warto pamiętać o tym, że pełniło raczej funkcję poboczną, będąc pomocnikiem dla bogów głównych. Nie oznacza to jednak, że Strzybóg nie był potężny, gdyż o jego mocy świadczą chociażby potężne podmuchy, które niejednokrotnie zadały poważne szkody człowiekowi.
Sława !
Dziewanna. 💚🍀💚

m.jpg
źródło: https://www.slawoslaw.pl/strzybog/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s