ORZECHY KONIECZNIE MOCZYMY – Dlaczego należy moczyć nasiona i orzechy ???🌰🌰🌰

nuts-2019669__340.jpg

Orzechy na początku surowej diety są bardzo ważne i wspaniale zastępują mięso.
Orzechy i nasiona są nie tylko pyszne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe. Zawierają wiele cennych składników mineralnych, białka i dobrego tłuszczu, które pozytywnie wpływają na nasz organizm.
Oczywiście człowiek nie jest gatunkiem, który powinien odżywiać się nasionami i orzechami. Nie jesteśmy wiewiórkami, nie mamy odpowiedniej anatomii i nie jesteśmy genetycznie przystosowani do odżywiania orzechami czy nasionami. Wszystko jednak da się pogodzić i z rozwagą na początku zmiany diety na surową, warto korzystać z ich właściwości. Jest to zdecydowanie jedna z lepszych alternatyw dla wszelkich kotletów, czy spodów do ciast witariańskich.

Niestety nie wszyscy wiedzą, że przed spożyciem konieczne uprzednie namoczenie orzechów i niektórych nasion. Dlaczego? Otóż orzechy i nasiona zawierają inhibitory czyli spowalniacze enzymów, które zabezpieczają roślinę przed zbyt wczesnym kiełkowaniem, a te dostając się do organizmu blokują enzymy trawienne (kwas fitynowy zawarty w osłonce orzechów może być dla nas szkodliwy), w związku z czym organizm wchłonie i przyswoi tylko niewielką część cennych składników znajdujących się nie tylko w samych orzechach czy nasionach, ale i innych składnikach występujących razem w danym posiłku. Wcześniejsze namoczenie orzechów i nasion sprawia, że pozbywamy się inhibitorów i uaktywniamy enzymy trawienne, dzięki czemu nasz organizm przyswaja dużo więcej cennych składników (nawet do 100%).

Możemy też namoczyć orzechy, następnie dobrze wysuszyć i przechowywać w zamkniętym słoiczku, mamy wtedy w razie potrzeby gotowe do spożycia. Aby pozbyć się na przykład ewentualnych pleśni czy grzybów (oraz złej często energii nagromadzonej od osób, które miały z nimi kontakt) w orzechach możemy najpierw wstępnie wymoczyć je w wodzie z solą przez kilkanaście minut, przepłukać i namoczyć.

44391575_1443662685771128_5817983847580565504_n.jpg

Pamiętajmy też aby kupować orzechy nie solone, nie prażone i z ekologicznych upraw.
JAK DŁUGO MOCZYĆ ORZECHY I NASIONA
PESTKI DYNI – 8 godzin
MIGDAŁY – od 12 do 24 godzin
NERKOWCE – od 12 do 24 godzin
ORZECHY LASKOWE, WŁOSKIE- od 12 do 24 godzin
ORZECHY PEKAN, BRAZYLIJSKIE – od 4 do 6 godzin
MAKADAMIA, SŁONECZNIK – od 4 do 6 godzin
NASIONA CHIA – 20 minut
ZIARNA SEZAMU – od 4 do 6 godzin
PISTACJE – 4 godziny
W trakcie moczenia dobrze jest chociaż raz wymienić wodę, po moczeniu należy je dobrze wypłukać.
Na temat właściwości poszczególnych orzechów napiszę osobny artykuł. 😊😍
Pozdrawiam z miłością Dziewanna. 💚