PRZYWROTNIK najlepszy przyjaciel kobiety.

Jeśli pragniesz przywrócić młodość i urodę zapytaj przywrotnikową wróżkę, a zdradzi Ci sekret wiecznej młodości…

Magiczny zielnik Dziewanny.png

PRZYWROTNIK Alchemilla (Rosaceae)

Inne nazwy, nazwy ludowe: nawrotek, konowrotek, gęsie łapki, gęsia nóżka, gojnik, lwia łapa, grzmotnik.

Kiedy pracowałam jako florystka bardzo często robiłam z nim bukiety, te jakże skromne delikatne, małe kwiatuszki pięknie prezntują się w bukietach. Co ciekawe w Holandii w bukieciarstwie wykorzystuje się mnóstwo ziół leczniczych, jest to całkowicie naturalne i nikt się temu nie dziwi. Takie zioła jak nawłoć, przywrotnik, lawenda, a nawet poziomka czy jeżyna przewijają się w bukietach przez cały rok, w zależności od sezonu, zioła dodają uroku i fantazji bukietom. Niestety nie polecam wykorzystywania takich ziół w celach leczniczych, przy ich uprawie stosowane są bardzo silne chemiczne opryski i sztuczne nawozy. Jeśli chcemy korzystać z ziół zbieramy je sami, najlepiej z czystych, dzikich terenów z dala od dróg, przemysłu.

Szwajcarski ksiądz Kunnzle mówił o przywrotniku:„Dwie trzecie operacji kobiecych byłoby zbędnych w wypadku wcześniejszego, dłuższego stosowania tego ziela, ponieważ leczy ono wszystkie stany zapalne podbrzusza.” 

W XV i XVI wieku sproszkowany korzeń przywrotnika zalewano winem i używano na rany otwarte, a częściami nadziemnymi leczono złamania, zwichnięcia u niemowląt i dzieci.

Przywrotnik wedle Syreńskiego: służy przede wszystkiem w rozmaitych przypadłościach kobiecych. Więc w kąpieli łono ścieśnia, że „nie rozeznać przedziewiczonych od prawych dziewic”, nadto pomaga paniom niepłodnym, a piersi obwisłe jędrnymi czyni.

OPIS

Przywrotniki tworzą liczne odmiany i podgatunki, nawet o charakterze regionalnym. Wszystkie gatunki są lecznicze, a jest ich około 200 i wszystkie maja podobne właściwości lecznicze.

Przywrotnik należy do rodziny różowatych, jest rośliną wieloletnią. Dorasta nawet do 40 centymetrów, cechą charakterystyczną rośliny są liście nerkowate lub okrągłosercowate, 7 – 11 klapowe, brzegami ząbkowane, z wierzchu owłosione. U odmiany pasterskiej liście brzegiem tępo ząbkowane. Kwiaty bezpłatkowe o średnicy około 3 mm są barwy żółtawozielonej lub jasnozielonej. Kwitnie od maja do września. Kielich podwójny z 4 małymi listkami kieliszka występującymi na przemian z 4 większymi zaostrzonymi lub trójkątnymi działkami. Zebrane są w luźne, szczytowe wiechy.  Przywrotniki na brzegu liścia posiadają wypotniki – hydatody, które wydalają wodę w postaci kropelek, zjawisko to można zauważyć wczesnym rankiem.

96r-alchemilla-vulgaris_syberianhealth

 

MAGIA

Przywrotnik jest uważany za roślinę żeńską, poświęconą Wenus i związaną z żywiołami Wody i Ziemi. Używany do wzmacniania zaklęć związanych z urodą, płodnością oraz wszelkich innych działań kobiecych.

W Sławiańszczyźnie święcone ziele miało moc odwracania burzy i grzmotów i stąd też zdaniem ludu pochodzi jego ludowa nazwa nawrotek (od nawracania chmur deszczu),
albo grzmotnik w celu odpędzania grzmotów. Wianuszkami z nawrotka odkurzają całe obejście przeciw burzy albo też wianek z tego ziela zawieszają w oknie.

Ziela tego używa się do okadzania krów, którym czarownica mleko odebrała, a także odwarem z tego ziela skrapiają sieczkę dawaną krowom na pokarm, aby się obficie doiły, albo też w tym celu dają ziele to gryźć krowom lub też okadza się krowy, aby mleko nabrało pięknego żółtego koloru.

Uzdrowiciele, szamani i szeptuchy od dawien dawna zbierali krople deszczu i rosę z liści przywrotnika, wykorzystując ją w magicznych rytuałach i lecznictwie. Wodę tę zwie się „alchemilla”, od słowa alchemia, co oznacza przekształcenie prostej substancji w substancję niezwykłą i cenną. Woda ta ma moc uleczenia wszelkich chorób oraz posiada moc przemieniania metalu w złoto. Niestety nie zdradzę Wam tej tajemnicy tym razem, ale kto wie może kiedyś…

Łyk wody wypity wprost z liścia wczesnym, świtem w pełni księżyca otwiera świat duchowy i prowadzi przez życie ścieżką pełną pozytywnych i duchowych przemian.

W magi używany jako ziele ochronne, oczyszczające, ułatwiające zdobywanie wiedzy. Pobudza naturalność i ciekawość świata, pomaga pokonać kompleksy związane z inteligencją, mądrością i możliwościami poznawczymi, pobudza nieskrępowaną chęć bycia sobą niezależnie od sytuacji.

Medytacja pośród przywrotnika może bardzo pomóc nam w podjęciu trudnej decyzji, a także uaktywni potrzebę zrealizowania się, w taki sposób, który będzie najkorzystniejszy dla nas. Nasili chęć usamodzielnienia się oraz sprzyja rozwojowi osobowości, rozszerzy horyzonty i sposób myślenia.

W dymie palonego ziela możemy ujrzeć wskazówkę co do przeszłości, jakie zaległe sprawy powinniśmy niezwłocznie zakończyć.

Jeśli chcemy przywrócić dawną, utraconą miłość możemy poczęstować ukochaną osobę herbatką z przywrotnika w noc pełni księżycowej. Możemy również po prostu podarować ukochanej czy ukochanemu bukiet z kwitnącego przywrotnika.

W magi używany jako ziele ochronne, oczyszczające, ułatwiające zdobywanie wiedzy. Pobudza naturalność i ciekawość świata, pomaga pokonać kompleksy związane z inteligencją, mądrością i możliwościami poznawczymi, pobudza nieskrępowaną chęć bycia sobą niezależnie od sytuacji.

Magiczny zielnik Dziewanny(2)

 

WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE 

Skład chemiczny ziela nie jest jeszcze do końca poznany. Zawiera dużą ilość olejku eterycznego, garbniki, saponiny, flawonoidy, karotenoidy, gorycze, żywicę, sole mineralne, kwasy organiczne, dużą ilość witaminy C.

Za bardzo cenną uważa się również rosę przywrotnika. Jej skład jest niezbadany do końca, ale wielu znanych badaczy roślin i fitoterapeutów skłania się ku cennym właściwościom rosy. Rosa zawiera aminokwasy, cukry, kwasy fenelowe, flawony, sole mineralne i związki terpenowe.

Przywrotnik doskonale wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego, chroni ściany żołądka i jelit, wzmaga wydzielanie soków trawiennych, przyśpiesza trawienie i pobudza apetyt. działa również ściągająco, moczopędnie i odtruwająco oraz ogólnie wzmacniająco.

Jest także doskonałym zielem dla kobiet, które trudno przechodzą menstruację i doświadczają obfitych krwawień. Kobiety planujące ciążę oraz kobiety mające skłonność do poronień powinny zażywać napar z przywrotnika, posiada on właściwości wzmacniające wiązadła maciczne.

frauenmantel-2398629_1920

Zastosowany w postaci nasiadówek jest pomocny w leczeniu upławów, stanów zapalnych pochwy oraz świądu sromu i żylaków odbytu.

Zewnętrznie pomaga w leczeniu ran, skaleczeń, problemów skórnych, trądziku, łojotoku, stanów zapalnych oczu i nieprawidłowych upławów z kobiecej pochwy oraz wewnętrznie w przypadku biegunki, wrzodów żołądka.

Pomaga również na trudno gojące się rany i zmiany łuszczycowe.

Przywrotnik jest również ziołem które rewelacyjnie działa na regenerację skóry, przywraca elastyczność, jędrność i sprężystość. Stosowanie jego liści w wpływa korzystnie na tkankę łączną poprzez regenerację naczyń włosowatych, zmniejszenie, a nawet zanikanie przebarwień, blizn i rozstępów, dzięki przywrotnikowi zostaje też przywrócona odpowiednia elastyczność skórze. Najlepsze rezultaty w kosmetyce przynoszą okłady i maseczki ze świeżego, zmielonego ziela. Zalecane są do każdego rodzaju skóry, wspaniale działają kiedy je łączyć z kwiatem kasztanowca i zielem przetacznika leśnego.

Listki przywrotnika możemy dodawać do sałatek i soków, mają lekko cierpkawy, słodki smak i piękny, balsamiczny zapach. Polecam również przygotować sobie ocet z przywrotnika, przygotowujemy tak jak wszelkie inne octy.

SAM_4896-871x580.jpg

ZBIÓR I SUSZENIE 

Surowcem jest ziele wraz z przyziemnymi liśćmi, które zbierać można od maja do września, ziele suszymy rozłożone cienką warstwą w temperaturze 20 – 35 stopni. Lecznicze są również owoce, smaczne orzeszki, zbieramy je w pierwszej fazie dojrzałości. Suszymy w niskiej temperaturze do 20 -30 stopni, następnie mielimy i przechowujemy szczelnie zamknięte.

Rosę przywrotnikową zbieramy bardzo wczesnym rankiem, do słoiczka, następnie należy ją przelać do ciemnej buteleczki i przechowywać w lodówce. Zbiór rosy jest bardzo pracochłonny i wymaga cierpliwości, jednak uważam, że warto się nieco natrudzić. Przy tym doskonale się odstresujemy i zrelaksujemy, rosę polecam zbierać na bosaka i oczywiście z wiarą w jej działanie.

Ziele możemy dodawać do soków, sałatek do różnych dań, pamiętajmy jednak jak z każdym ziołem aby nie przesadzać, kilka listków dla zdrowia, ozdoby i smaku wystarczy.

HERBATKA ZIOŁOWA 

Po 0,5 łyżeczki kwiatów koniczyny, przywrotnika, płatków nagietka zaparzać zalewając szklanką wrzątku pod przykryciem 10 minut. Dla słodkości możemy dodać odrobinę lukrecji.

NAPAR 

2 łyżki ziela zalewamy szklanką wrzącej wody, parzymy 20 minut pod przykryciem, przecedzamy. Zażywamy 2 – 4 razy dziennie po 150 – 200 ml. Niemowlęta 3 -5 kg. po małej łyżeczce, 5 -6 kg. po 1,5 łyżeczki, 7 – 8 kg po 2 łyżeczki  3 – 4 razy dziennie. Dzieci 9 – 10 kg. po 1 łyżce stołowej, 15 – 20 kg. po 2 łyżki stołowe, 25 – 30 kg. po 3 – 4 łyżki 3 – 4 razy dziennie. Napar można stosować do przemywania i okładów na łzawiące, piekące, ropiejące oczy. Także przy zapaleniach i osłabionym wzroku.

ODWAR 

2 łyżki ziela zalewamy 0,5 litra wody, gotujemy 5 minut na małym ogniu, odstawiamy na 10 minut, przecedzamy, zażywamy jak napar.

Odwar możemy używać do płukania jamy ustnej, przy stanach zapalnych lub ropnych. Do lewatyw przy hemoroidach, zatwardzeniach oraz niestrawności, można również stosować do irygacji pochwy, we wszelkich stanach zapalnych.

Magiczny zielnik Dziewanny.png

NALEWKA 

1 szklankę ziela zalewamy 0,5 litra wódki, wytrawiamy 14 dni, filtrujemy. Zażywamy 3 razy dziennie po 10 ml. Zewnętrznie używamy do przemywania wrzodów, opryszczki, stanów zapalnych skóry oraz problemach trądzikowych.

 MIESZANKA KLIMUSZKI (NA MENOPAUZĘ)

Po 100 gramów : liści pokrzywy, szyszki chmielu, ziela przywrotnika, ziela serdecznika. Po 50 gramów : korzenia mniszka, korzenia lukrecji, liścia mięty, liścia melisy, 20 gramów kwiatów bławatka. Mieszamy dokładnie wszystkie zioła, przechowujemy szczelnie zamknięte. ! łyżkę stołową mieszanki zalewamy 1 szklanką wrzącej wody, parzymy 10 minut pod przykryciem. Pijemy raz dziennie przed snem.

OLEJ PRZYWROTNIKOWY

10 liści przywrotnika zalewamy 200 ml. ciepłej oliwy. Macerujemy 7 dni, filtrujemy. Stosujemy do wcierania na przebarwienia twarzy i rąk oraz przy plamach starczych.

MASECZKA DLA SKÓRY ZMĘCZONEJ I SZAREJ

5 świeżych liści przywrotnika, 1 łyżka nasion lnu, odrobina źródlanej wody. Nasiona zalewamy wodą, tak aby były całe zanurzone, dodajemy zmielone liście przywrotnika, kiedy masa zrobi się galaretowata nakładamy na oczyszczoną twarz na 15 minut.

Magiczny zielnik Dziewanny(2)

 

 MASECZKA NA PRZEBARWIENIA

5 – 6 świeżych liści przywrotnika, 2 łyżki soku z cytryny, 1 łyżka płatków owsianych. Miksujemy nakładamy na oczyszczoną twarz na 15 minut.

TONIK 

Do naparu z przywrotnika wystarczy dodać łyżkę octu jabłkowego, niepasteryzowanego. Tonik trzymamy w lodówce do 7 dni. Tonik działa ściągająco, przeciwzapalnie, pomaga usuwać plamy, przebarwienia, dobry dla cery z rozszerzonymi porami.

SAŁATKA Z DZIKICH ZIÓŁ 

Składniki: garść pokrzywy, główka sałaty lub 0,5 kapusty rzymskiej, bądź pekińskiej, po 10 listków przywrotnika, krwawnika, 2 pomidorki, 1 łyżka posikanego czosnku niedźwiedziego, sok z cytryny, łyżka oliwy z oliwek, sól, pieprz, świeża mięta.

Liście pokrzywy pognieść wraz z resztą liści poszarpać na mniejsze kawałki, pomidorki pokroić, skropić sokiem z cytryny, doprawić do smaku.

ZIELONE PESTO 

Składniki: 1 awokado, po 8- 10 liści podagrycznika, pokrzywy, przywrotnika, 2 łyżki czosnku niedźwiedziego, sól, pieprz, kurkuma, sok z cytryny.

Wszystkie składniki zblendować, doprawić do smaku.

Pozdrawiam z miłością Dziewanna

UWAGA!

Nie jestem lekarzem, jestem tylko skromną szamanką, nie musisz się ze mną zgadzać, a ja nie odpowiadam za złe zastosowanie lub zrozumienie wyżej wymienionych porad. Służą one wyłącznie w celach informacyjnych. Wszelkie kuracje lecznicze należy skonsultować z lekarzem. Albo lepiej z dobrym naturopatą.

images.jpg

Korzystałam z własnej wiedzy, notatek oraz ze strony: http://www.rozanski.ch/fitoterapia3.htm

z książek „Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych” Słownik Adama Fischera Monika Kujawska, Łukasz Łuczaj, Joanna Sosnowska, Piotr Klepacki, „Święte zioła poleskich znachorek” Alicja Chrzanowska

2 uwagi do wpisu “PRZYWROTNIK najlepszy przyjaciel kobiety.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s