OSKOŁA i inne soki drzew – Ambrozja z natury.🌳

53439508_1556221271181935_455660265912926208_n.jpg

Brzozom siekierą żyły otworzę,
Ciachnę przez ciało, rąbnę przez korzeń,
Lepkim osoczem brzozy ubroczę,
Na rany białe wargami wskoczę.

Zęby chwytliwe w trzony brzóz wbiję,
Ustami chciwie soki wypiję,
Żywcem spod kory wyrwę wargami
Rdzeń umęczony pocałunkami.

Może te leki z żywego drzewa
Słów mnie nauczą, których mi trzeba:
Na chwałę brzozom, na chwałę latu,
Ustom obłędnym, bożemu światu!

Julian Tuwim, „Rzeź brzóz”

 

Zaczęłam właśnie tym wierszem ponieważ to doskonały utwór, aby przypomnieć o bardzo ważnej rzeczy jaką jest ETYKA ZBIORU.

Kochani zawsze i na pierwszym miejscu szanujmy drzewa! Do tej zasady stosujemy się przy pozyskiwaniu wszystkich darów natury, czy zbieramy zioła, czy pozyskujemy inne surowce. Szacunek i miłość do roślin na miejscu pierwszym, pamiętajmy, że nasi przodkowie szanowali wszelką przyrodę, a drzewa obdarzali szczególną czcią,  kontynuujmy tą tradycję. One dają nam tak wiele, dajmy im od Siebie tylko szacunek bo na niego zasługują.

Nie zbieramy soków z pierwszego lepszego drzewa. Surowce pozyskujemy wybierając większe okazy i tam gdzie rośnie ich więcej, pozwalając młodym drzewkom rosnąć. Jeśli wracamy w to samo miejsce szukajmy nowego drzewa, a przy nacinaniu i wierceniu wykorzystajmy naturalną krzywiznę drzewa do szybszego i mniej inwazyjnego zbioru. Pamiętajmy, że w lesie to my jesteśmy gośćmi, zachowujmy się wiec jak na gości przystało. Pamiętajcie Leszy nas wszystko widzi, obserwuje nas zza krzaczka, a on lubi płatać figle łobuzom!

Leshy_(1906).jpg           Leszy opiekun lasu, lepiej z nim nie zadzierać, bo może to się źle skończyć dla nas.

Pobierane wiosną soki drzew są tradycyjnym źródłem składników odżywczych w wielu regionach całego Świata. Często słodkie jak sok klonowy, sok winorośli, jak również świeże i orzeźwiające takie jak sok brzozowy, grabowy, lipowy lub typowy i bardzo charakterystyczny sok z orzecha czy wierzb dają pozytywne i bardzo oryginalne odczucia smakowe, począwszy od Europy, poprzez Amerykę Północną, aż po kraje azjatyckie. Najczęściej w Świecie soki pozyskuje się z brzóz i klonów. Ale istnieją doniesienia etnobotaniczne na temat używania przez społeczeństwa w przeszłości soków z innych roślin jak np. z winorośli grabu, lipy, olszy, jesionów, orzechów, wierzb, dereni, topól, wiśni pospolitej, czereśni, czeremchy, buka, bambusa czy aktinidi.

OSKOŁA – KREW BRZOZY 🌳

Nie wiem czy wiecie kochani, ale soki drzew to jeden tradycyjnych napojów naszych Sławiańskich przodków. Nasi przodkowie przyrządzali z niego syropy, ocet, a nawet wino.

W jakim celu drzewa wypuszczają wiosną soki i dlaczego są one tak bogate w minerały? Otóż zawarte w tych sokach substancje odżywcze służą do budowania rozwijających się na wiosnę liści, to właśnie dzięki tym sokom listki mają odpowiednie składniki aby się rozwijać.

Sok z brzozy pozyskujemy wczesną wiosną, na początku marca. Można go pozyskiwać przez okres około 3-4 tygodni. Kiedy pojawią się pierwsze list, kończymy zbiór.

Korzystajmy z tych darów, z rozwagą kochani zachowajmy umiar, soki nie przechowują się długo, sok fermentuje po ok. 24 godzinach w cieple, w temperaturze ok. 10 stopni można go przechowywać kilka dni. Można go zakisić lub zrobić z niego syrop, ewentualnie zakonserwować alkoholem. Ale nie róbmy wielkich zapasów, pamiętajmy, że co roku jest sezon i cykl przyrody pozwala cały rok cieszyć się swoimi skarbami, skończy się sok, natura obdarzy nas pączkami, liśćmi i kwiatami. Nasi przodkowie znali cykle przyrody i żyli z nimi w zgodzie, bierzmy z nich przykład, szanujmy i korzystajmy sezonowo ze świeżych skarbów i darów natury.

Księżyc jest ściśle związany z wszelką wodą na ziemi, a faza księżyca ma bardzo duży związek z drzewami i z ich sokami. (Tak przy okazji zachęcam Was kochani do obejrzenia wspaniałego filmu pt. „Księżycowe drewno” pozwoli Wam zrozumieć jak duży wpływ ma na wszelką przyrodę i życie na ziemi księżyc). A wracając do soków otóż najwięcej soków płynie w okolicach pełni księżyca. W nocy soki przestają kapać, a najsilniej płyną kiedy świeci słońce, najlepiej go pozyskiwać po nagrzanej stronie pnia, czyli od południa. Dlatego zaleca się rozpoczynanie zbioru soków kiedy temperatura wzrośnie do około 10 – 15 stopni i kiedy świeci słoneczko.
Większość gatunków drzew produkuje soki, ale najłatwiejsze do pozyskania są soki brzóz i klonów. U tych dwóch gatunków soki płyną najobficiej i tuż pod samą korą. Dużo soku daje też grab. Najsłodszy jest sok z naszych klonów (1-4 %), następnie brzozowy (0.5-3%), grabowy ma najwyżej 1%. Korzystać też można z soku orzecha, wierzby, olchy, buka, lipy czy czereśni. Sok zdecydowanie najlepiej pić świeży.

z25620916Q,Sok-z-brzozy-mozemy-pozyskac-np--robiac-plytkie-na.jpg

W przypadku pozyskiwania soku z brzozy należy objąć drzewo rękoma i wyrecytować taką formułę „POLSKA BRZOZO DAJ MI BORZE, BO OSKOŁA MI POMOŻE” jeżeli gałązki się poruszą, mamy pozwolenie i możemy wiercić. Po zakończeniu czynności należy znowu pokłonić się jej i podziękować za jej dary, możemy zostawić dla niej podarek w postaci grosika, czy odrobinę jakiegoś smakołyka dla duszka drzewa. Pozwolenie rośliny o jej dary jest bardzo istotne, bowiem przecież to od niej zależy czy zechce się z nami podzielić swoimi skarbami.

Jeśli mamy taką mozliwość w pierwszej kolejności korzystajmy z drzew, które są przeznaczone do  ścięcia. Koniecznie zwracamy uwagę aby pozyskiwać oskołę z drzew, które mają minimum 10 lat, a ich średnica wynosi ponad 20 cm.

Istnieją trzy metody pozyskiwania soków.

Najmniej agresywny dla drzewa to pozyskiwanie soku poprzez nadłamanie gałązki i wetknięcie w nią butelki. Zdecydowanie jest to jeden z wolniejszych sposobów na pozyskanie oskoły, lecz nie niszczymy w ten sposób drzewa.

_MG_9585.JPG

 

 

Druga metoda jest już ingerencją w zdrowie brzozy, ten sposób polega na nacięciu brzozy skośnie, tworząc rynnę po której sok będzie nam spływał do pojemniczka. Lub nacięcie w kształcie litery Y lub V, u dołu nacięcia podkłada się gałązkę z wydrążonym rdzeniem lub rurkę, a pod nią podkłada się naczynie do którego kapie sok.

Trzecia metoda, jest to najbardziej inwazyjny dla drzewa sposób, polega on na wywierceniu w pniu brzozy otworu. Należy pamiętać, że wiercimy tylko jedną dziurę w danym drzewie. Wiercimy otwór na wysokości od 25 cm. do pół metra i na około 2 cm. głębokości (używamy wiertła „9”), w wywiercony otworek wkładamy wężyk (*8) długości około 30 centymetrów, drugą część wężyka umieszczamy w butelce szklanej, bądź słoiku z wieczkiem, w którym robimy dziurkę i wkładamy w nią wężyk. Sznurkiem przywiązujemy butelkę do pnia drzewa, a jeżeli jest to słoik to też możemy obwiązać go sznurkiem lub po prostu ustawić bezpiecznie aby się nie przewrócił.

sok_z_brzozy.jpg

Bardzo ważna rzecz dotycząca pobierania soku, o której mało kto wie, zawsze osłaniamy naczynie oraz wężyk jakimś materiałem, aby promienie słoneczne nie ogrzewały naczynia, a jeśli robimy to za pomocą wężyka, to jest to wręcz konieczne. Druga bardzo ważna rzecz, nigdy nie zbieramy soku do plastikowych butelek, pod wpływem promieni słonecznych plastik uwalnia swoje szkodliwe substancje wprost do soku! A tego przecież nie chcemy, skoro ma służyć naszemu zdrowiu.

W ciągu doby brzoza potrafi nam dać od 1,5 l. do 5 l soku, a zdarza się i więcej. Po zakończonym pobieraniu, kiedy drzewo zaczyna już wypuszczać listki zostawiamy ranę, nie zaklejamy jej niczym, drzewo samo będzie się zasklepiać. Natomiast jeśli przerywamy pozyskiwanie w trakcie kiedy soki jeszcze lecą należałoby ranę zabezpieczyć. Dlaczego tak, a nie inaczej i jak należy prawidłowo to robić umieściłam filmik na końcu. Obejrzyj go koniecznie!

Oskoła to świetny napój na zregenerowanie sił po zimie jest po prostu bombą witaminową. Zawiera potas, fosfor, magnez, miedź, wapń, żelazo, sole mineralne, aminokwasy, witaminę C i witaminy z grupy B. Doskonałe lekarstwo przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, łagodzi dolegliwości związane z przewodem pokarmowym, doskonała przy anemii, dla palaczy ponieważ doskonale oczyszcza płuca, łagodzi bóle reumatyczne i bóle rwy kulszowej. Doskonale oczyszcza organizm, ma właściwości moczopędne, przyśpiesza wydalanie złogów w nerkach i przewodzie moczowym i zapobiega ich powstawaniu. Działa przeciw nowotworowo, zbija gorączkę, łagodzi objawy grypy i przeziębienia, bóle mięśniowe i bóle kości. Dzięki zawartości naturalnych przeciwutleniaczy, wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego, zapobiega zakrzepicy, miażdżycy i chorobom serca. Oskołę należy przechowywać w lodówce do 4 – 5 dni. Jeżeli chcemy przechować sok dłużej należy go zakonserwować spirytusem. Możemy go również mrozić.

W „Zielniku ekonomiczno- technicznym” autorstwa Józefa Geralda – Wyżyckiego z 1845 roku można znaleźć następującą recepturę:

Weź 10 garncy świeżej oskoły, cukru funtów 8, warz to w kotle pobielanym dopóty, aż czwarta część wywrze, zdejmując pilnie szumowiny; przecedź przez gęste sukno i zlej do beczułki; gdy ostygnie do stopnia miernego ciepła, wlej 3 rojenie; w ciągu rojenia dodaj 2 garnce starego francuzkiego albo reńskiego wina, i 4 cienkie płatki pokrajane cytryny, odrzuciwszy z nich nasiona. Po ukończenym rojeniu, nieco niepełna beczułka mocno się szpuntuje, i stawia w piwnicy, gdzie 4 tygodnie w zupełnej spokojności zostawać powinna; po upłynnieniu tego czasu ściąga się trunek ostrożnie; butelki korkują się, oblewają żywicą, i chowają w chłodnej piwnicy, jako wino zwyczajne do użycia.

NALEWKA Z OSKOŁY
Sok brzozowy, mieszamy ze spirytusem 70% w stosunku 1 : 1, taką nalewkę przechowujemy w ciemnych butelkach. Zażywamy po 40 kropli na szklankę wody 3- 4 razy dziennie.

SOK Z GRABU
To naturalny środek rozluźniający, działający kojąco na układ mięśniowy oraz na ścięgna. Jego delikatnie słodkawy smak pozwala pić go prosto z drzewa, które po nacięciu uwalnia sporą ilość soku.

SOK KLONOWY
Stwierdzono, że sok klonowy ma zdolność hamowania działania tlenku azotu, a co za tym idzie wycisza procesy zapalne i może być pomocne w zapobieganiu nowotworów. Posiada właściwości moczopędne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Czysty syrop klonowy hamuje działanie enzymów istotnych w wywoływaniu cukrzycy typu II. Połączenie cynku i antyoksydantów, obecne w syropie klonowym, może cofać zmiany miażdżycowe. Sok z klonu jest źródłem wielu witamin, )w tym witamin z grupy B) oraz składników mineralnych: cynk, mangan, potas, wapń, żelazo.

Ojibwe_woman_tapping_for_sugar_maple_syrup.jpg

UWAGA!

Nie jestem lekarzem, jestem tylko skromną szamanką, nie musisz się ze mną zgadzać, a ja nie odpowiadam za złe zastosowanie lub zrozumienie wyżej wymienionych porad. Służą one wyłącznie w celach informacyjnych. Wszelkie kuracje lecznicze należy skonsultować z lekarzem. Albo lepiej z dobrym naturopatą.

Pozdrawiam z miłością Dziewanna. 💚🍀💚

Jak zabezpieczyć ranę i kiedy należy to robić, a kiedy nie potrzeba.

https://www.wykop.pl/link/3094899/sok-z-brzozy-jak-zabezpieczyc-rane-po-pobraniu-soku/

Korzystałam z materiałów dr hab. Łukasz Łuczaj. www.vitarustica.pl

 

6 uwag do wpisu “OSKOŁA i inne soki drzew – Ambrozja z natury.🌳

  1. Bardzo pouczający materiał, interesuję się trochę ziołami i ich zastosowaniem. Mam uraz do przyjmowania tabletek i szukam naturalnych sposobów leczenia. Szkoda, że nie spisałam wiedzy mojej Babci, bo była ona bardzo obszerną z zakresu ziołolecznictwa 😦 Pozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s